Home office - jak stworzyć domowe biuro?

Home office - jak stworzyć domowe biuro?

Chociaż w 2023 r. doczekaliśmy się formalnego wpisu pracy zdalnej do kodeksu pracy i możemy korzystać z przywileju 24 dni home office „na żądanie”, to praca w domu wciąż ma zaciekłych przeciwników. W Ohio State University przeprowadzono badania, które udowodniły, że w związkach, gdzie oboje partnerów pracuje w trybie home office, ciężej jest zorganizować uczciwy podział obowiązków domowych. Często odczuwają oni poczucie konfliktu między życiem rodzinnym i zawodowym. Co zrobić, aby zachować równowagę w przestrzeni domowej, mimo pracy w trybie home office?

MOJE BIURO W DOMU

„Moje biuro” brzmi dumnie, dla wielu może nawet na wyrost – zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji kawałek biurka i krzesło. Warto jednak stworzyć w domu miejsce, które nazwiemy naszym home office. Strefę, gdzie dzieci czy partner mają ograniczone prawa wstępu, a my możemy skupić się na pracy. Jeśli nie mamy dodatkowego pokoju na biuro, zastanówmy się, czy możemy wydzielić przestrzeń na biurko i krzesło w pomieszczeniu najrzadziej użytkowanym w ciągu dnia, np. w sypialni. Starajmy się nie rozkładać z laptopem przy wyspie kuchennej czy stoliku kawowym pod kanapą w salonie. Takie warunki z pewnością nie sprzyjają efektywnej pracy w domu, a frustracja związana z godzeniem pracy zawodowej z życiem rodzinnym źle wpłynie na nasze samopoczucie.

WYGODA PONAD WSZYSTKO

Przeglądając na Pinterest inspiracje „home office”, nie trudno ponieść się falom zachwytu nad designerskimi krzesłami z rattanu czy kompaktowymi biurkami połączonymi z bieżnią. Zamiast jednak skupiać się na detalach, które dobrze wyglądają jedynie na zdjęciach, zastanówmy się, jakie rozwiązanie sprawdzi się w naszym stylu pracy. Czy pracujemy przy laptopie czy przy 2 monitorach i komputerze stacjonarnym? A może siedzimy z głową pochyloną nad książkami? Wybierając krzesło biurowe, skupmy się na ergonomii i wygodzie. Siedząc kilka godzin przy biurku, musimy zadbać o kręgosłup. Wysokość oparcia i siedziska powinna być dopasowana do naszego wzrostu i wysokości biurka. Jeśli wykorzystujemy całą szerokość biurka i często sięgamy do szafki z dokumentami, zdecydujmy się na krzesło obrotowe na kółkach. Pamiętajmy, że oprócz oświetlenia sufitowego, potrzebujemy do pracy światła punktowego w postaci lampki biurkowej. Jeśli wolimy pracować w nocy, dobierzmy ciepły odcień światła, aby nasze oczy nie męczyły się tak szybko.

ORGANIZACJA PRZESTRZENI BIUROWEJ

Kto chciałby, żeby porządek brał przykład z bałaganu i robił się sam? Sytuacja idealna, lecz czy realna? O porządek w biurze nie musimy dbać w pojedynkę – pomogą nam w tym mniejsze i większe organizery.

Nie masz miejsca na witrynę do przechowywania „papierów”? Idealnym rozwiązaniem będzie biurko z nadstawką, które dla większych osób jest zdecydowanie wygodniejsze niż wersja z szafką pod blatem. Przechowując w domu ważne dokumenty, wybierzmy metalowy kontener zamykany na klucz. Jeśli nie lubisz otwartego sposobu przechowywania (tak jak w biurkach dwupoziomowych), zawieś nad biurkiem płytką zamkniętą szafkę, która wizualnie nie obciąży przestrzeni, a pomieści wszystko, co najważniejsze.

Jak zadbać o porządek na biurku? Najbardziej efektywnym sposobem jest dobranie organizerów odpowiednich do naszych potrzeb. Dla home office w stylu industrialnym i skandynawskim sprawdzą się zarówno organizery bambusowe jak i metalowe. Do biurek w typowo kobiecym klimacie możemy dobrać ceramikę, kolorowe szkło i złoto. Nie zapomnijmy również o jednym z najważniejszych elementów domowego biura – koszu na śmieci! Zainwestujmy w estetyczny kosz bambusowy albo wiklinowy - tak aby nie zaburzał estetyki naszego miejsca pracy.

DODAJ COŚ OD SIEBIE

Czy na Twoim biurku w pracy stoi ramka ze zdjęciem rodziny? A może na tablicy wisi najnowszy rysunek Twojego dziecka? Takie detale sprawiają, że nasze miejsce pracy jest przytulniejsze, a my czujemy się swobodniej. Zróbmy to samo w domu! Zawieś nad biurkiem tablicę, do której przyczepisz ulubione sentencje, zdjęcia najbliższych lub plakaty z miejsc, do których planujesz wybrać się na wakacje. Jeśli relaksujesz się, pobudzając inne zmysły, postaw na biurku świecę o ulubionym zapachu lub designerski głośnik bluetooth z ulubioną muzyką w tle.

Masz już w głowie zarys wymarzonego miejsca biurowego w Twoim domu? W takim razie do dzieła! Bierz się za przestawianie mebli i stwórz w koszyku listę zakupową „home office” :)

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

To Top