Jak prać poduszki dekoracyjne?

Jak prać poduszki dekoracyjne?

O ile pościel jest elementem, o czyszczeniu którego nie zapominamy nigdy, tak poduszki dekoracyjne często nie otrzymują należnej uwagi w tej kwestii. Właściwa troska o akcesoria tekstylne nie tylko przedłuża ich żywotność, ale gwarantuje nam również schludny i przytulny wygląd całego mieszkania! Jak prać poduszki dekoracyjne? Właśnie o tym jest poniższy wpis – zachęcamy do lektury.

Poduszki kanapowe i dekoracyjne – jak często prać?

Poduszki z kanapy bardzo często są elementem dołączonym do zestawu. Perfekcyjnie dopasowane do siedziska, dopełniają mebel i gwarantują nam doznania estetyczne. Czyszczenie takich akcesoriów jest proste tylko wówczas, gdy poszewka jest ściągana. Jeśli jednak nasze poduszki nie są wyposażone w zamek, to wyczyszczenie ich powierzchni jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Ponieważ akcesoria tekstylne tego typu należy prać minimum 1 raz na dwa miesiące (optymalnie raz na miesiąc), to aby ułatwić sobie życie, warto zdecydować się na zakup poszewek lub poduszek dekoracyjnych. W zależności od wariantu tkaniną można powlec wybrane poduchy lub na stałe zastąpić je modelami wyposażonymi w zamek lub guziki. Odświeżenie takich dodatków wymaga od nas znacznie mniejszych nakładów wysiłku!

Zasady prania poszewek dekoracyjnych

Pranie poszewki na poduszki wydaje się zadaniem stosunkowo prostym. Po usunięciu wypełnienia zerknijmy na metkę, na której umieszczone są kluczowe informacje dotyczące prania. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć tego typu danych, to skład materiału również jest dobrą wskazówką. Poszewki na poduszki z bawełny okazują się najmniej problematyczne w kwestii czyszczenia. Temperatura wody może osiągać nawet 60 stopni Celsjusza, jednak tylko dla modeli jasnych i jednokolorowych. Jeśli nasza ozdoba cechuje się wzorkami lub intensywną barwą, to do prania warto wykorzystać program z chłodną wodą (do 40 stopni Celsjusza). Poszewki wzbogacone o wszelkiego rodzaju detale, takie jak koraliki, koronki i inne wrażliwe akcenty, zdecydowanie lepiej jest czyścić ręcznie. Ta sama zasada dotyczy poszewki włochacz, której długowłosa powierzchnia wymaga specjalnej troski. Jeśli jednak nie mamy czasu na pranie ręczne, to akcesoria tekstylne tego typu mogą być sporadycznie czyszczone w pralce. Zanim jednak umieścimy je w bębnie maszyny, to powierzchnię wywróćmy na drugą stronę, a następnie umieśćmy w specjalnych siateczkach przeznaczonych do prania delikatnych dodatków. Dzięki temu będą znacznie mniej narażone na uszkodzenia.

Pranie poduszek w zależności od wypełnienia

Poduszki, z których nie jesteśmy w stanie zająć poszewki, należy wyprać w sposób dostosowany do rodzaju wypełnienia.
  • Najniższej temperatury wymagają poduchy o lateksowym wypełnieniu. W celu ich odświeżenia przyrządzamy roztwór zimnej wody z połową szklanki octu. Dla polepszenia walorów zapachowych do mieszanki warto dodać kilka kropli ulubionego olejku. W tak powstałym roztworze poduszkę można zostawić na kilka godzin.
  • W chłodnej lub letniej wodzie moczymy również poduszki z pierzem. Do miski z dużą ilością wody dodajemy sok z jednej cytryny oraz łyżkę stołową soli. Po dokładnym wymieszaniu, w tak powstałym roztworze moczymy naszą tekstylną dekorację.
  • Najmniej wymagające okazują się wypełnienia syntetyczne. Dzięki zaskakującej wytrzymałości dobrze znoszą pranie w pralce - w zimnej wodzie z dodatkiem 1/3 szklanki octu.
Tak odświeżone poduszki suszymy najlepiej na świeżym powietrzu. Czyszczenie akcesoriów warto zatem zaplanować na dni ciepłe i słoneczne – w takich warunkach tkanina z wypełnieniem suszy się błyskawicznie i bezproblemowo.

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top