Idealny dywan – nie tylko piękny, ale i praktyczny

Idealny dywan – nie tylko piękny, ale i praktyczny

Każdy, kto choć raz wybierał dywan, wie, że to proces wymagający sztuki kompromisów i znajomości podstaw matematyki! Gdy już wymierzymy szerokość i długość dywanu, określimy kształt i paletę kolorystyczną, czeka nas ostatnia prosta – analiza właściwości użytkowych. Zanim zaczniemy przeglądać dziesiątki stron z setkami wzorów i damy oczarować się subtelności splotów sznurkowych czy miękkości włosia, zastanówmy się, jakie zadania (oprócz tych estetycznych) powinien spełniać nasz wymarzony dywan.

DYWAN ODPORNY NA ZABRUDZENIA

Jeśli zwlekaliście z zakupem dywanu do salonu z obawy przed czekoladowo-pomidorową masakrą, którą zafundują mu dzieci - mamy dla Was rozwiązanie! Świetną opcją są dywany zewnętrzne (na taras), które mimo sugerowanej nazwy, sprawdzą się również we wnętrzach. Wytrzymałe włókna dywanów z polipropylenu zniosą tarcie gąbki, dzięki czemu wyczyścisz nawet najtrudniejsze zabrudzenia. W przypadku rozlania na dywan kubka z kakao, wystarczy niezwłocznie wrzucić dywan pod prysznic i spłukać z niego dowody zbrodni.

Dywany zewnętrzne sprawdzą się również w kuchni oraz w przedpokoju (holu) , gdzie o plamy nie trudno. Zalecamy, aby wybierając chodniki i okrągłe dywaniki, wybrać te z antypoślizgowym spodem albo podłożyć pod nie specjalną matę, tak aby były bezpieczne dla wszystkich domowników.

DYWAN W DOMU ALERGIKA

Jaki dywan wybrać dla alergika? W mieszkaniu osób uczulonych na kurz i roztocza najlepiej sprawdzą się dywany o długości włosia nie przekraczającej 10-12 mm. Odporne na grzyby i roztocza dywany z polipropylenu, akrylowe, poliestrowe, poliamidowe oraz heatsetowe będą najlepszym rozwiązaniem w domu alergika. Dzięki ich właściwościom antyelektrostatycznym staną się wrogiem numer 1 dla unoszącego się kurzu.

Jeśli marzy Ci się we wnętrzu efekt przytulności i naturalności, postaw na kompromis. Zamiast ryzykować alergią w towarzystwie wełnianego plecionego dywanu, wybierz dywan sznurkowy (sizalowy) tkany na płasko.

DYWAN DLA OCIEPLENIA PODŁOGI

Jak zaoszczędzić koszty energii? Rozłóż dywan! Runo dywanu jest dobrym izolatorem ciepła: gromadzi ciepło z pomieszczenia, utrudnia przenikanie do pomieszczenia niskiej temperatury od spodu i zapobiega uciekaniu ciepła z pomieszczenia. W sypialni, pokoju dziecięcym, w salonie (wszędzie tam, gdzie dotykamy podłogi bosymi stopami, siedzimy i bawimy się) warto położyć dobrej jakości dywan z wysokim i gęstym runem. Jeśli dywan będzie pokrywać dużą powierzchnię podłogi, temperatura pokojowa może być wyższa nawet o 3 stopnie!

DYWANY WYCISZAJĄCE WNĘTRZA

Jeśli jesteśmy głośnymi sąsiadami, mięsiste dywany grubo tkane oraz te z długim włosiem nadadzą wnętrzu właściwą akustykę. Dzięki swojej budowie mają właściwości wchłaniania dźwięków, zmniejszają przenikanie i rozchodzenie się dźwięku we wnętrzu.

I jak? Znaleźliśmy dla Ciebie dywan idealny? Jeśli jeszcze się wahasz, jaki rodzaj wybrać, zapoznaj się z ponad 1000 wzorów dywanów w naszej ofercie. Po filtrze miejsca zastosowania wyszukasz propozycje dobrane do Twoich oczekiwań i potrzeb.

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

To Top