Dopamine decor, czyli im więcej tym lepiej! Jak urządzić dopaminowe wnętrze?

Dopamine decor, czyli im więcej tym lepiej! Jak urządzić dopaminowe wnętrze?

Jeszcze kilka lat temu na pytanie „kto dyktuje trendy?” odpowiedzielibyśmy jednogłośnie: projektanci! Współczesność jednak zmienia się nieustannie i dziś możemy śmiało stwierdzić, że viralowe trendy rozwijają się również na platformach społecznościowych, takich jak Instagram czy TikTok. I to właśnie dzięki tej drugiej aplikacji, z prędkością Diabła Tasmańskiego, wpadł do domów pokolenia Z - trend #dopaminedecor. Scrolluj niżej, jeśli pragniesz wypełnić swój dom szczęściem i dowiedzieć się czegoś więcej o zyskującym na popularności, dopaminowym stylu.

KOMU POTRZEBNA JEST DOPAMINA?

Zacznijmy od tego, skąd wzięło się pojęcie „dopaminowego wnętrza”. Dopamina to związek chemiczny produkowany w naszym mózgu, który uwalnia się i wzrasta podczas wykonywania każdej czynności, powodującej u nas przyjemność.

Żyjąc w czasach natłoku informacyjnego, skupiającego się na wojnach, końcu świata i inflacji, jesteśmy spragnieni bodźców euforycznych. Szukając sposobu na wywołanie uczucia radości, oddajemy się aktywności fizycznej, nawiązujemy relacje z innymi ludźmi, słuchamy muzyki lub oglądamy ulubione seriale.

Najnowszy trend „dopamine interior” ma pomóc w odnalezieniu szczęścia w codziennej domowej rutynie. Sprawić, by nasza przestrzeń wnosiła do życia radość. I chociaż w 2023 r. za popularnością "dopaminowego wystroju" stoi TikTok, to idea wykorzystania energii kolorów znana jest już od wielu lat – zarówno w modzie, jak i architekturze wnętrz.

W przeszłości przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że noszenie jasnych, czystych barw może poprawić nastrój. Psycholog mody dr Dawnn Karen używa pojęcia „ubierania dopaminy”, które z powodzeniem można przenieść na płaszczyznę projektowania wnętrz. Obu dziedzinom przyświeca ten sam cel – uszczęśliwianie ludzi.

JAK STWORZYĆ DOPAMINOWE WNĘTRZE?

#dopaminedecor" to spełnienie marzeń maksymalistów. Wnętrze dopaminowe jest jak sklep z landrynkami. Królują tu jaskrawe kolory, zabawne wzory i dodatki na pograniczu kiczu. W przeciwieństwie do innych „kolorowych” stylów aranżacji wnętrz, które zyskiwały popularność w przeszłości (np. miamicore), dopamine decor nie ma wielu specyficznych cech. Główną domeną dopaminowego wnętrza jest swoboda i otwartość w aranżacji. A zasada jest jedna: czuj szczęście i radość za każdym razem, gdy wchodzisz do swojej przestrzeni.

Wygląd wnętrza będzie zatem zależny od tego, co powoduje u nas przypływ dopaminy. Dla jednych będzie to eksplozja kolorów, dla innych zabawa kolorowym światłem. Dopaminowy wystrój może być tak prosty, jak powieszenie kilku kul dyskotekowych pod sufitem czy powleczenie kołdry w półkakolorową pościel.

DOPAMINE DECOR – TWOJE ŹRÓDŁO SZCZĘŚCIA

Jak zatem odnaleźć SWOJE źródło dopaminowego szczęścia? Kolory, wzory i tekstury wywołują różne emocje u różnych ludzi - nie ma dobrego lub złego sposobu na stworzenie efektu „dopamine interior”. To co podoba się Tobie, wzrusza Cię, wywołuje wspomnienia i uśmiech, niekoniecznie podziała na kogoś innego.

Najlepszą receptą na rozpoczęcie przygody z „dopamine decor” jest myślenie o swoim dzieciństwie. Wszystko, co sprawia, że Twoje wewnętrzne dziecko uśmiecha się, powinno znaleźć się w Twoim wnętrzu.

Jeśli jest to ścienna galeria plakatów z gazet z ulubionymi piosenkarzami – klej! A może przyjemne wspomnienia wywołują kolorowe fronty dziecięcej meblościanki? Ok, zatem rozejrzyj się za energetyczną kolekcją mebli dla dorosłych! Lubisz wintydżowe dodatki, które przypominają Ci dom babci? Udaj się na targ staroci albo odwiedź dziadków i podpytaj o rodzinne pamiątki, z których stworzysz kompozycję na komodzie.

Dopaminowymi dodatkami mogą być również oldchoolowe konsole, magnetofony, półka z kolekcją starych kaset czy płyt CD. W zależności od tego, jakie pomieszczenie wybierzesz jako swoją dopaminową jaskinię mocy, możesz bawić się konwencjami. Jaskrawe kolory i geometryczne kształty wyglądają ciekawie na płytkach dekoracyjnych w kuchni czy jako tapeta ścienna w przedpokoju.

PODKREŚL UNIKALNOŚĆ SWOJEGO WNĘTRZA

Nie bój się włączenia do wnętrza wszystkich kolorów tęczy i mieszania estetyk. Jesteś dorosłą osobą i tylko Ty decydujesz o tym, jak niekonwencjonalny będzie Twój dom. W końcu, kto zabroni Ci teraz pomalować sufit na różowo?

Niezależnie od tego, jak wygląda Twoja wersja dopaminowego wystroju, pamiętaj, żeby być szczęśliwym i pozostać wiernemu sobie. Otaczając się rzeczami, które "wywołują radość", możemy stworzyć pozytywne i szczęśliwe środowisko, które wspiera nasze zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.

I oczywiście, szaleństwo kolorów nie jest dla każdego - nie ma nic złego w preferowaniu bardziej stonowanej estetyki. Ważne jest, aby znaleźć styl i estetykę domu, która odzwierciedla Twoją unikalną osobowość. W końcu życie jest zbyt krótkie, aby otaczać się rzeczami, które są nam obojętne!

To Top