Jak ustawić łóżko w sypialni? Porady na dobry sen

Jak ustawić łóżko w sypialni? Porady na dobry sen

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że sen jest ważnym elementem naszego życia. Pokój wypoczynkowy, do którego udajmy się na nocny spoczynek, musi być urządzony praktycznie, ale w ten sam czas przytulnie. Aranżacja powinna koić zmysły i sprzyjać odprężeniu – nawet po najcięższym dniu w pracy. Najważniejszym elementem tej przestrzeni jest oczywiście łóżko. Oprócz wyboru ramy i materaca należy rozważyć również optymalny sposób ustawienia mebla. Kierunek spania okazuje się mieć niemałe znaczenie dla efektywności wypoczynku!

Najkorzystniejszy kierunek spania – czyli jaki?

Wybierając łóżko do sypialni, musimy rozważyć nie tylko wygląd mebla, ale także wymiary i możliwości umiejscowienia go w konkretnym pomieszczeniu. Nawet najpiękniejsze posłanie nie będzie prezentować się korzystnie, jeśli nie zostanie dobrane adekwatnie do przestrzeni - zarówno pod względem kolorystyki, stylu, jak i gabarytów. Wymiary konstrukcji powinny stanowić kompromis pomiędzy pożądanym przez nas komfortem i realnymi możliwościami przestrzeni, w jakiej zlokalizowane będzie łóżko. Mówiąc o aranżacji posłania i kierunku spania, większości z nas na myśl przychodzi Feng Shui. Zasady dyktowanie przez tę starożytną praktykę mają przybliżyć nas do stworzenia przestrzeni, w której czujemy się najlepiej. Nie wszyscy z nas mają jednak ochotę kierować takimi wyznacznikami - mimo to, zdecydowanie warto zapoznać się z podstawami. Jedna z kluczowych zasad dotyczących sposobu aranżacji łóżka mówi, że właściwy układ to taki, w którym wezgłowie skierowane jest na północ. Zastosowanie tej i wielu innych reguł ma zaowocować stworzeniem przestrzeni realnie wpływającej na wysoką jakość snu.

Łóżko na środku pokoju – kojąca zmysły symetria

Według zasad Feng Shui najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni to łóżko. Tak istotny mebel powinien być umieszczony w dominującej pozycji. Co to oznacza? Najprościej ujmując, ma on w efekcie zapewniać wypoczywającemu na jego powierzchni użytkownikowi bezpośredni widok na drzwi. Kolejna z sugestii tej chińskiej praktyki dotyczy efektu symetrii. Umieszczając łóżko na środku sypialni, osiągamy nie tylko wspomnianą harmonię – możemy bowiem liczyć również na to, że przestrzeń będzie jawić się jako estetyczna i niezwykle stylowa. W tym momencie warto przywołać jako przykład kompozycje hotelowe, w których symetria bardzo często odgrywa ważną rolę! To między innymi dzięki niej, pokoje hotelowe są tak kojące dla zmysłów.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Łóżko w rogu sypialni to kolejna propozycja – gdzie sprawdzi się najlepiej? Naszym zdaniem na układ tego typu dobrze jest postawić w małych pomieszczeniach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia urządzenie skromnej przestrzeni, gdyż warto zauważyć, że kąty wnętrz bardzo często pozostają niezagospodarowane. Lokalizacja posłania w tym miejscu sprawia również, że wielkogabarytowy mebel znajduje się bezpośrednio pod ścianami, a dzięki temu nie dominuje przestrzeni. Łóżko w sypialni pod oknem to jedna z najchętniej wybieranych opcji. Co ważne, wybierając układ tego typu należy pamiętać, że mebel nie powinien całkowicie ograniczać dostępu do okna. Dojście powinno być w miarę możliwości nieutrudnione – w końcu swobodny przepływ powietrza w czasie snu jest bardzo ważny! Wspomniane ustawienie wymusza na nas dogłębne przemyślenie jeszcze jednej kwestii. Jest nią zakup odpowiedniego rodzaju firan i zasłon. Długie, opadające na posadzkę tkaniny mogą okazać się mało praktycznym wyborem. Decydując się na łóżko pod oknem, zadbajmy o maksymalne zaciemnienie sypialni – w końcu posłanie jest w tym miejscu szczególnie narażone na promienie porannego słońca, a także blask zewnętrznego światła sztucznego (np. z lamp ulicznych). Pomocne okazują się w tym przypadku wszelkiego rodzaju rolety. Klasyczne, a może hit ostatnich sezonów – rzymskie? Akcesorium tego typu nie tylko zapewnia pożądane poczucie prywatności i osłonę przed niechcianym światłem, ale nadaje także wnętrzu zacisznego klimatu.

Mała sypialnia – alternatywne sposoby na wyposażenie wnętrza

Jeśli ograniczona przestrzeń przyprawia nas o ból głowy i pomimo starań nie jesteśmy w stanie zdecydować, jak ustawić łóżko w małej sypialni w sposób, który pozwoli nam na praktyczne rozmieszczenie wszystkich koniecznych mebli, wówczas warto wziąć pod uwagę kompaktową alternatywę dla standardowego posłania, czyli sofę z funkcją spania. Mebel tego typu gwarantuje komfortowy wypoczynek w czasie nocy, z kolei w ciągu dnia oferuje nam możliwość złożenia konstrukcji do zajmujących niewiele miejsca wymiarów. W bardzo ograniczonych przestrzeniach rozwiązanie to okazuje się często strzałem w dziesiątkę! Optymalny kierunek spania w tym przypadku można oprzeć na wspomnianych wcześniej zasadach. Co ważne, należy jednak zawczasu zdecydować, w której części siedziska znajdzie się docelowo głowa użytkownika, a w której nogi. W przypadku zasad Feng Shui ma to bowiem kluczowe znaczenie.

Kierunek spania – krótkie podsumowanie

Sposobów na urządzenie idealnej sypialni można wymienić tysiące. Warto jednak pamiętać, że trendy się zmieniają. Aranżację pokoju wypoczynkowego zdecydowanie lepiej oprzeć więc na funkcjonalności i wygodzie użytkownika. Łóżko powinno być wygodne i dopasowane do wymogów domowników, a także do warunków panujących w danej przestrzeni. Aby ułatwić proces planowania, warto postawić na szkic, który błyskawicznie odwzoruje pomysły kłębiące się w naszych głowach. Jeśli wnętrze nie jest w pełni zagospodarowane, to sprytnym sposobem okazuje się również metoda prób i błędów. W ramach tego sposobu można przetestować kilka układów. Choć wymaga to sporych nakładów siły i codziennego przestawiania posłania, to dzięki eksperymentom tego typu możemy mieć pewność, że znajdziemy optymalne ułożenie dla wybranej leżanki. Wystarczy poświęcić kilka dni, w trakcie których skrupulatnie, co wieczór przed snem, zmienimy położenie łóżka na jedno z planowanych, a następnie przetestujemy je przynajmniej przez jedną noc.

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top