Czym czyścić meble matowe, aby nie zostawiać smug?

Czym czyścić meble matowe, aby nie zostawiać smug?

Meble to podstawowa część każdej aranżacji wnętrza. W ostatnich sezonach coraz chętniej sięgamy po modele matowe, które zwracają uwagę oryginalnym wykończeniem. Tego typu wyposażenie zdecydowanie przyciąga spojrzenia, ale wymaga też nieco bardziej troskliwej pielęgnacji. Czym czyścić matowe meble, aby wyglądały nieskazitelnie? Właśnie o tym jest poniższy wpis!

Jak czyścić matowe meble? Podstawowe zasady

Meble o matowym wykończeniu to szczególna grupa wyposażenia. Wyróżniają się ciekawym wyglądem, który wpisuje się w nowoczesne trendy aranżacyjne. Gładka powierzchnia niestety znacznie bardziej eksponuje kurz i innego rodzaju zabrudzenia. Co więcej, uszkodzenia mechaniczne są tu również wyraźnie widoczne. Efekt ten jest szczególnie dokuczliwy w przypadku mebli o ciemnej barwie. Czy oznacza to, że wymarzona szafka RTV w czarnym macie musi pozostać w strefie naszych aranżacyjnych marzeń? Oczywiście, że nie! Warto jednak pamiętać, że czyszczenie takich powierzchni oparte jest na nieco innych zasadach niż w przypadku klasyki o wykończeniu np. satynowym lub z połyskiem.

Pierwszy krok do nieskazitelnej czystości to natychmiastowe czyszczenie nowopowstałych plam, zwłaszcza tych po kolorowych napojach czy barwiącym jedzeniu. Szybka reakcja sprawia, że zabrudzenia nie mają szansy zaschnąć lub wchłonąć się w powierzchnię. Na tym etapie usuwanie zanieczyszczeń jest zazwyczaj proste i szybkie. Ważne są tu również produkty, z których korzystamy. Pod lupę weźmy nie tylko detergenty, ale i narzędzia. Miękka ściereczka z mikrofibry lub gąbka to pewność, że czyszczenie nie zaowocuje niechcianym zarysowaniem.

Warte podkreślenia jest to, że do pielęgnacji mebli matowych nie wolno stosować mleczek do czyszczenia. Nawet najdelikatniejsze detergenty z tej grupy mogą bowiem powodować odbarwienie lub nieestetyczne starcie powierzchni mebla.

Smugi na matowych meblach – jak im przeciwdziałać?

Czym czyścić meble o wykończeniu w macie, aby prezentowały się w nienaganny sposób? Oprócz miękkiej ściereczki warto sięgnąć po środek, który zagwarantuje nam, że na wyczyszczonej powierzchni nie pojawią się smugi. Pierwszym krokiem jest oczywiście oczyszczenie mebla z kurzu. W tym celu wystarczy nam mikrofibra zwilżona czystą wodą. Jeśli mamy do czynienia z plamami, wówczas sięgnijmy po domową miksturę: 1 litr wody należy połączyć z 1 łyżką octu. Jeśli naturalny środek okazuje się niewystarczający, to warto wzbogacić go o 2-3 krople płynu do naczyń. Co ciekawe, taka mieszanka sprawdza się doskonale w przypadku różnych mebli – nie tylko matowych. Nawet stolik kawowy szklany zyska dzięki niej na blasku i nieskazitelnej czystości!

Po wstępnym oczyszczeniu meble należy pokryć płynem przeciwdziałającym smugom. Jak go przygotować? Do butelki ze spryskiwaczem wlewamy 1 szklankę wody, 2 łyżki oliwy i 1/4 szklanki octu. Jeśli przeszkadza nam zapach octu, to możemy dodać 3-4 krople ulubionego olejku eterycznego. Zawartość butelki należy następnie energicznie wymieszać. Kolejnym krokiem jest oczywiście spryskanie powierzchni. Na koniec całość zmywamy czystą wodą i przecieramy świeżą ściereczką do sucha.

Jak usunąć tłuste plamy z matowych frontów?

Tłuste plamy na matowych frontach kuchennych to prawdziwa zmora. Fronty pozbawione charakterystycznego połysku to trend mebli kuchennych 2023 - w domach pojawiają się więc coraz częściej. Niestety matowa powierzchnia mocno eksponuje tłuste ślady np. palców. Jak bezpiecznie usunąć takie plamy z wyposażenia? Wystarczy nanieść odrobinę sody oczyszczonej na wilgotną ściereczkę i pocierać nią otłuszczone miejsca. Jeśli fronty są w kolorze, to polecamy rozcieńczyć substancję w wodzie w proporcjach 4 łyżki sody na 1 lit wody. Taką mieszanką oczyszczamy wybrane obszary, a następnie przecieramy suchym ręcznikiem kuchennym.

Czyszczenie matowych powierzchni – ostatni etap

Polerowanie to praktyka, którą należy stosować bezwzględnie. Pozwala na usunięcie wszelkich pozostałości detergentu i wody. Brak dbałości w tej kwestii może przyczyniać się nie tylko do nieestetycznych zacieków lub smug, ale nawet do uszkodzeń. Nadmiar wilgoci jest niebezpieczny dla wyposażenia. Warto dodać, że samych środków czyszczących nie należy stosować też zbyt dużo, a co więcej – płyny zawsze lepiej jest dozować na przykład na ściereczkę, a nie bezpośrednio na mebel. Dzięki zastosowaniu tych prostych do zapamiętania technik matowe wyposażenie prezentuje się doskonale!

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

To Top