Jak dobrać kolor dywanu do wystroju wnętrza?

Jak dobrać kolor dywanu do wystroju wnętrza?

Jak dobrać kolor dywanu do wystroju wnętrza? Dywan to nie jest tylko „ładny dodatek. Dywany zapobiegają przesuwaniu się mebli, ocieplają wnętrze oraz chronią podłogę przed uszkodzeniem. Wypunktujmy najpierw ważne dla nas właściwości użytkowe dywanu, a po wstępnej selekcji – wybierzmy kolor idealny. Jak się do tego zabrać? Już mówimy!

Kolor dywanu a rodzaj podłogi

Dywan jest jednym z elementów wnętrza i stanowi zazwyczaj tło dla mebli i dodatków. Kolor dywanu powinien współgrać z jego najbliższym otoczeniem. Nie wiesz, jak dobrać dywan do eklektycznego wystroju? Zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do białych mebli?

Rozejrzyj się dookoła. Wylicz odcienie, występujące w meblach i dodatkach w danym pomieszczeniu. Jeśli jest ich więcej niż 3, nie wprowadzaj kolejnego koloru. W wyborze dywanu, bazuj na obecnej palecie kolorystycznej.

Jeśli podłoga jest wzorzysta (np. kafle mozaikowe, panele z ciemnymi sękami), wybieramy dywan w jednolitym kolorze. Dopuszczalne są wielkoformatowe wzory w mono kolorze lub dywany o wyrazistym splocie. To samo tyczy się sytuacji, gdy sąsiadujące ściany zdobi wzorzysta tapeta lub zasłony.

Każde wnętrze jest inne. Możemy jednak wyróżnić 3 warianty aranżacyjne, z którymi najczęściej spotykamy się w naszych domach:

1. Dywan, na którym nie stoją meble. Dywany i chodniki, leżące „samodzielnie” na podłodze, najczęściej zdobią takie pomieszczenia jak: przedpokój, kuchnia czy pokój dziecięcy. W takim przypadku stosujemy się do zasady wyboru dywanu w barwie kontrastującej z podłogą. Na jasnej podłodze lepiej prezentuje się ciemny dodatek i analogicznie – na ciemnej dobrze jest zaaranżować dywan o barwie jasnej. Nie mówimy tu o skrajnej kontrastowości. Dywan ciemniejszy/jaśniejszy od podłogi o 2-3 tony również będzie się wyróżniać.

2. Dywan, na którym stoją meble. Są to zazwyczaj dywany, zdobiące salony i sypialnie. W tym przypadku polecamy trzymać się jednej z zasad:
a) jeśli podłoga jest ciemna i stoją na niej jasne lub ciemne meble – wybieramy dywan jasny bądź wzorzysty,
b) jeśli podłoga jest jasna i stoją na niej jasne meble – wybieramy ciemny dywan, wzorzysty, bądź w mono kolorze,
c) jeśli podłoga jest jasna i stoją na niej ciemne meble – wybieramy dywan jasny lub w mono kolorze.

Jak dobrać kolor dywanu do stylu wnętrza?

Każdy styl aranżacyjny charakteryzuje się określonymi cechami. Zapoznanie się z listą kluczowych założeń, pomoże nam w wyborze dywanu, idealnie pasującego do danego stylu.

STYLE SKANDYNAWSKI/ BOHO / JAPANDI / MODERN ORGANIC
Są to style bazujące na prostocie i naturalnych barwach. Królują w nich jasne barwy, odcienie brązów i szarości. Znajdzie się tu miejsce dla dywanów beżowych, kremowych, brązowych, biało-czarnych (w delikatne geometryczne wzory), szarych, błękitnych, szałwiowych. Unikamy natomiast ekscentrycznych wzorów czy krzykliwych barw.

STYLE VINTAGE/ RUSTYKALNY / INDUSTRIALNY
Te wnętrza lubią kontrastowe i wielokolorowe wzory. Dywany mogą nawiązywać stylem do wzorów „dywanów tureckich” z czasów naszych mam i babć.

Sprawdzi się kolorystyka butelkowej zieleni, bordo, ceglastej czerwieni, musztardy czy granatu. Wnętrza industrialne i loftowe są dość surowe w odbiorze - dywan może stanowić interesujący akcent kolorystyczny i grać główne skrzypce w pomieszczeniu.

STYLE KLASYCZNY/ GLAMOUR/ MINIMALISTYCZNY
Styl klasyczny, glamour i minimalistyczny, ze względu na proste formy we wnętrzu, dają wiele możliwości w wyborze koloru i wzoru dywanu. Ciekawą propozycją są dywany abstrakcyjne, o wzorach imitujących strukturę naturalnych kamieni i marmuru. Ich kolorystyka jest bogata, ale jednocześnie stonowana. Jeśli w naszym wnętrzu posiadamy dodatki ze złota lub srebra, to możemy zdecydować się na dywany tkane metalicznymi nićmi.

STYLE EKLEKTYCZNY / MODERN
Eklektyzm i nowoczesność nie boją się dywanów w odważnych kolorach. Dobrze będą wyglądać zarówno dywany o geometrycznych wzorach, abstrakcyjne kolorowe dywany czy jednokolorowe powierzchnie w intensywnych barwach takich jak limonkowa zieleń, fuksja czy kobalt. Jeśli szaleństwo wzorów i kolorów na podłodze – to właśnie tutaj!

Jak kolor dywanu wpływa na optykę wnętrza?

Odpowiednio dobrany odcień dywanu może poprawić optykę wnętrza. Zdarza się, że zakupione przez nas meble mają zbyt ciepły odcień względem naszej podłogi i nie do końca do niej pasują. Co wtedy robić? Dobierz rozłożysty dywan w ciepłym odcieniu, który pokryje większość podłogi. Wnętrze stanie się wówczas bardziej harmonijne w odbiorze wizualnym.

Jeśli podłoga, meble i kolor ścian sprawiają wrażenie, że pokój wydaje się być chłodny i nieprzytulny –wprowadź dywan w ciepłym odcieniu. Dzięki temu zneutralizujesz zimne tony we wnętrzu.

Kolor dywanu może wpłynąć nie tylko na klimat pomieszczenia, ale również jego geometrię. Dywany w jasnym kolorze optycznie powiększą niewielkie wnętrze, natomiast te ciemne – posłużą nam do wyznaczenie stref w otwartym salonie.

By jednak spełnić tę funkcją, powinny być szersze i dłuższe niż obszar, na którym stoi układ mebli (np. sofa, fotele i stolik kawowy) o przynajmniej 25 cm z każdej strony. Wzorzyste, wielokorowe dywany skrócą natomiast optycznie długi hol.

Wybierając kolor dywanu, pamiętajmy, że ze względu na różne czynniki zewnętrzne, może on zmienić nieco swój odcień. Dywany w przedpokoju tracą kolor najczęściej w skutek wycierania, natomiast te w salonie i pokojach dziennych – od padania promieni słonecznych. Jeśli wiemy, że nasz dywan jest na narażony na takie działania, wybierzmy neutralną jasną paletę kolorystyczną.

Polecamy również nasz wpis o tym, dywany o geometrycznych wzorach, jak dobrać dywan do szarych ścian. Wyjaśniamy w nim więcej zależności oraz omawiamy różne przykłady, które mogą ułatwić dopasowanie dodatku do odcienia ścian.

To Top