Jak urządzić pokój gościnny?

Jak urządzić pokój gościnny?

Plan urządzenia pokoju gościnnego może narodzić się z dwóch powodów. Po pierwsze, z faktycznej potrzeby przystosowania wolnego pomieszczenia pod potrzeby odwiedzających nas gości, po drugie (częściej spotykane) – z braku pomysłu na aranżację dodatkowego pokoju w mieszkaniu czy domu. W tej drugiej sytuacji, zazwyczaj dzielimy funkcje pokoju gościnnego  z funkcją domowego biura czy garderoby. Pomieszczenia te, często dostają miano pokoi gościnnych, ponieważ na co dzień spędzamy w nich mało czasu, a w ich wnętrzu stoi kanapa „na wszelki wypadek”. Jeśli jednak nasz dom jest „domem otwartym” i marzy nam się pokój gościnny z prawdziwego zdarzenia, warto zaplanować jego funkcjonalność jeszcze przed pierwszymi inwestycjami.

GOŚCIE ZOSTAJĄ NA NOC.

Pokój gościnny najczęściej służy do niezaplanowanych noclegów niezapowiedzianych gości lub kiedy spodziewamy się kilkudniowej wizyty bliskich. W jednym i drugim przypadku warto zapewnić naszym gościom komfortowy wypoczynek. Odradzamy wstawianie do pokoju gościnnego wszelkich zamienników wygodnego posłania, typu: rozkładanych i łączonych foteli, sof, kanap bez funkcji spania.

Warto zainwestować przynajmniej w wygodny narożnik rozkładany lub kanapę z funkcją spania. Meble przystosowane do spania wypełnione są nie tylko grubą warstwą pianki, ale również wzmocnione są sprężynami. Oczywiście, o ile miejsce w pokoju nam na to pozwala, najlepiej wyposażyć pokój gościnny w łóżko z materacem o średniej twardości. Nawet wąskie łóżko o szerokości 120 cm będzie wygodniejszą opcją spania, niż rozkładana kanapa.

Zwróćmy uwagę, by meble wypoczynkowe były wyposażone w pojemnik na pościel. Możliwość schowania i wyjęcia pościeli bez angażowania gospodarzy to praktyczne rozwiązanie dla obu stron. Mając w zapasie wcześniej powleczoną pościel, nie musimy martwić się brakiem kompletu świeżej pościeli. Pamiętajmy, by do pokój gościnny zaopatrzyć w zestaw 2 poduszek i 2 kołder.

KILKUDNIOWY POBYT

W pokoju gościnnym przyda się wygodna dwudrzwiowa szafa, wyposażona w wieszaki na ubrania, szuflady i półki. Jeśli w naszym domu lustro znajduje się wyłącznie w łazience czy sypialni, postarajmy się o lustro w pokoju gościnnym. Sprawę rozwiąże szafa z lustrzanymi drzwiami.

Gdy metraż pomieszczenia nas ogranicza, wstawmy do niego komodę z głębokimi szufladami. Niska komoda to idealne miejsce na postawienie szklanki z wodą czy podręcznej kosmetyczki.

Mówiąc o drobiazgach, warto pomyśleć o szkatułce lub talerzyku na biżuterię. Ściągając biżuterię przed snem, często odkładamy ją w przypadkowym miejscu, nie pamiętając o jej spakowaniu. Specjalnie przygotowany na nią pojemnik pomoże gościom odnaleźć się w nowej przestrzeni.

CZASOUMILACZE

Pokój gościnny, jak sama nazwa wskazuje, oprócz funkcji noclegowej, powinien ugaszczać i utwierdzać w przekonaniu o gościnności gospodarzy.

Czym warto uzupełnić wnętrze? Postawmy otwarty regał, który nada wnętrzu przytulności. Postawmy na jego półkach dekoracje oraz uzupełnijmy biblioteczkę lifestylowymi poradnikami lub czasopismami. Niech będą to pozycje nie zobowiązujące, które możemy odłożyć w każdej chwili. Na półkach może stać również mini radio z funkcją budzika oraz zegar.

Jeśli wieczory planujemy spędzać osobno, dobrym pomysłem może okazać się nieduży telewizor lub konsola z grami.

Planując elektrykę, rozmieszczaj.h gniazdka tak, by nie zastawiały ich meble.

KOMFORT ATMOSFERYCZNY

W pokoju gościnnym powinna panować temperatura w granicach 21 stopni Celcjusza. Jest to temperatura najczęściej panującą w domach.

By nasi goście nie musieli dogrzewać się ubraniami, zostawmy w widocznym miejscu mięsiste koce, którymi będą mogli się okryć.

Jeśli pokój znajduje się od wschodu lub od zachodu, zainwestujmy w zasłony nie przepuszczające światła lub rolety czy żaluzje. Dzięki nim będzie można ochronić się od słońca i skrajnie wysokich temperatur.

W okresie letnim rozważmy zamontowanie na ramę okna moskitier lub przynajmniej wyposażmy pokój w odstraszacz owadów. Nie ma bowiem nic gorszego niż noc nieprzespana z powodu swędzących ugryzień czy poranna pobudka dzięki bzyczącym muchom.

LUBIĘ TEN KOLOR

Każdy z nas ma inne upodobania kolorystyczne, jednak jedno jest pewne: W wyborze kolorystyki pokoju gościnnego warto bazować na psychologii kolorów. Każdy koło ma powiem określony sposób oddziaływania na nasz nastrój.

Do pokoju gościnnego lepiej wybierać barwy mniej zdecydowane i przygaszone. Sprawdzą się wszelkie odcienie błękitu, szarości i beżu. Uspokajają i pozwalają zrelaksować się.

Stosując wszystkie przedstawione sposoby, możesz mieć pewność, że Twoi goście poczują się w Twoim domu jak u siebie. Oprócz idealnego pokoju gościnnego warto mieć w zanadrzu: dobry humor, ciepłe słowo i smaczne jedzenie!

To Top