Jak dbać o meble rattanowe? Przewodnik po meblach z rattanu.

Jak dbać o meble rattanowe? Przewodnik po meblach z rattanu.

Sezon balkonowo-tarasowy zaczyna się razem z pierwszymi ciepłymi dniami. Zazwyczaj przychodzi niespodziewanie, a my pełni podekscytowania wyciągamy meble i dodatki tarasowe, by jak najprędzej skorzystać ze słońca. Często zapominamy jednak o odpowiednim przygotowaniu rattanowych mebli tarasowych i zabezpieczeniu ich przed działaniem warunków atmosferycznych. By meble z rattanu posłużyły kilka sezonów, warto zapoznać się z podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

CZY RATTAN SPRAWDZI SIĘ NA TARASIE?

Naturalne meble rattanowe (nie mylić z technorattanem!) wyplecione są z rattanu, czyli surowca pozyskiwanego z różnych gatunków palm z Azji Południowo-Wschodniej. Razem z modą na naturalne meble i dodatki, rattan na dobre zagościł w naszych wnętrzach w postaci mebli, lamp, luster, koszy czy puf. Zyskał popularność ze względu na swoją elastyczność i wytrzymałość.

Jako produkt ekologiczny wymaga od nas specjalnego traktowania. Rattan nie jest odporny na wilgoć, niskie temperatury i promieniowanie UV. Po takim wstępie mogłoby się wydawać, że nie nadaje się do zewnętrznego użytkowania. Nie jest to jednak prawda – wystarczy poświęcić meblom rattanowym czas i uwagę, a zachowają swój oryginalny wygląd.

Meble rattanowe na taras lub balkon to z pewnością inwestycja. Aby być całkowicie pewnemu czy rattan jest dla nas, czy może powinniśmy zdecydować się na technorattan, zapoznaj się z podstawowymi zasadami użytkowania.

JAK DBAĆ O MEBLE RATTANOWE?

1. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji. Jeśli meble rattanowe użytkowane są sezonowo, należy regularnie czyścić je i konserwować. Powinniśmy robić to przed i po sezonie letnim.

2. Zabezpieczaj meble z rattanu. W słoneczne dni chroń meble rattanowe przed promieniowaniem UV – rozkładaj nad nimi parasol lub postaw pod zadaszeniem. Meble rattanowe nie powinny również stać na deszczu ani na mrozie.

3. Przechowywanie mebli rattanowychNa zimę, jeśli nie możesz schować mebli do domu, przykryj je pokrowcem, który uchroni je przed wilgocią i mrozem. Meble rattanowe przechowywane w garażu lub na strychu powinniśmy przykryć kocami - dzięki temu nie zakurzą się. Pamiętaj, że kurz i pył wchodzące w sploty rattanu mogą być naprawdę ciężki do usunięcia.

JAK CZYŚCIĆ MEBLE RATTANOWE?

Meble rattanowe, bez względu czy stoją w domu czy na dworze, nie znoszą kurzu. Powinniśmy odkurzać je wąską końcówką odkurzacza lub szczotką ryżową co 2 tygodnie.

Co zrobić, jeśli nasze meble rattanowe nabawiły się plam? Do mycia świeżych plam używamy suchej, czystej ściereczki bawełnianej lub flanelowej. Szorstka powierzchnia materiału zadziała lepiej niż mikrofibra. Przy trudniejszych zabrudzeniach możemy zwilżyć szmatkę roztworem wody z kwaskiem cytrynowym i wodą utlenioną (2 łyżeczki kwasku + kilka kropel wody utlenionej na 0,5 l wody).

Zaschnięte plamy mogą nie tak łatwo zejść z rattanu. Czym najlepiej czyścić rattan? Sięgnij wówczas po specjalistyczne środki czyszczące przeznaczone do mebli rattanowych. Zanim jednak użyjesz ich meblach, sprawdź w niewidocznym miejscu, czy preparat nie uszkodzi rattanu. W przypadku stolika, sofy czy krzesła rattanowego - wypróbuj na spodzie mebla.

IMPREGNACJA MEBLI RATTANOWYCH

Meble rattanowe konserwuje się woskami, olejami lub impregnatami specjalistycznymi przeznaczonymi do pielęgnacji mebli z naturalnych materiałów. Robimy to przynajmniej 2 razy w roku – przed i po sezonie tarasowym. W ten sposób zabezpieczamy materiał rattanowy przed płowieniem oraz tłustymi plamami, wilgocią i promieniami UV. Wybierając środek do impregnacji rattanu, zwróć uwagę czy zawiera filtr UV.

Pamiętaj, by przed nałożeniem, któregokolwiek z preparatów, dokładnie oczyścić powierzchnię rattanu. Jeśli nie wiesz, który środek do impregnacji mebli rattanowych wybrać – zapoznaj się z instrukcją użytkowania producenta.

JAK ODNOWIĆ MEBLE RATTANOWE?

Czym odświeżyć meble rattanowe? Jeśli Twoje meble rattanowe mają już kilka lat, możesz odświeżyć ich wygląd za pomocą lakieru, bejcy lub farby w sprayu. Są to specjalistyczne spraye do drewna i materiałów naturalnych typu wiklina, które sprawdzą się również przy renowacji mebli rattanowych. Przy mocno sfatygowanych meblach rattanowych można użyć czarnej lub białej farby, która skutecznie przykryje uszkodzenia. Przed zastosowaniem sprayu, usuń warstwy impregnatu za pomocą delikatnego papieru ściernego oraz zagruntuj powierzchnię mebla przy pomocy pędzelka lub małego wałka.

Pielęgnacja i impregnacja mebli rattanowych wymaga od nas zatem konsekwencji w działaniu. Jeśli jednak poświęcimy im czas, możemy być pewni, że meble rattanowe posłużą nam przez wiele lat i będą prezentować się interesująco zarówno w domu, jak i na balkonie.

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

 

 

To Top