Jak ułożyć poduszki na kanapie?

Jak ułożyć poduszki na kanapie?

Poduszki na kanapie to temat, który wydaje się banalny i niestwarzający żadnych problemów. Tekstylne akcesoria zdobiące nasze meble wypoczynkowe potrafią jednak przyprawić o zawrót głowy. Umiejętnie dobrane wydobywają z siedziska to, co w nim najpiękniejsze. Co ciekawe, mogą również wprowadzić do otoczenia powiew najnowszych trendów! Poniżej prezentujemy nasze pomysły na efektowne kompozycje z wykorzystaniem tych wyjątkowych dodatków.

Dobieranie poduszek do kanapy – od czego zacząć?

Do stworzenia efektownych kompozycji na meblach wypoczynkowych niezbędne są oczywiście poduszki dekoracyjne. W jaki sposób dobierać akcesoria tego typu? Metod można wymienić wiele, jednak naszym zdaniem miękkie dodatki najlepiej jest dopasować do dwóch elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście mebel, którego będą ozdobą. Kolejnym, nie mniej ważnym, jest całe otoczenie. Do zakupu nie wystarczy nam informacja, że tapicerka siedziska jest w określonym odcieniu. Komplet niezbędnych danych może stanowić stwierdzenie, że szara kanapa znajduje się w industrialnym salonie, zdominowanym przez odcienie czerni i bieli.

Poduszki na sofie – aranżacyjne podstawy

Dobór miękkich akcesoriów do stonowanej tapicerki to zadanie stosunkowo proste. Jak wspomnieliśmy jednak nieco wyżej, pod uwagę należy brać nie tylko barwę obicia, ale również kolory obecne w otoczeniu. Grafitowa kanapa zlokalizowana w salonie eklektycznym, w którym nie brak wielobarwnych akcentów, to przykład ciekawego wyzwania aranżacyjnego. Chcąc znaleźć poduszki w odcieniu pasującym zarówno do ciemnej tapicerki, jak i strefy cechującej się szerokim spektrum barwnych akcentów, należy przyjrzeć się dokładnie najbardziej wyrazistym detalom otoczenia. W przestrzeni zawsze da się zauważyć jeden lub dwa odcienie, które pojawiają się najczęściej – czy to na innych meblach, czy może na dekoracjach. Powielając zauważone barwy na poduszkach, uzyskujemy pewność, że cała aranżacja będzie harmonijna i spójna.

Poduszki na kanapie – bogactwo możliwości kompozycyjnych

Dostępne w sklepach poduszki zachwycają nas bogactwem kolorów, wzorów, ale również faktur. Dodatki tego typu coraz częściej zaskakują również nietuzinkowymi kształtami – klasyczne prostokąty i kwadraty ustępują miejsca modelom o formie koła, rogala, a nawet niebanalnej pętli! W kwestii układu nie ulega wątpliwościom, że najbardziej klasyczna aranżacja poduszek to kompozycja symetryczna. Akcesoria lokalizowane są najczęściej na obu krańcach siedziska, dzięki czemu nie utrudniają korzystania z mebla. Zauważmy jednak, że sofy i kanapy różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale również wielkością. Liczba i wymiary poduszek muszą być dopasowane również do gabarytów siedziska. Wielowarstwowa, silnie zdobiona kompozycja nie sprawdzi się najlepiej na małej sofie dwuosobowej, która z łatwością może zostać przytłoczona licznymi akcesoriami. Tak bogate aranżacje zdecydowanie lepiej sprawdzą się na narożnikach, których powierzchnia jest duża. Co ciekawe i warte podkreślenia, w przypadku mebli narożnych poduszki mogą być lokalizowane nie tylko na krańcach, ale również w miejscu połączenia siedziska z otomaną.

Sprawdzony pomysł na poduszki na kanapie

Poniżej prezentujemy przykład zaaranżowania trzyosobowej sofy w kolorze butelkowej zieleni. Na potrzeby przykładu załóżmy, że mebel znajduje się salonie urządzonym zgodnie z estetyką urban jungle. Liczne rośliny znajdujące się w otoczeniu doskonale komponują się z kolorem tapicerki. Aby podkreślić swobodny klimat wnętrza, proponujemy aranżację niesymetryczną. Do jej stworzenia sięgnijmy po klasyczne jaśki w kolorze beżowym, które wzorowo skomponują się z drewnianymi akcentami. Kwadratowe poduszki zaaranżujmy po obu stronach mebla, a następnie po jednej, wybranej, umieśćmy dodatkowe akcesorium. W przestrzeni zdominowanej przez motywy roślinne doskonale sprawdzi się poszycie z wypełnieniem wzbogacone o wzór liści lub kwiatów. Kolorystyka oparta na barwach ziemi wzorowo zintegrują się zarówno z otoczeniem, jak i samym meblem. Aby spotęgować efekt, warto sięgnąć po jeszcze jeden element - jednobarwny koc o ciekawej strukturze. Nonszalancko zarzucony na powierzchnię siedziska doda całości stylu i domowego ciepła.

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top