Jak dobrać rozmiar prześcieradła na łóżko?

Jak dobrać rozmiar prześcieradła na łóżko?

Krótka drzemka w ciągu dnia? A może wielogodzinny, nocny wypoczynek? Punktem wspólnym jest tutaj oczywiście łóżko, a więc strefa, dzięki której sen jest owocny i relaksujący. Na perfekcyjne posłanie składa się wiele elementów, a każdy z nich wymaga naszej uwagi. W poniższym wpisie przyglądamy się jednemu z najpowszechniejszych problemów, jakim jest dobór rozmiaru prześcieradła do łóżka. Zachęcamy do lektury!

Jak dobrać rozmiar prześcieradła bez gumki?

Zakup odpowiedniego prześcieradła, pasującego kolorystycznie zarówno do pościeli, jak i wielkościowo do łóżka, nie należy do najprostszych zadań. Oczywiste jest jednak, że to optymalne rozmiary prześcieradeł są zagadnieniem sprawiającym najwięcej problemów. Aby móc cieszyć się gwarancją dobrej jakości snu, należy bowiem sięgnąć po model, który nie będzie ani za długi, ani za krótki. W wyborze odpowiedniego wariantu pomogą nam wymiary pobrane bezpośrednio z posłania. W tym celu musimy sprawdzić: długość, szerokość i wysokość materaca. Kolejnym krokiem jest dodanie do szerokości sprężynującej podstawy jego dwukrotnej wysokości. Otrzymany wynik powiększamy dodatkowo o co najmniej 20 centymetrów. Brzmi skomplikowanie? Sprawdźmy to zatem na konkretnym przykładzie. Jakie prześcieradło jest optymalne na materac 160x200 cm? Stosując się do wymienionych wytycznych, właściwy model będzie cechować szerokość wynosząca 160 centymetrów + 2x20 cm + 20 cm. Po podsumowaniu otrzymujemy wynik wynoszący 220 cm i jest to oczywiście szerokość docelowego prześcieradła. Wysokość obliczamy analogicznie.

Jak dobrać rozmiar prześcieradła z gumką?

Dobór odpowiedniego prześcieradła z gumką wydaje się zagadnieniem jeszcze bardziej skomplikowanym. Na szczęście są to tylko pozory! W związku z tym, że modele wyposażone w ściągacz są coraz bardziej popularne, producenci starają się ułatwić proces doboru optymalnego produktu. Dzięki temu na opakowaniach tekstyliów znajdują się zazwyczaj właściwe oznaczenia, które pomagają w czasie zakupów. Jak zatem dobrać prześcieradło z gumką do materaca? Sytuacja jest analogiczna do części opisanej nieco wcześniej. Pierwszym krokiem jest pobranie wymiarów podstawy: szerokości, wysokości i długości. Następnie sprawdzamy, jakie oznaczenia znajdują się na opakowaniu wybranego modelu. Prześcieradło 140x 200 cm będzie odpowiednie dla materaca o takich samych wymiarach. Kluczową zaletą prześcieradła z gumką jest fakt, że podczas snu nie dochodzi do sytuacji, w której materiał ulega przemieszczaniu. Właśnie dlatego fanów rozwiązania tego typu jest coraz więcej.

Jaki rozmiar prześcieradła na narożnik lub rozkładaną sofę?

O ile dostępne w sklepach, standardowe rozmiary pościeli są bardzo łatwe do dostosowania, tak w przypadku doboru optymalnej wielkości prześcieradła do łóżka, mamy już nieco więcej problemów. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy w grę wchodzi mebel nieregularny, taki jak rozkładane siedzisko. W takich przypadkach pierwszym krokiem jest oczywiście wymierzenie powierzchni użytkowej posłania. Co ważne, pod uwagę bierzemy wyłącznie obszar płaski, który może zostać pokryty tkaniną. Jak mierzyć prześcieradło z gumką na sofę lub narożnik? Z uwagi na charakterystyczną budowę mebla, warianty wyposażone w ściągacz mogą okazać się nietrafionym zakupem. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich rezygnować. Po pobraniu wszystkich niezbędnych wymiarów, a więc długości, szerokości i wysokości siedziska, postarajmy się dopasować odpowiedni produkt. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest postawić na model nieco większy, który dokładnie pokryje wybrany obszar. Nadmiarowe centymetry z łatwością ukryjemy w zagięciach mebla. Podobnie będzie w przypadku klasycznego prześcieradła – jeśli materiał finalnie okaże się zbyt duży, to wystające fragmenty postarajmy się ukryć w naturalnych wnękach siedziska. Taka technika to także gwarancja na to, że materiał nie będzie się przemieszczać podczas snu!

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top