Czym umyć lustro, aby pozbyć się zabrudzeń i smug?

Czym umyć lustro, aby pozbyć się zabrudzeń i smug?

Lustro to niezwykle popularny i użyteczny dodatek aranżacyjny, który znaleźć możemy w każdym domu. Tak funkcjonalny element niełatwo jest jednak utrzymać w czystości – szczególnie w łazience, w której to narażony jest na działanie pary wodnej i zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń. Czym umyć lustro, aby pozbyć się zabrudzeń i smug? Na to pytanie odpowiadamy poniżej – zachęcamy do lektury!

Lustro - funkcjonalna ozdoba przestrzeni

Lustra pojawiają się w różnych wnętrzach naszych domów. Najczęściej spotykamy je w łazienkach, w których stanowią nieodzowny element porannej i wieczornej toalety. Drugim co do popularności wnętrzem, w którym najczęściej pojawia się szklana tafla, jest przedpokój. Umiejscowiony w tym miejscu dodatek służy nam do oceny stroju – na przykład tuż przed wyjściem z domu. Podobne zastosowanie ma on w garderobie lub sypialni. Warto jednak zauważyć, że lustra coraz częściej aranżowane są również w salonach. Ich rola w pokoju dziennym najczęściej ograniczona jest jednak wyłącznie do funkcji dekoracji. Odbijająca światło powierzchnia potęguje blask naturalnego światła słonecznego i sprawia, że przestrzeń jawi się jako nieco większa i znacznie bardziej atrakcyjna!

Lustro bez zacieków – czy to możliwe?

Każdy szklany dodatek wymaga odpowiedniej pielęgnacji, gdyż tylko lśniąca czystością tafla prezentuje się estetycznie i stylowo. Decydując się na dekoracje tego typu, musimy mieć zatem świadomość, że tylko regularne czyszczenie zapewni nam pożądany efekt. Lustra łazienkowe okazują się najbardziej problematyczne w skutecznym oczyszczaniu gładkiej powierzchni, gdyż są szczególnie narażone na zacieki, zabrudzenia i zaparowanie. Na szczęście do perfekcji opanowaliśmy tajniki dbania o te wyjątkowe dekoracje! Poniżej prezentujemy nasze sposoby na perfekcyjnie prezentujące się lustro.

Czym myć lustra?

Smugi na lustrach to nasza najczęstsza zmora. Czyszczenie szklanych powierzchni to dość skomplikowany proces - istotne jest nie tylko to, jakim środkiem umyjemy taflę, lecz także to, z pomocą czego to zrobimy. Ściereczka z mikrofibry to dodatek, który zdecydowanie powinien znaleźć się w naszej szafce łazienkowej. Charakterystyczny materiał doskonale sprawdza się w przypadku czyszczenia szkła. Siła tej wyjątkowej tkaniny tkwi we włóknach, które nie pozostawiają po zakończonym czyszczeniu niechcianych smug i drobinek w postaci włosia. Z tego powodu sprawdzają się dużo lepiej niż ręczniki papierowe, których użycie niejednokrotnie kończy się niezadowalającym efektem.

Jak pozbyć się zabrudzeń z lustra?

Szklane powierzchnie często ulegają różnego rodzaju zabrudzeniom. Kurz, odciski palców, pozostałości po kosmetykach – to tylko nieliczne defekty, z jakimi musimy się zmagać. Czym umyć lustro, aby pozbyć się niechcianych plam? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia. Do usunięcia kurzu lub drobnych zanieczyszczeń wystarcza najczęściej wspomniana już ściereczka z mikrofibry oraz ciepła woda. Dla wzmocnienia efektu możemy skorzystać z detergentu dedykowanego do czyszczenia szklanych powierzchni. Co jednak w przypadku, gdy wspomniane środki zawodzą? W takiej sytuacji warto wypróbować domową mieszankę z wody i octu. Proporcja mikstury jest następująca: 4 miarki wody oraz jedna miarka octu. Uzyskany w ten sposób płyn do czyszczenia jest ekologicznym i tanim zamiennikiem dla klasycznego detergentu ze sklepu. Jego użycie gwarantuje lśniące czystością lustro, pozbawione zabrudzeń, smug i zacieków. Czym myć lustra ubrudzone tłustymi plamami? W tym szczególnym przypadku pomocne okazują się środki wzbogacone o alkohol lub spirytus. Po spryskaniu zabrudzonych części tafli całość wystarcz przetrzeć ściereczką z mikrofibry.

Co zrobić, żeby lustro nie parowało?

Plamy i zacieki to niejedyne wyzwania, z jakimi musimy mierzyć się podczas czyszczenia naszych luster. Szklana tafla zlokalizowana w łazience narażona jest na działanie pary wodnej, która z łatwością osadza się na gładkiej powierzchni. Oczywiście w większości przypadków nadmiar wody znika samoistnie – tuż po przewietrzeniu łazienki. Okazuje się jednak, że efekt zaparowanego lustra można nieco ograniczyć! Mieszanka wody z octem okazuje się tutaj niezwykle przydatna. Mikstura nie może być jednak przygotowana na bazie proporcji, o jakich wspomnieliśmy nieco wcześniej. W tym przypadku wodę i ocet należy zmieszać w stosunku 1:1. Aby wzmocnić efekt, do powstałej mieszanki warto dolać odrobinę płynu do mycia naczyń. Tak powstałym detergentem należy spryskać lustro, a następnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Jeśli chcemy, aby efekt utrzymywał się naprawdę długo, wówczas sięgnijmy po płyn do naczyń lub piankę do golenia. Co ważne, wybraną substancją należy natrzeć lustro, a następnie oczyścić z nadmiaru i wypolerować. Aby trik ten zadziałał, nie należy rozcieńczać środka z pomocą np. wody. Co więcej, wykorzystywana podczas polerowania ściereczka musi być perfekcyjnie sucha.

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

To Top