Jak dobrać firany do zasłon?

Jak dobrać firany do zasłon?

Jak dobrać firany do zasłon, by tworzyły zgrany duet? Bogactwo wzorów i odcieni może zawrócić w głowie. Oprócz umiejętności łączenia faktur i kolorów, przyda Ci się kilka praktycznych porad, dzięki którym sztuka dekoracji okien przestanie być tajemnicą poliszynela.

DŁUGOŚĆ ZASŁON I FIRAN

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać idealna długość zasłon, zapoznaj się z naszym artykułem: „Jak ładnie wieszać zasłony?”. Kiedy już wybierzesz odpowiednią długość, dopasuj do nich firany. Obowiązuje jedna podstawowa zasada zachowania proporcji: firany nie mogą wystawać poza krawędź zasłon. Dotyczy to zarówno górnej krawędzi, jak i zakończenia przy podłodze.

Nie oznacza to, że firany muszą być dokładnie tej samej długości co zasłony – mogą być nieco krótsze. Zdarza się, że firanki sięgają linii parapetów (firany krótkie), a zasłony poza widmem okna - dotykają podłogi. Jeśli chodzi o górną krawędź, starajmy się zastosować ten sam system upinania. Powieszenie firany na kółkach i zasłony na żabkach lub haczykach to dekoracyjna wpadka. Najlepiej zatem dobrać firany w tym samym systemie upięcia co zasłony.

Optymalną opcją jest wieszanie firan i zasłon na podwójnym karniszu lub podwójnej szynie. Daje nam to najwięcej możliwości stylizacji (udrapowania) materiału. Podwójny karnisz jest niezbędny, jeśli chcemy, by zasłony były ruchome. Jeśli firany i zasłony mają pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, wówczas mogą wisieć na pojedynczym drążku lub szynie.

ARANŻACJA FIRAN I ZASŁON

Wybór odpowiedniego materiału firan i zasłon ma znaczenie dla finalnego efektu dekoracji okna oraz tego, w jaki sposób będą układać się zawieszone na karniszu. Jeśli wybieramy zasłony zmarszczone „na stałe”, np. z wszytą taśmą na systemie flex lub smok, musimy pamiętać, aby wybrać firany z tym samym upięciem. W zależności od tego, ile materiału zostanie zużytego do uszycia zasłony, możemy uzyskać inny efekt finalny draperii.

Najlepiej wyglądają zestawienia zasłon i firan zmarszczone w tym samym stopniu. Drugą opcją jest powieszenie udrapowanych zasłon i pozostawienie gładkich firan. Nie polecamy natomiast zestawienia marszczonych firan z gładkimi zasłonami. Zasłony będą wówczas wyglądać na zbyt wąskie – tak, jakby zabrakło kilku centymetrów szerokości materiału.

JAK DOBRAĆ KOLOR FIRAN I ZASŁON?

Kolor i wzór zasłon oraz firan dobieramy do stylistyki wnętrza oraz kierując się osobistymi preferencjami. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach aranżacji tekstyliów okiennych, dzięki którym łatwiej będzie wybrać nam zestawienie idealne, a przynajmniej – uniknąć aranżacyjnego błędu. Od czego zacząć?

1. Rozejrzyj się po swoich wnętrzu. Określ dominującą paletę kolorystyczną obić mebli, narzut, dywanu oraz ścian. Wprawdzie nie dobiera się koloru zasłon do odcienia ścian, ale nie powinny one ze sobą konkurować. Jeśli w naszym domu nie ma spójnej palety kolorystycznej, bezpiecznie jest wybrać kolor zasłon o 2 tony ciemniejszy lub jaśniejszy od koloru ścian.

2. Kiedy zdecydujemy się na kolor zasłon, dobierzmy do nich odcień firanek. Firanki występują najczęściej w pastelowej kolorystyce różu, błękitu, beży, bieli i szarości. Pamiętajmy, że biel, tak samo jak każdy inny kolor, może mieć chłodną lub ciepłą tonację. Powinna ona współgrać z tonacją zasłon. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki odcień materiału będzie komponować się z resztą dodatków, postawmy na czystą biel. Firanki uszyte są z materiałów półprzezroczystych tak, by przepuszczać światło, wpadające przez okno. Jeśli pomieszczenie jest dość ciemne, wybierzmy czystą biel, bez dodatkowych wzorów.
3. Kierujmy się minimalizmem. Nawet jeśli mamy wnętrze urządzone w stylu eklektycznym, powinniśmy kierować się następującą zasadą: gdy zasłona jest wzorzysta to firana powinna być gładka lub w tym samym wzorze. Łączenie kwiecistych zasłon z geometrycznym motywem na tiulowej firance może prezentować się niegustownie.

4. By nadać dekoracji okiennej ciekawy wygląd, możesz zastosować technikę tworzenia warstw. Firany powinny wisieć na karniszu bliżej widma okna, natomiast zasłony na przedzie. Firanki mogą być bardziej transparentne (np. firany kreszowane, siateczkowe, lub tiulowe wykończone u szczytu frędzlami), podczas gdy zasłony mogą być uszyte z cięższych materiałów typu welur. Ta metoda pozwala na regulację ilości dostarczanego światła do pomieszczenia.
5. Jeśli marzą ci się zasłony upięte w połowie ozdobnym sznurem, pamiętaj, by obliczając szerokość firan, dodać do niej 2 x 0,5 szerokości udrapowanej zasłony. Dzięki temu unikniemy nieestetycznego prześwitu między materiałami.
6. Wieszając firany i zasłony na tym samym karniszu, zawiń krawędź materiału firany pod spód lub pomiń pierwszą żabkę/kółko/haczyk przy zawieszaniu firany. W takim sposób optycznie stworzysz wrażenie warstwowości tekstyliów.

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby wybrać rozwiązanie, które odpowiada Twojemu gustowi i stylowi wyglądu wnętrz. Eksperymentuj i baw się opcjami, a na pewno znajdziesz idealną kompozycję firan i zasłon!

To Top