Jak urządzić pokój w dobrym stylu?

Jak urządzić pokój w dobrym stylu?

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Czy, aby na pewno? W branży wnętrzarskiej gust jest wyznacznikiem dobrego stylu. O stylach możemy przeczytać niemalże na każdym blogu wnętrzarskim. Skąd jednak mieć pewność, że styl, który nas inspiruje jest „dobry” i udało nam się stworzyć estetyczne wnętrze? Jak urządzić pokój, który zachwyca wysublimowaną równowagą przestrzeni? Jeśli szukasz odpowiedzi, bo przymierzasz się do umeblowania pokoju, czytaj dalej!

Czy laik wie, jak urządzić pokój?

Bez względu na to, czy bliski jest Ci styl skandynawski, glamour, industrialny czy inny styl wnętrzarski, najważniejsze w urządzaniu wnętrz jest mądre zarządzanie przestrzenią. Nie masz doświadczenia w tym temacie? Masz 2 opcje: możesz skorzystać z usług projektanta wnętrz lub zdobyć podstawową wiedzę i kierować się intuicją. Pomocne będzie stosowanie się do podstawowych zasad feng shui. Są uniwersalne i obejmują najważniejsze aspekty.

5 podstawowych założeń feng shui, o których warto pamiętać:

1. Nie przytłaczaj wnętrza zbyt dużą ilością mebli. Wybierając meble do pokoju dziennego, dokładnie zmierz każdą część pomieszczenia. Jeśli natura nie obdarzyła Cię wyobraźnią przestrzenną, wytnij z kartonu kształty o wymiarach mebli i rozłóż je na podłodze. Dzięki temu łatwiej zwizualizujesz przestrzeń.

2. Wpuść światło. Pamiętaj, by nie zastawiać okien. Musisz wydzielić w pokoju dziennym część telewizyjną, a pokój dziecka czy pokój młodzieżowy podzielić pod względem rodzeństwa? Zrób to tak, by do obu części napływało światło naturalne.

3. Skup się na przeznaczeniu pomieszczeń. Każde pomieszczenie w domu zostało stworzone w konkretnym celu. Miej to na uwadze, dobierając rodzaje mebli. Wielkogabarytowa szafa z drzwiami przesuwnymi będzie o wiele lepiej wyglądać w sypialni czy garderobie niż w salonie.

4. Określ w każdym pokoju strefy. Można wyróżnić np. strefę snu, strefę nauki, strefę relaksu/zabawy. Według nich komponuj układ mebli w pokoju.

5. Zachowaj równowagę feng shui. Symetria poprawia funkcjonalność i estetykę wnętrza. Zachowując symetryczną równowagę, pozwalamy na swobodny przepływ energii w pomieszczeniu. Ustawianie mebli w formie meblościanek po jednej stronie pokoju nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Urządzanie wnętrza krok po kroku

Podstawowe zasady mamy „odhaczone”. Teraz przechodzimy do serca projektowania. W każdym wnętrzu najważniejsze są: kolor, oświetlenie, meble i dodatki. Na początku zadaj sobie pytanie, w jakich wnętrzach dobrze się czujesz? Co Cię pociąga: współczesność czy historia, intensywne czy stonowane barwy, materiały naturalne czy nowoczesne?

Wypunktuj na kartce, co wpływa na Ciebie kojąco, a czego we wnętrzu na pewno chcesz uniknąć. To pomoże Ci określić, jaki jest Twój styl.

KOLOR – baza aranżacji wnętrz

W pierwszej kolejności pomyśl o kolorze. Rozważ ulubione odcienie oraz nastrój, jaki chcesz uzyskać. Ciemniejsze kolory dodają głębi i elegancji. Będą one idealne do przestronnego pokoju dziennego z sypialnią lub gabinetu.. Doskonale sprawdzają się jako zaakcentowanie ściany za biurkiem, stołem.

Kolorem ściany możesz również wydzielić część sypialnianą w pokoju dziennym.

Jaśniejsze odcienie są z kolei bardziej radosne i kojące. Najczęściej wybieramy je do pokoju dziennego, sypialni oraz pokoju dziecka. Są idealną bazą pod meble, niezależnie od ich stylu. To dobry wybór, jeśli nie jesteśmy pewni, czy styl, który wybraliśmy zostanie z nami na dłużej.

Kolor może być również tematem przewodnim, jeśli nie możesz zdecydować się, jak urządzić pokój młodzieżowy. Jeśli Twój nastolatek nie ma konkretnych zainteresowań to kolor będzie inspiracją do określenia charakteru wnętrza.

ŚWIATŁO – budujemy nastrój w domu

Oświetlenie silnie wpływa na charakter wnętrza. Zastanawiając się na tym, jak urządzić wnętrze, często pomijamy aspekt oświetlenia, a ma ono kluczowe znaczenie. Aranżując pokój, zastanówmy się, w których częściach pomieszczenia będziemy spędzać czas. Nasz tryb życia powinien być wyznacznikiem rodzaju i ilości punktów świetlnych.

Wielowymiarowy i klimatyczny efekt uzyskamy, łącząc światło centralne z punktowym (rozproszonym). Dzięki temu można dowolnie regulować poziom natężenia światła w danym pokoju, w zależności od naszych potrzeb. Górne oświetlenie warto uzupełnić lampami stołowymi czy listwami led umieszczonymi pod półkami wiszącymi.

Ogranicza Cię instalacja elektryczna? Nic bardziej mylnego! Rozejrzyj się za oświetleniem bezprzewodowym. Możesz podświetlić łóżko w pokoju dziecka za pomocą lampek led, a w pokoju dziennym z sypialnią podkreślić część wypoczynkową kinkietami i lampami podłogowymi na baterie.

Zastanawiasz się jak urządzić pokój młodzieżowy z odpowiednią ilością światła? Oprócz oświetlenie sufitowego, pamiętaj, aby biurko w pokoju nastolatka umieścić w miejscu z dostępem do światła dziennego (pod oknem lub bokiem do niego) oraz zapewnić dodatkowe światło punktowe w postaci lampki nocnej.

FUNKCJONALNE WNĘTRZE – jak je urządzić?

W trakcie urządzania domu niebagatelne znaczenie mają oczywiście meble - są one sercem każdego wnętrza. Powinny być więc funkcjonalne i pasujące do stylu, jaki chcemy osiągnąć. Umeblowanie pokoju nie musi być wyzwaniem. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest… czas.

Zamiast podejmować decyzję pod wpływem emocji, upewnijmy się, że wybrana kompozycja i układ mebli zapewni nam komfort życia. Jeśli nie wiesz, jak urządzić pokój, by był funkcjonalny odpowiedz sobie na te kilka pytań:

• Czy komody i zamknięte szafki zapewnią mi odpowiednią ilość miejsca do przechowywania?
• Ile osób powinien pomieścić wypoczynek (narożnik lub sofa) i czy musi być to sofa rozkłądana z funkcją spania?
• Czy chcemy wybrać stół z dużym blatem czy może jeśli wybierzemy mniejszy z rozkładanym blatem to zyskamy dodatkową przestrzeń?

• Czy w pokoju dziennym / pokoju dziecka powinno znaleźć się miejsce na kącik do pracy / nauki?
• Czy stolik kawowy ma być lekki i mobilny czy może być masywny stolik z miejscem na przechowywanie, bo będzie stać w jednym miejscu?

Urządzenie pokoju dziennego czy pokoju młodzieżowego o małych rozmiarach może wydawać się problematyczne. Rozejrzyj się za meblami typu „smart”, które świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach.Łączą w sobie piękno prostoty z funkcjonalnością. Do takich mebli należą np. łóżko młodzieżowe z funkcją przechowywania, półkotapczany, biurka z nadstawkami czy stoliki kawowe z wbudowanymi organizerami. Jeśli gotowe rozwiązania są dla nas zbyt kosztowne, możemy zbudować „sprytny mebel” samodzielnie. Wystarczy zbić z masywnych kantówek stelaż pod materac, a pod spodem umieścić kubikowy regał.

To tylko kilka z podstawowych zagadnień, które pomogą Wam w umeblowaniu pokoju. Warto jednak przeanalizować je wszystkie przed rozpoczęciem poszukiwań mebli. Dobre przygotowanie uchroni nas przed nieprzemyślanymi wydatkami.

Co określa styl?

Design mebli w dużym stopniu wpływa na styl naszego wnętrza. Jeśli nie czujemy się swobodnie w aranżacji wnętrz to zestawy mebli są bezpiecznym wyborem do pokoju dziennego. Niemniej jednak, łączenie mebli z różnych kolekcji jest ciekawsze wizualnie. Taki zabieg tworzy we wnętrzu wrażenie wielowymiarowości i przyciąga wzrok. Twierdzisz, że brakuje Ci odwagi? To może w takim razie zdecydujesz się na urozmaicenie aranżacji pojedynczymi elementami taki jak stoliki kawowe i stoliki boczne, półki dekoracyjne czy drabinkowe regały?

Jeśli jesteśmy w stanie określić, w jakim stylu są wybrane przez nas meble, poszukajmy inspiracji na ich aranżację w internecie. Na Pinterest oraz na naszym Instagramie znajdziecie tysiące wizualizacji, które pomogą Wam dobrać odpowiednie dodatki takie jak: dywan, oświetlenie, obrazy/plakaty/zdjęcia, dekoracje ścienne, lustra czy drobne elementy dekoracyjne takie jak szkło i ceramika czy tekstylia (poduszki, firany, zasłony).

Nie zapomnij o roślinach!

Kwiaty doniczkowe dodają otoczeniu świeżości i koloru. Poprawiają jakość powietrza, a co za tym idzie - komfort przebywania w danym pokoju. Jeśli tempo naszego życia jest intensywne, sięgnijmy po rośliny łatwe w pielęgnacji.

Zwróćmy uwagę czy wymarzone gatunki roślin pasują do warunków panujących w pomieszczeniu. Chodzi przede wszystkim o poziom wilgotności powietrza oraz nasłonecznienie. Jeśli nie masz pomysłu, jak urządzić pokój z ekspozycją roślin, rozejrzyj się za otwartymi regałami i niskimi wolnostojącymi kwietnikami, które wyeksponują zielone dodatki. W przypadku pomieszczeń, gdzie nie ma dostępu do światła dziennego (np. łazienka, korytarz bez okien) postawmy na sztuczne rośliny doniczkowe lub liście w szklanych wazonach. Możemy je wypełnić wodą, a wtedy nawet najczujniejszy obserwator da się nabrać!

Jeden styl czy zabawa konwencją?

Ok, mamy już ustalony plan działania, określiliśmy najważniejsze elementy aranżacji wnętrza i wiemy, co nam się podoba. Co dalej? Przystępujemy do działania! I na tym etapie mamy dla Was najważniejszą radę: jeśli w trakcie urządzania pokoju stwierdzisz, że „to jednak nie to”, nie bój się wprowadzać zmian! Czasami spontaniczne decyzje okazują się trafem w 10-tkę i to właśnie dzięki nim nasze wnętrze nabiera charakteru.

Jeśli zatem założyliście aranżację pokoju dziennego w stylu vintage, ale gdzieś po drodze zakochaliście się w fotelu glamour – spróbuj je połączyć! Taki styl określa się eklektyzmem, a efekty tych niekonwencjonalnych połączeń są często tajemnicą najciekawszych projektów wnętrz.

Co zrobić, gdy wybrana kompozycja jednak „się gryzie”? Nic prostszego – kupując meble i dodatki w sklepie internetowym masz prawo do zwrotu bez podania przyczyny. W naszym sklepie masz na to aż 360 dni, a zwrot większości mebli jest zupełnie darmowy. To jak, teraz już wiesz, jak urządzić pokój?

To Top