Jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste?

Jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste?

Ręczniki są nieodzownym elementem każdej łazienki. Pomagają nam w czasie codziennej toalety, umożliwiając między innymi łatwe i szybkie wysuszenie się po kąpieli. Niezastąpione akcesorium wymaga jednak częstej pielęgnacji. Jak prać ręczniki, aby każdego dnia zachwycały nas delikatnością oraz cieszyły nas przez długie lata?

Pranie ręczników – od czego zacząć?

Początek pielęgnacji zaczyna się już na półce sklepowej. Słabej jakości wyroby tekstylne przeznaczone do łazienek cechują się niskim stopniem wchłaniania wody oraz nieprzyjemną w dotyku strukturą, która z biegiem czasu staje się jeszcze bardziej nieprzyjemna. Cenionym od dawna rozwiązaniem są ręczniki bawełniane. Modele tego typu wykonane są w 100% z naturalnego surowca. Domieszki sztucznych włókien często obniżają przyjemność korzystania, jednak producenci decydują się ich stosowanie, gdyż zaletą materiałów tego typu jest trwałość. Przed zakupem konkretnego modelu lub zestawu sprawdźmy zatem skład materiałowy.

Pierwsze pranie ręczników – po co i dlaczego?

Bez względu na to, czy zakupimy zestaw ręczników kąpielowych, czy może pojedyncze akcesorium tekstylne, przed użyciem tkaninę należy wyprać. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim, pierwsze pranie pozwoli nam na pozbycie się brudu i kurzu, które mogły przylec do powierzchni materiału w czasie ekspozycji dodatku w sklepie lub transportu. Pranie ręczników przed pierwszym użyciem jest również istotne z uwagi na pozbycie się nadmiaru barwników oraz dodatków chemicznych, które mogą być pozostałością z etapu produkcji. Różnego rodzaju substancje stosowane przez producentów sprawiają najczęściej, że produkt prezentuje się atrakcyjniej na witrynie sklepowej. Często pozwalają również na zachowanie świeżości w różnych, zmiennych warunkach. W naszym domu nie jest to oczywiście potrzebne – wręcz przeciwnie. Tekstylia będą wykorzystywane do pielęgnacji nagiego ciała, dlatego wszystkich dodatków, które mogą naraić nas na uszkodzenia naskórka, należy pozbyć się poprzez dokładne pranie. Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, że pranie ręczników przed pierwszym użyciem to dobry pomysł, jest ich struktura. Podczas różnych etapów produkcyjnych oraz później, w czasie pakowania lub transportu, włókna materiału są najczęściej narażone na ścisk i odcięcie od powietrza. Skutkiem tego jest nie tylko wyczuwalna szorstkość, ale również obniżenie właściwości absorpcji wody. Nadrzędną funkcją ręcznika jest oczywiście wchłanianie – właśnie dlatego, aby przywrócić mu miękkość oraz optymalny stopień pochłaniania płynów, pierwsze pranie jest etapem absolutnie koniecznym i ważnym.

Jak prać ręczniki? – zestaw kluczowych porad

Jednym z popularniejszych błędów, jaki najczęściej popełniamy piorąc ręczniki, jest wrzucanie ich do pralki w towarzystwie zwykłych ubrań. Niestety, ale takie połączenie sprawia, że nasze tekstylia kąpielowe tracą często na miękkości i stają się bardziej zbite. Co więcej, ręczniki – w szczególności nowe – mają tendencję do gubienia włókien podczas czyszczenia. Drobinki mogą osiadać na odzieży sprawiając, że wygląda ona bardzo nieestetycznie. Kolejny czynnikiem jest fakt, że tekstylia bardzo często farbują – może to dotyczyć zarówno ubrań, jak i samych ręczników. Jeśli zależy nam na estetycznych i zawsze świetnie prezentujących się akcesoriach kąpielowych, to przed praniem pamiętajmy o dokładnej segregacji – zarówno pod względem typu, jak i koloru.

W ilu stopniach prać ręczniki?

Odpowiedzi na to pytanie najlepiej jest szukać na opakowaniu lub metce dołączonej do danego ręcznika. W większości przypadku sprawdzi się wartość z przedziału od 40 do 60 stopni Celsjusza. Wyjątkiem są tutaj jednak ręczniki z mikrofibry, które lepiej czyścić w niskiej temperaturze, nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. W temacie prania ręczników warto dodać, że płyn do płukania, będący dla większości z nas niezbędnym elementem czyszczenia tekstyliów, okazuje się wrogiem poprawnej pielęgnacji. Jeśli nie chcemy z niego rezygnować, to pamiętajmy jednak, aby nie dodawać go zbyt dużo. Powód nie jest oczywisty, dlatego podkreślmy, że substancja ta może osiadać na włóknach i powodować ich sklejanie. To z kolei prowadzi do obniżenia właściwości absorpcyjnych. Doskonałym zamiennikiem, który nie wpływa negatywnie na stan naszych akcesoriów, jest ocet. Odrobina dodana do prania sprawia, że materiał na długo pozostaje miękki i przyjemny w użytkowaniu.

Jak często należy prać ręczniki?

Jeśli nasza łazienka jest miejscem, w którym trudno jest o dobrą cyrkulację powietrza, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wymiana tekstyliów kąpielowych co około 3 - 4 dni. W przypadku ręczników używanych do suszenia rąk cykl można skrócić. Warto bowiem zauważyć, że w ich przypadku, użytkowanie jest znacznie częstsze. To z kolei prowadzi do ciągłego zwilżania powierzchni tkaniny, która staje się wówczas środowiskiem doskonałym do rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Suszenie ręczników – suszarka elektroniczna czy klasyczna?

W naszych domach coraz powszechniejsze stają się różnorodne sprzęty AGD. Jednym z nich są automatyczne suszarki oraz pralko - suszarki. Wraz z pojawieniem się ich w domowym zaciszu, nasuwa się również pytanie, czy suszenie ręczników w suszarce to dobry pomysł? Naszym zdaniem jest to metoda, z której możemy oczywiście korzystać. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysoka temperatura może nieodwracalnie uszkodzić delikatne włókna. Z tego względu ręczniki suszmy w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza. Co więcej, dobrą praktyką jest wykorzystywanie automatu tylko do wstępnego podsuszenia tekstyliów. Pozostawianie ich do ostatecznego wyschnięcia na świeżym powietrzu zdecydowanie wydłuża trwałość. Decydując się na suszenie z użyciem klasycznej suszarki stojącej, pamiętajmy o tym, że stojak powinien znaleźć się na dworze lub w miejscu, w którym cyrkulacja powietrza jest płynna. Należy jednak unikać suszenia w pełnym słońcu, gdyż nadmierna ilość promieni słonecznych może powodować obniżenie jakości tekstyliów.

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

 

To Top