Jak urządzić mały balkon? Praktyczne porady.

Jak urządzić mały balkon? Praktyczne porady.

Czy mały balkon może posłużyć w lato do czegoś więcej niż suszenie prania? Często traktujemy tę przestrzeń po macoszemu. Przez zimę balkon przeradza się w składowisko rzeczy „niepotrzebnych”, a na wiosnę brakuje nam pomysłu, co zrobić na małym balkonie, by choć trochę przypominał nam wymarzony taras. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak tanio i ładnie urządzić balkon – jesteś w dobrym miejscu! Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, urządzając mini balkon w bloku.

PO CO NAM MAŁY BALKON?

Skąd jednak wziął się pomysł na przyczepienie do ściany budynku kawałka betonowej podłogi bez zadaszenia? Wszystko zaczęło się w Warszawie w 1740 r. Stanisław Poniatowski kupił grunt przy Krakowskim Przedmieściu. Tuż przy samej ulicy wybudował 1-piętrowy pałacyk. Na zatłoczonym Krakowskim Przedmieściu zabrakło jednak miejsca na reprezentacyjny podjazd do pałacu - zastąpiono go wystawnym balkonem. Innowacyjny pomysł od razu wzbudził zachwyt mieszkańców Warszawy i już na zawsze wpisał się w architektoniczny krajobraz Polski.

Przez lata urbanistycznej historii towarzyszył kolejnym pokoleniom w prowadzeniu życia towarzyskiego. Był otwartą, a jednocześnie bezpieczną przestrzenią, z której obserwowaliśmy sąsiedzkie perypetie; dawał wiarygodną prognozę pogody; zastępował domofon, gdy trzeba było wracać z podwórka do domu; stawał się cichym azylem podczas gwarnych domówek.

Zanim zatem wyrzucisz na balkon kolejną starą doniczkę czy mokrego mopa, przypomnij sobie, czym może stać się dla Twojego domu mądrze zaaranżowana przestrzeń małego balkonu.

POMYSŁY NA MAŁY BALKON ZE ŚCIANAMI

Bez dwóch zdań: wielkość ma znaczenie. A raczej – niewielkość. Mały balkon wymaga od nas bardzo precyzyjnego zaplanowania przestrzeni. Zacznij od zmierzenia powierzchni użytkowej balkonu.

Jeśli Twój balkon zamknięty jest przynajmniej jedną ścianą - jesteś szczęściarzem! Ściana balkonowa czy ściana budynku daje wiele możliwości aranżacyjnych. Można postawić przy niej siedzisko z palet z wysokim oparciem, a nad nim zawiesić kwietnik z roślinami zielonymi, romantyczne sznury lampek lub zamontować płytką szafkę zamykaną (np. na lampiony i drobne dekoracje świetlne).

Ściana na balkonie ma jeszcze jeden atut - chroni nas przed wiatrem. Posiadając mały balkon z przynajmniej jedną boczną ścianą, możesz bez obawy postawić na nim fotel typu kokon.

Dwie ściany naprzeciwko siebie to układ idealny, który pozwala np. na zawieszenie… hamaka! To świetna opcja relaksu na małym balkonie, bo w każdej chwili możesz zdjąć hamak i zyskać przestrzeń na wcześniej wspomnianą suszarkę z praniem.

Jeśli bardziej przemawia do Ciebie wersja z dwoma krzesłami ustawionymi „twarzą do siebie”, pamiętaj, by nie wybierać mebli tarasowych o szerokich rozłożystych nogach. Nawet jeśli metalowa konstrukcja krzesła wydaje się lekka, a siedzisko niewielkie, to taki szczegół jak szeroki rozstaw nóg, może zawarzyć na wygodzie użytkowania małego balkonu.

Zastanów się również, gdzie będziesz przechowywać meble po sezonie balkonowym? Jeśli nie masz w domu miejsca, wybierz krzesła i stoły składane lub zaaranżuj na małym balkonie siedziska z funkcją schowka na poduszki. Alternatywą jest wybranie na mini balkon mebli, które w ciągu roku będą elementami Twojej domowej przestrzeni: metalowy stolik kawowy może zamienić się stojak na kwiaty, krzesła balkonowe dostawisz do stołu w kuchni lub toaletki, a drewniana ława znajdzie miejsce w przedpokoju lub sypialni.

Trzecia opcja układu ścian to balkon otwarty ze ścianą od strony mieszkania. W takim układzie dysponujemy długą i wąską przestrzenią. Pod parapetem ciekawie będzie wyglądać rustykalna ława lub w opcji bardziej komfortowej – szezlong czy leżak tarasowy.

Tu jednak musimy mieć na uwadze jego spore gabaryty. Taki mebel wypełni praktycznie całą powierzchnię balkonu, ale pozwoli na prawdziwe zrelaksowanie się pod gołym niebem. Zastanów się wówczas nad przerobieniem zewnętrznego parapetu na półkę, która będzie pełnić funkcję podręcznego stolika.

JAK ZAARANŻOWAĆ MAŁY BALKON BEZ ŚCIAN?

Najmniej przyjazną opcją aranżacyjną jest balkon otwarty z 3 stron, który łączy się z mieszkaniem oknami balkonowymi na całej szerokości. W takiej sytuacji narażeni jesteśmy na powiewy wiatru i strugi deszczu. Aby nieco zabezpieczyć się przed działaniem warunków atmosferycznych, wyłóż ściany balustrady matą trzcinową lub syntetyczną.

Urządzenie mini balkonu z dużym oknem jest niezwykle istotne dla estetyki salonu. W lato, gdy zasłony i rolety są podniesione, przez cały dzień mamy widok na nasz balkon. Warto zadbać o jego dekorację, by cieszył oczy, a nie straszył. Wybierz subtelne drewniane lub rattanowe krzesła, a na balustradzie powieś składany stolik, który z łatwością zdemontujesz w razie letniej burzy.

Alternatywą dla tradycyjnego układu krzeseł balkonowych jest montaż składanego blatu po całej długości balustrady balkonu. Jeśli w kuchni posiadasz wysepkę z hokerami, możesz dostawić je w każdej chwili do blatu na balkonie i cieszyć się kawą na świeżym powietrzu.

Twój balkon zabudowany jest od góry? Wykorzystaj tę przestrzeń na zawieszenie hamaka brazylijskiego lub ozdobnych osłonek. Jeśli balkon przez większość dnia wystawiony jest na działanie promieni słonecznych, zdecyduj się na: powojnik, lawendę, pelargonie, surfinie, komarzycę, maciejkę czy rośliny trawiaste.Na małym balkonie nie ma miejsca na donice stojące. Montując doniczki rabatowe na poręczy, zdecyduj się na te w prostokątnym kształcie.

JAK STWORZYĆ PRZYTULNY BALKON?

Co położyć na podłogę balkonu, by nadać mu przytulności? Świetną opcją są dywany zewnętrze. Dywany tarasowe z powodzeniem sprawdzą się na balkonie, zwłaszcza jeśli ze względu na szerokie drzwi balkonowe, stanowi on przedłużenie salonu. Wybierz wówczas wzór i kolor dywanu zewnętrznego, pasujący do aranżacji wnętrza mieszkania.

Dywany balkonowe pokryte są specjalną hydrofobową powłoką, dzięki której zabezpieczone są przed szkodliwym działaniem wilgoci. Jeśli Twój balkon nie posiada zadaszenia, wybierz jasną kolorystykę dywanu. Promienie słoneczne mogą bowiem spowodować wypłowienie koloru.

Nie zapomnij o strukturalnych i kolorowych poduszkach oraz pledach. Dodadzą charakteru meblom tarasowym. Drewniane krzesła zyskają na wygodzie, jeśli zawiążesz na ich siedziskach miękkie poduszki.

Przytulny balkon nie służy jedynie do wypicia porannej kawy. Na ładnie urządzonym balkonie można spędzić niejedną ciepłą letnią noc. By nie razić sąsiadów agresywnym światłem jarzeniówek, rozwieś na balustradzie dekoracyjne lampki led, a w doniczki powtykaj lampki solarne. Jeśli masz do dyspozycji parapet lub niski stoliczek kawowy, poukładaj na nich kolorowe szklane ozdoby ledowe.

CO NA OSŁONĘ MAŁEGO BALKONU?

Posiadając mały balkon, ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę wydawać pieniądze, jest inwestycja w markizę czy daszek z płyt profilowanych. Jak zatem tanio zabezpieczyć mały balkon przed słońcem?

Jeśli nad naszym balkonem znajduje się balkon sąsiada, możemy przymocować do niego haki i zawiesić zasłonę lub firanę. Stworzy ona ochronną kotarę, jednocześnie przepuszczając powietrze. Łatwo ją demontujesz, gdy tylko pogoda zmieni się na deszczową.

Na otwartym balkonie jedyną bezpieczną opcją jest zamontowanie półparasola lub parasola tarasowego. Parasole zaprojektowane do wbijania w ziemię można z powodzeniem przymocować na małym balkonie. Są one wkręcane do balustrady lub do ściany za pomocą specjalnych uchwytów. Przed montażem upewnij się jednak czy parasol będzie można swobodnie rozłożyć i czy cień będzie padać w odpowiednim miejscu.

ŁADNY MAŁY BALKON - PODSUMOWANIE

Jak widzisz, stworzenie ładnego balkonu na małej przestrzeni nie musi być czasochłonne. Można urządzić przytulny mały balkon tanio i przy małym nakładzie pracy. Najważniejsze to dobrze zaplanować każdy szczegół i wybrać rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb i możliwości aranżacyjnych balkonu.

Nie zapominaj, by upewnić się na 100%, że wybrane przez Ciebie meble i dodatki nadają się do zewnętrznego użytku. A jeśli tak, to jak należy je przechowywać, czyścic i zabezpieczać. Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować meble rattanowe, to zajrzyj do naszego artykułu o meblach rattanowych na tarasie i balkonie.

To Top