Jak układać sztućce na stole?

Jak układać sztućce na stole?

Elegancko przybrany stół to jeden z kluczowych elementów świątecznej kolacji. Poświęcając długie godziny na przygotowanie wykwintnych dań, zależy nam przecież nie tylko na smaku, ale i komfortowych warunkach towarzyszących w trakcie posiłku. Odpowiedź na pytanie, jak układać sztućce na stole, wydaje się więc kwestią niebagatelną. I właśnie z tego względu poświęcamy tej kwestii poniższy wpis.

Prawidłowe ułożenie sztućców - kluczowe zasady

Podstawową zasadą, którą należy kierować się układając sztućce przy stole, jest segregacja wedle kolejności użycia. Oznacza to, że rozpoczynając od strony zewnętrznej, układamy je w kolejności analogicznej do serwowanych potraw - z najbliższym talerzowi kompletem przeznaczonym do najpóźniej serwowanego posiłku. Taki rozkład sztućców pozwoli nawet najmniej obeznanej w zasadach savoir-vivre osobie odnaleźć się przy stole - reguła kolejności “od zewnątrz do wewnątrz” jest bowiem powszechnie znana. Niezależnie jednak od ilości serwowanych dań, przy talerzu nigdy nie powinny pojawić się więcej niż 3 pary sztućców jednocześnie. Jeśli taka ilość okazuje się niewystarczająca, to zadbajmy o to, aby kolejne akcesoria pojawiły się nieco później.

Właściwe ułożenie sztućców na stole dotyczy również:

- ułożenia noża - ostrze powinno być zawsze skierowane w stronę talerza;

- estetycznej prezentacji - odległość pomiędzy pojedynczymi sztućcami na stole powinna wynosić od 2 do 3 cm, w zależności od przestrzeni jaką dysponujemy;

- sztućce deserowe - nad talerzem powinny znaleźć się sztućce wykorzystywane podczas spożywania deseru. Niewielki widelczyk z trzonkiem ku stronie prawej, a nad nim łyżeczka z trzonkiem skierowanym w stronę przeciwną;

- położenia szklanek i kieliszków, które ustawiamy na górze, po prawej stronie od talerza - kolejność należy organizować od lewej strony: szklanka do wody, kieliszek do szampana, kieliszek do wina.

Zastawa stołowa - jak ją wybrać i pielęgnować?

Ułożenie sztućców na stole to nie wszystko. Zastawa stołowa odgrywa kluczową rolę w trakcie każdego posiłku. Podczas większych imprez i spotkań może jednak przyprawić nas o niemałe zmartwienie, szczególnie kiedy zorientujemy się, że jest zdekompletowana lub uszkodzona. Nowe części zastawy warto dobierać nie tylko pod względem estetycznym, ale i wedle indywidualnych nawyków pielęgnacyjnych. Co to znaczy? Ponieważ srebrne sztućce nie mogą być myte w zmywarce, to zdecydowanie odradzane są osobom, które korzystają tylko z takiej formy czyszczenia. Wybierając mniej wymagające noże i widelce, warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, każdy element powinien zostać przetarty suchą ściereczką tuż po wyczyszczeniu. Ten sposób gwarantuje nam nieskazitelny blask oraz brak nieestetycznych zacieków.

Kwestie czysto estetyczne uzależnione są wyłącznie od gustu. Warto jednak zauważyć, że gama dostępnych wariantów stale rośnie. W nowoczesnym domu świetnie sprawdzą się zestawy złote lub czarne, a nawet miedziane lub połyskujące pełną feerią barw. Decydując się na tak charakterystyczne akcesoria, pamiętajmy jednak, że właściwe ułożenie sztućców to niejedyny ważny element. Istotną rolę odgrywają tu również odpowiednio dobrane dekoracje, dzięki którym stół w jadalni prezentuje się spójnie i elegancko.

Savoir-vivre – czyli kilka słów o zachowaniu przy uroczystym stole

Zgłębiając odpowiedź na pytanie, jak układać sztućce na stole w sposób prawidłowy, warto rozszerzyć zagadnienie o jeszcze jeden punkt. Korzystanie z właściwie rozłożonej zastawy nie należy do problematycznych, gdyż jak wspomnieliśmy wcześniej, większość z nas zaznajomiona jest z podstawami. W trakcie większych uroczystości warto jednak zabłysnąć dodatkowymi umiejętnościami z tego zakresu:

- Wykorzystanych sztućców nie należy układać ponownie na powierzchni stołu. Jeśli planujemy kontynuować posiłek, krzyżujemy sztućce na talerzu. Po zakończonej konsumpcji nóż i widelec kładziemy obok siebie, dolną częścią skierowaną na “godzinę piątą”.

- Nakładając potrawy z półmiska, sięgamy po kawałek dostępny z najbliższego nam brzegu, nigdy nie używając w tym celu własnych sztućców - będąc gospodarzem, zadbajmy o obecność adekwatnego i odrębnego narzędzia do nakładania każdej potrawy.

- Wstawanie od stołu należy ograniczyć do minimum. Jeśli mamy problem z sięgnięciem po daną potrawę, poprośmy o pomoc jedną z siedzących niedaleko osób.

- Łyżeczka do kawy lub herbaty pozostaje na spodku, nigdy wewnątrz filiżanki.

Savoir-vivre to termin o francuskim pochodzeniu, oznaczający dosłownie “znajomość życia”. Właściwe ułożenie sztućców to tylko jeden z wielu obszarów zaliczanych do tego zagadnienia. Warto pamiętać, że wiedza z tego zakresu ma na celu przede wszystkim ułatwiać nam życie!

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

 

To Top