Jak uzyskać efekt falowanych zasłon?

Jak uzyskać efekt falowanych zasłon?

Ile razy w ciągu dnia poprawiasz zasłony, by idealnie się falowały? W domu, w którym zasłony służą nie tylko do dekoracji okna, ale również do zaciemnienia pomieszczenia, nieustanne poprawianie zasłon może stać się uciążliwym zajęciem. Jeśli marzysz o zasłonach pofalowanych „na stałe”, pokażemy proste i szybkie rozwiązanie!

CO TO JEST SYSTEM WAVE?

Efekt finalny dekoracji okna w dużym stopniu zależy od umiejętnej stylizacji zasłon. Jeśli marzą nam się zasłony falowane, zazwyczaj wybieramy model na przelotkach. Ta opcja sprawdzi się jednak wyłącznie na karniszu.

Jak uzyskać efekt falowanych zasłon, gdy posiadamy szynę podsufitową? Tu z pomocą przychodzi system na taśmach wave. Możesz zdecydować się na zasłonę na taśmie typu wave, jeśli masz zamontowaną szynę ścienną, sufitową lub karnisze drążkowo-szynowe.

Wave to system taśm wszytych do tkaniny zasłonowej. Do transparentnej taśmy żyłkowej montuje się specjalne akcesoria, umożliwiające zawieszenie zasłony na szynie sufitowej lub ściennej. Są to obrotowe suwaki (ślizgi z oczkiem) ze sznurkiem oraz haczyki ślimaki.

JAK DZIAŁA SYSTEM WAVE?

Zasłony uszyte pod system wave wymagają zaopatrzenia się w specjalne elementy do montażu zasłon na szynę. Można je kupić bez problemu w internecie lub w marketach budowlanych na dziale z zasłonami.

Jak zamontować akcesoria do systemu wave na zasłonie? Haczyki ślimaki montujemy do taśmy w odległości odpowiadającej rozmieszczeniu obrotowych suwaków na sznurku. Taśma wyposażona jest w specjalne kieszonki, przez które przeciągamy ślimaczki. Ich szerokość jest stała i zależy od naszych upodobań (najbardziej popularne szerokości to 6 cm i 8 cm).

Dzięki systemowi wave, fałdy równomiernie się rozciągają po zasłonięciu zasłony (sznureczek łączący suwaki napina się), a po odsunięciu zasłony, materiał z powrotem układa się w równo rozłożone fale. Nasze zasłony na taśmie wave uszyte są z tkaniny o długości 2 razy większej niż wynosi długość karnisza. Taka ilość materiału daje efekt głębokich fal.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, KUPUJĄC ZASŁONY NA SYSTEMIE WAVE?

Pamiętaj jednak, że zasłony na systemie wave potrzebują więcej miejsca (głębokości) niż klasyczne zasłony (np. na taśmie smok czy flex). Szyna lub karnisz sufitowy powinny być zamontowane w odległości około 7,5 cm od ściany. Jeśli zakładasz aranżację okna z wykorzystaniem dekoracyjnej listwy sufitowej, to zamontuj ją w odległości 15 cm od ściany.

Dlaczego trzymanie się tych parametrów jest ważne? Dzięki odpowiedniej ilości miejsca, głębokie fale materiału nie będą nieestetycznie zaginać się na styku zasłony ze ścianą lub z listwą. Tak uszyte zasłony są łatwe i szybkie w montażu oraz płynnie przesuwają się po szynowym karniszu ściennym i sufitowym oraz drążkowym z szyną.

ZASŁONY TYPU FALA – JAKI MATERIAŁ SIĘ SPRAWDZI?

Zasłony typu fala na systemie wave najlepiej układają się, jeśli są uszyte z miękkich i plastycznych tkanin. Do tkanin „lejących się” zaliczamy welwety i szenilę. Są to zazwyczaj materiały zaciemniające, dlatego najczęściej wybierane są właśnie do systemu szynowego wave. W przeciwieństwie do zasłon bawełnianych czy lnianych, zasłony z tkanin pluszowych nie gniotą się podczas codziennego użytkowania zasłon (zasłaniania i odsuwania).

Zasłony welwetowe i szenilowe to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na wysokości zasłon aż do podłogi. Gdy dodamy do długości zasłon dodatkowe 20-30 cm, równomiernie rozłożone fale zasłon na systemie wave, rozpłyną się romantycznie po podłodze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mierzenia wysokości i szerokości zasłon, zajrzyj do naszego artykułu: Jak ładnie wieszać zasłony?

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

 

 

To Top