Jak dbać o meble ze skóry ekologicznej?

Jak dbać o meble ze skóry ekologicznej?

Meble ze skóry ekologicznej to ciekawa alternatywa dla wyposażenia pokrytego skórą pochodzenia zwierzęcego. Tkanina określana mianem ekologicznej wytwarzana jest z różnych materiałów. Poliester, polipropylen czy poliuretan to tworzywa, które są trwałe i odporne na uszkodzenia. Aby zapewnić meblom ze skóry ekologicznej nieskazitelny wygląd na lata, należy stosować się do kilku prostych zaleceń. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym czyścić ekoskórę, aby zachowała swój charakter na dłużej.

Jak chronić meble ze skóry ekologicznej?

W celu usunięcia kurzu i innych zanieczyszczeń należy co jakiś czas przetrzeć powierzchnię wyposażenia suchą szmatką. Najlepsza będzie ta wykonana z mikrofibry, gdyż najskuteczniej pozbywa się drobinek zanieczyszczeń oraz roztoczy. Na co dzień warto także unikać kontaktu skóry syntetycznej z wodą i wilgocią. Choć jest ona bardziej odporna niż naturalna, to jednak nadmiar wilgoci wciąż może doprowadzić do zniekształceń i permanentnych przebarwień.

Jeśli w naszym domu znajdują się meble z ekoskóry w jasnym odcieniu, to pamiętajmy, że mogą zostać zafarbowane w kontakcie z kolorowymi tkaninami typu jeans. Spodziewając się gości, połóżmy na siedziskach mebli pledy, koce lub poduszki ozdobne tak, by uniknąć niezręcznych sytuacji i ryzyka zabarwienia naszych mebli.

Kolejny czynnik, który może skrócić życie naszej sofy, fotela czy krzeseł to intensywne promienie słoneczne padające na tkaninę. Słońce powoduje mikrouszkodzenia materiału, które owocują odparzeniami ekoskóry i szybszym łuszczeniem się tapicerki. W celu uniknięcia defektów estetycznych warto, szczególnie w letnie miesiące, chronić wyposażenie poprzez firany, zasłony czy rolety osłaniające całe wnętrze.

Ważnym elementem jest również bezpieczne składowanie. Gdy meble ze skóry ekologicznej nie są używane, należy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła, wilgoci i nasłonecznienia.

Sprawdzony sposób na czyszczenie ekoskóry

Do pielęgnacji sięgajmy po dedykowane środki, które dostępne są w sklepach z akcesoriami meblowymi. Źle dobrany specyfik może bezpowrotnie uszkodzić strukturę ekoskóry, powodując przebarwienia oraz czyniąc ją bardziej porowatą. Każdorazowo warto sięgać również po szmatkę lub gąbkę. Aby uniknąć zadrapań i zarysowań, należy używać miękkiej szmatki lub specjalnej gąbki do czyszczenia mebli ze skóry ekologicznej. Źle dobrane narzędzie może zarysować powierzchnię tkaniny – a taki defekt jest zazwyczaj nie do odwrócenia.

Domowy sposób na czyszczenie ekoskóry: do miski z ciepłą wodą należy dodać niewielką ilość szarego mydła – można je zastąpić kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Całość dokładnie mieszamy, a następnie z pomocą czystej gąbki namoczonej w mieszance przecieramy tkaninę. Pamiętamy, że gąbka nie powinna być zbyt mocno nasączona – po zmoczeniu należy ją energicznie wycisnąć z nadmiaru płynu. Po oczyszczeniu materiału całość osuszamy miękkim ręcznikiem lub ściereczką.

Impregnacja mebli z ekoskóry

Oprócz czyszczenia delikatnymi środkami należy regularnie stosować preparaty ochronne. Do konserwacji mebli z ekoskóry przeznaczone są środki na bazie wody. W celu zabezpieczenia mebli przed zabrudzeniami i plamami stosujmy specjalne detergenty, które tworzą na powierzchni tkaniny niewidoczną warstwę ochronną. Pamiętajmy jednak, aby nie nakładać ich zbyt często - cienka powłoka ochronna utrzymuje się zazwyczaj około pół roku.

Jeśli chcemy na długo zachować unikatowe właściwości i blask ekoskóry, to pielęgnacja tkaniny powinna odbywać się co około 2 tygodnie. Zaniedbanie ekoskóry może skutkować pękaniem i łuszczeniem materiału. Najprostszym sposobem na zabezpieczenie mebli jest wcieranie niewielkiej ilości kremu natłuszczającego w powierzchnię wyczyszczonej ekoskóry (np. krem Nivea lub Dove) i polerowanie jej aż do momentu uzyskania pożądanego blasku.

Czego unikać w pielęgnacji mebli z ekoskóry?

Do pielęgnacji ekoskóry zdecydowanie nie należy korzystać z detergentów, które mają w składzie naftę, alkohol lub substancje żrące. Do usunięcia problematycznych plam nie można więc sięgnąć po wybielacz, zmywacz do paznokci czy rozpuszczalnik. Co ważne, ekoskóry nie konserwujemy też preparatami woskującymi. Tkanina potraktowana niewłaściwie dobranymi środkami może nosić znamiona przebarwień i przetarć, a w skrajnych przypadkach może zostać bezpowrotnie zniszczona.

Ekoskóra - pielęgnacja na ratunek

Jeśli meble ze skóry ekologicznej tracą swój połysk lub są narażone na działanie czynników zewnętrznych lub intensywne użytkowanie, to zdecydowanie warto zastosować w ich przypadku specjalne preparaty odświeżające wygląd. Na szczególną uwagę w tej kwestii zasługują krzesła skórzane, z których korzystamy najczęściej każdego dnia – np. w jadalni. Dedykowane detergenty w mgnieniu oka przywracają tkaninie naturalny połysk. Jeśli jednak ekoskóra wyraźnie traci blask bądź zauważamy na niej nieestetyczne odkształcenia, wówczas warto zgłosić się po pomoc do firmy specjalizującej się w czyszczeniu tapicerowanego wyposażenia. W przypadku gdy meble pokryte skórą ekologiczną uległy poważniejszemu uszkodzeniu, takiemu jak rozdarcie czy zarysowanie, bezwzględnie nie należy podejmować samodzielnych prób naprawy - efekt może być nie tylko nieatrakcyjny, ale i gorszy niż przed podjęciem działania. Samodzielne próby naprawy niestety często powodują nieodwracalne defekty.

Podstawowa wiedza na temat, czym wyczyścić ekoskórę, to klucz do długiego użytkowania i zachowania trwałości ulubionych mebli. Jeśli więc chcemy, aby ulubiony fotel prezentował się doskonale przez lata, to zadbajmy o niego z głową!

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

To Top