Jak urządzić przytulne wnętrze?

Jak urządzić przytulne wnętrze?

Jakby to powiedział klasyk: „Warstwy! Cebula ma warstwy! Ogry mają warstwy…” - i przytulne wnętrza też je mają! Nie wierzysz? Sprawdźmy! Czy Twoje wnętrze wypełnione jest różnorodnymi strukturami? Jeśli marzysz o domu w klimacie „cozy”, to właśnie dzięki warstwom, sprawisz wrażenie kompletności i wyrazisz swoją osobowość. Jakie elementy pomogą Ci zbudować we wnętrzu wielowymiarowość? Poniżej 4 wskazówki.

1. Pledy i poduchy

Najbardziej ekonomiczny dodatek, który wprowadzi wrażenie miękkości. Koce o fakturze baranka czy włochate bawełniane pledy świetnie wyglądają w parze ze strukturalnymi plecionymi poduchami, wykończonymi chwostami lub frędzlami. Na kanapach o gładkiej tapicerce (idealne rozwiązanie dla materiałów skóropodobnych, które w odczuciu nie należą do zbyt przytulnych) rozłóż pledy o bogatym splocie. Układając dodatki na meblach wypoczynkowych, przerzuć je nonszalancko przez oparcie tak, by stworzyć nieregularne fałdy. Kocami i poduszkami możesz wypełnić wiklinowe kosze.

2. Światło rozproszone

Lampy i halogeny emanujące światłem punktowym to niestety nie jest to, czego szukamy, pragnąc nadać wnętrzu przytulności. Dodając źródło światła rozproszonego, zrównoważymy światło punktowe i sprawimy, że nasz dom nabierze ciepłego charakteru. Możemy wykorzystać do tego świece w świecznikach lub lampki ledowe o ciepłym odcieniu światła. Rozwieszone nad półkami ściennymi oświetlą wieczorem biblioteczkę, kolekcję roślin czy ekspozycję z ceramiki. Jeśli posiadasz duże rośliny zielone w masywnych donicach, stojących na ziemi, włóż do nich lampki ledowe i przykryj kamykami dekoracyjnymi. Źródłem światła rozproszonego są również lampy stołowe w lnianych lub ażurowych abażurach. To ciekawy dodatek dla komód, konsoli i szafek RTV. Ciemne zakamarki naszego domu, takie jak wnęki pod schodami, ściany przy telewizorze czy kąty przy oknach i drzwiach tarasowych, są idealnym miejscem na lampy stojące. Polecamy postawić je przy zasłonach, gdzie podkreślą światłocień warstw materiału.

3. Zasłony i firany

Tekstylia okienne to nieodzowny element, nadający wnętrzu wrażenie ciepła. Wymień poliestrowe zasłony na welwetowe lub szenilowe. Wnętrza w klimacie „dark mood” uzupełnią takie kolory jak butelkowa zieleń, burgund czy musztarda. Wybierając firany, zdecyduj się na te o ciepłym odcieniu bieli. Jeśli króluje u Ciebie styl boho, polecamy rozejrzeć się za firanami wykończonymi ozdobnymi frędzlami. Dodasz +10 do przytulności, wieszając zasłony i firany o długości pozwalającej na ich swobodne opadanie na podłogę. Optymalny zapas materiału na miękkie układanie się zasłon na podłodze to 5-8 cm.

4. Dywany

Wybór dywanu to sprawa indywidualna. Jednak bez względu na to, czy zdecydujemy się na dywan z długi włosiem typu shaggy, krótkim czy tkany, musimy pamiętać o jednym - odpowiedni rozmiar! Najczęściej popełnianym błędem w wyborze jest zbyt mały rozmiar dywanu względem pomieszczenia i znajdujących się w nim mebli. Jeśli układ naszego salonu jest otwarty, a meble stoją na środku, gdzie centralnym punktem jest stolik kawowy, powinniśmy wybrać dywan na tyle duży, by stały na nim przynajmniej przednie nogi wszystkich mebli. Mały dywanik, wyłącznie pod stolikiem, sprawi, że nasze pomieszczenie wyda się mniejsze i zagracone.

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

To Top