Jak pościelić łóżko? Prosty sposób na utrzymanie porządku w sypialni

Jak pościelić łóżko? Prosty sposób na utrzymanie porządku w sypialni

Łóżko to centralny element każdej sypialni. Mebel służący do nocnego wypoczynku musi zapewniać nam najwyższy poziom wygody oraz spełnienie w kwestiach estetycznych. Jeśli jednak konstrukcja sama w sobie nie zadowala nas pod względem wyglądu, to pamiętajmy, że istnieją niezawodne sposoby na poprawę tego aspektu. Jak ładnie pościelić łóżko? Właśnie o tym jest poniższy wpis, zachęcamy do lektury!

Perfekcyjnie zaścielone łóżko – od czego zacząć?

Pierwszym elementem, który najczęściej widzimy zaraz po wejściu do jakiejkolwiek sypialni, jest łóżko. W oczy rzuca się jednak nie tylko sam mebel, ale również – a może przede wszystkim – wszystko to, co się na nim znajduje. Łóżko w sypialni warto więc postrzegać jako przestrzeń, której prezentacja ma niemałe znaczenie dla wyglądu naszego pokoju. Od czego zacząć proces aranżacyjny mebla wypoczynkowego? Najlepiej od podstaw – chociaż materac nie jest elementem widocznym, to ma kluczowe znaczenie dla naszej wygody. Ze wszystkich elementów to właśnie on warunkuje komfort nocnego relaksu w największym stopniu. Pierwszą warstwą, która jest już możliwa do zaobserwowania, jest prześcieradło. W sklepach do wyboru mamy dwa rodzaje tego dodatku – klasyczne i z gumką. Plusem tych pierwszych jest łatwość użytkowania. Niestety standardowe prześcieradła bardzo często przemieszczają się w trakcie wypoczynku. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, wówczas postawmy na prześcieradła wyposażone w gumkę. Kolor i ewentualny wzór dodatku powinny być dopasowane do kolejnych warstw, o których wspomnimy w kolejnych częściach wpisu. Do najbardziej powszechnych i najchętniej wybieranych wariantów zaliczają się modele w kolorze białym lub kremowym. Są one bardzo uniwersalne, gdyż doskonale komponują się z większością odcieni. Naszym zdaniem klasyka tego typu to bardzo dobre rozwiązanie – zdecydowanie warto więc sięgać po prześcieradła jednobarwne w jasnych kolorach.

Pościel i poduszki – podstawa każdej efektownej aranżacji

Piętrzące się na powierzchni posłania warstwy tekstylnych dodatków zdecydowanie przyciągają spojrzenia. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby powlekająca kołdrę pościel była atrakcyjna. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasze łóżko nie jest pokryte dodatkowymi okryciami. Kolejnym elementem, który w nie mniejszym stopniu sprawia, że nasze centrum wypoczynkowe jest interesujące i stylowe, są oczywiście poszewki na poduszki. Wspomniane elementy stanowią swoistą podstawę dla dalszych, bardziej rozbudowanych kompozycji. Jeśli zatem nie chcemy decydować się na zakup dodatkowych elementów, wystarczy wówczas, że zadbamy o atrakcyjny komplet tych podstawowych tekstyliów. Kolory i wzory zdobiące tkaninę powinny być dopasowane do całego otoczenia – tylko wówczas możemy mieć pewność, że nie tylko pościelone łóżko będzie prezentować się bez zarzutu, ale także cała sypialnia! Do czołowych trendów aranżacyjnych, które obserwujemy w ostatnich sezonach, należą komplety wzbogacone o motywy botaniczne. Jeśli jednak zależy nam na akcesoriach ponadczasowych, sięgnijmy po tekstylia jednobarwne takie jak szare poszewki na poduszki lub wzbogacone o subtelny detal np. w postaci niewielkich figur geometrycznych.

Jak ładnie pościelić łóżko?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto zawczasu zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli pokoje hotelowe są dla nas atrakcyjną inspiracją, wówczas sprawa jest stosunkowo prosta. Łoża zlokalizowane w miejscach tego typu zachwycają nas licznymi warstwami i staranną oprawą. Elementem obowiązkowym jest tutaj z całą pewnością narzuta na łóżko. Co ważne, nie musi być ona dopasowana kolorystycznie do ukrytych pod jej powierzchnią akcesoriów. Jeśli chcemy uzyskać efekt wprost z 5 - gwiazdkowego pokoju, wówczas w kręgu naszych zainteresowań zdecydowanie powinny pojawić się narzuty pikowane, które zapewniają wyjątkowo luksusowy sznyt. W przypadku, gdy interesuje nas nieco bardziej domowy i niezobowiązujący styl, sięgnijmy z kolei po lekki model, na przykład dwustronny. Alternatywnym sposobem jest wykorzystanie odpowiedniej wielkości koca, który wprowadza do wnętrza sielski klimat – to jednak opcja znacząca odbiegająca od założeń o hotelowym efekcie. Kolejnym elementem, bez którego ciężko jest wyobrazić sobie efektownie zaścielone łóżko, są poduszki dekoracyjne. Dostępne w sklepach modele zaskakują bogactwem wzorów, kolorów, ale także kształtów! Do standardowych poduszek dekoracyjnych 50x70 cm i tak zwanych jaśków, warto dodać chociaż jeden dodatek o finezyjnym kształcie i intensywnym kolorze.

Idealnie zaścielone łóżko - instrukcja krok po kroku

Zakup wszystkich niezbędnych akcesoriów tekstylnych to nie wszystko. Jak ładnie pościelić łóżko? Po pokryciu materaca wybranym prześcieradłem i zadbaniu o to, aby wszystkie zwisające elementy tkaniny zostały ukryte, przychodzi czas na prawdziwą sztukę. Kołdrę pokrytą pościelą strzepnijmy energicznie kilka razy. Dzięki temu wszelkie nierówności wyrównają się, a poszycie będzie prezentować się bez zarzutu. Kolejnym krokiem jest staranne odłożenie pierzyny - symetrycznie względem długości posłania. Następnie, ponownie z uwagą dla zachowania symetrii, ułóżmy nieopodal zagłówka największe poduszki. Jeśli narzuta stanowi część naszej kompozycji, to właśnie teraz jest czas na jej użycie. Miękkie pokrycie powinno w całości przykrywać pościel. Boki tkaniny mogą zwisać swobodnie wzdłuż ramy łóżka tylko w sytuacji, kiedy nie stykają się z podłogą. Jeśli dodatek jest tak duży, że materiał w efekcie dotyka podsadzki, wówczas lepiej jest zawinąć go wraz z kołdrą do wewnątrz posłania. Na tak przygotowaną powierzchnię układamy kolejne poduszki – w kolejności od największych do najmniejszych, rozpoczynając od zagłówka. Detalem, który może zwieńczyć tak powstałą aranżację, jest wspomniana wcześniej poduszka dekoracyjna, na przykład w kształcie pętli. Całość wzorowo dopełni też nonszalancko zarzucony na dolną część posłania koc. Dodatkowa warstwa zlokalizowana na narzucie może być traktowana wyłącznie jako ozdoba lub dostępny na wyciągnięcie ręki element wprost doskonały do popołudniowej drzemki!

Sypialnia na medal

Niezależnie od stylu naszej sypialni, łóżko powinno prezentować się schludnie i ponad wszystko przytulnie, nie zostawiając żadnych wątpliwości, że to właśnie w nim wypoczniemy po intensywnym dniu w pracy. Harmonia nawet najpiękniejszego wnętrza zostanie zaburzona, jeśli wśród naszych mebli i dodatków zastaniemy pościel w nieładzie. Pamiętając o powyższych wskazówkach, już nigdy nie będziemy mieli dylematu dotyczącego tego, jak ładnie pościelić łóżko. Przy odrobinie wprawy sam proces zajmie zaledwie kilka minut dziennie, gwarantując jednocześnie, że co wieczór naszym oczom ukaże się przytulne i eleganckie miejsce do snu.

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top