Jak usunąć kamień z czajnika

Jak usunąć kamień z czajnika

Herbata z posmakiem kamienia – brzmi znajomo? Czajniki do gotowania wody oraz armatura pokryte nieestetycznym osadem kamienia to częsty problem w naszych domach. Właściwe i regularne odkamienianie urządzeń AGD to jedyny sposób na utrzymanie ich w czystości i zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami? Poznaj listę najskuteczniejszych wrogów białego osadu w czajniku.

Kamień w czajniku – skąd się bierze?

Powodem powstawania osadu jest twarda woda. Jak to działa? Nadmiar rozpuszczonych w wodzie minerałów skutkuje trudnym do usunięcia nalotem. Pozbywanie się go z wnętrza sprzętu jest bardzo ważne, gdyż nagromadzone warstwy wpływają nie tylko na wydłużenie czasu niezbędnego do zagotowania płynu (a co za tym idzie – wzrost kosztów zużycia energii) , ale również na smak wody.

Czy moja woda jest twarda? Najlepiej się o tym przekonać dostarczając próbkę wody do laboratorium w Twojej okolicy. Jeśli potrzebujesz ogólnego pojęcia o jakości wody w kranie, może wykonać w domu test paskowy lub kropelkowy. Tester paskowy moczy się w wodzie przez minutę. Po tym czasie wskaże on pola wskazujące na poziom twardości wody. Im więcej czerwonych pól będzie widocznych, tym woda jest twardsza.

Drugi sposób to wykonanie domowego testu twardości wody. Jak go wykonać? Do pustej butelki wlej 360 ml wody z kranu. Dodaj do niej 10 kropki mydła w płynie, zakręć i porządnie wstrząśnij. Jeśli wytworzyła się puszysta piana – woda w kranie jest miękka. Jeśli piany nie ma a woda jest mętna, dodaj kolejne 10 kropel. Jeśli po dodaniu 30 kropel wciąż nie będzie piany, a osad z mydła się wydzieli od wody – woda w kranie jest twarda.

Ocet – niezawodny w walce z kamieniem

Pierwszym sposobem na to, jak usunąć kamień z urządzenia, jest wykorzystanie składnika, który znajduje się w większości kuchni. Aby skutecznie pozbyć się osadu, wystarczy sięgnąć po ocet spirytusowy, który należy wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Miksturą wypełniamy czajnik, który następnie należy włączyć i doprowadzić do zagotowania. Gdy temperatura płynu osiągnie 100 stopni Celsjusza, urządzenie wyłączamy i pozostawiamy na około godzinę. Następnym krokiem jest już tylko płukanie wnętrza urządzenia czystą wodą. Pamiętajmy również o tym, aby dokładnie umyć czajnik po całym procesie.

Jeśli zagotowana w świeżo wyczyszczonym urządzeniu woda ma posmak octu, to wystarczy ją wylać i wymienić na świeżą. W niektórych przypadkach może zajść konieczność dwukrotnego powtórzenia takiej czynności.

Kwasek cytrynowy – pogromca osadu

Kwasek cytrynowy w porównaniu do octu, nie pozostawia zapachu ani posmaku wewnątrz urządzenia. Jak go wykorzystać w praktyce? Do środka czajnika należy wsypać torebkę kwasku, zalać wodą w proporcji 1:10, a następnie wymieszać i zagotować kilkukrotnie. Ostatni etap pozostaje taki sam, jak w przypadku czyszczenia z octem - wnętrze urządzenia należy kilkukrotnie wypłukać.

Jeśli nie posiadamy kwasku cytrynowego, ale mamy pod ręką cytrynę – wyciśnijmy ją do czajnika i dodajmy 1 łyżkę soli. Zalejmy zagotowaną wodą i zostawmy na kilka godzin. Absolutnie nie gotujmy w czajniku roztworu soli i cytryny, bo woda zachowa się jak wulkan i zaleje stację dokującą czajnika.

Domowe czyszczenie czajnika nie wystarcza?

Jak często należy powtarzać zabieg odkamieniania czajnika? W przypadku wody miękkiej należy robić to minimum raz na 1-2 miesiące. W przypadku twardej wody, trzeba to robić nawet co 1-2 tygodnie.

Gdy domowe sposoby okażą się niewystarczające, warto sięgnąć po pomoc ze sklepu. W marketach i drogeriach bez problemu odnajdziemy środki dedykowane do odkamieniania. Proszki lub poręczne tabletki są łatwe w użyciu, jednak w porównaniu do przedstawionych powyżej metod, należy poświęcić im nieco więcej uwagi. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z instrukcją. Wykonaną krok po kroku procedurę zwieńczmy dokładnym umyciem czajnika. W tym przypadku ostatni punkt ma zasadnicze znaczenie, gdyż o ile ocet czy kwasek nie są szkodliwe w małych ilościach dla naszego zdrowia, tak chemia stosowana w proszkach do odkamieniania może stanowić zagrożenie.

Jak zabezpieczyć sprzęt przed kamieniem?

Regularnie czyszczone wyposażenie kuchni nie tylko świetnie wygląda, ale służy nam również znacznie dłużej. Bez względu na to czy jest to czajnik czy ulubiona suszarka do naczyń, twarda woda może jednak przysporzyć o wiele więcej poważniejszych problemów niż zabrudzenia. Może powodować awarie pralki czy zmywarki oraz wpływać negatywnie na stan skóry i włosów.

Wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem jest założenie filtra wody lub stacji uzdatniania wody. Uzdatniacz wody, zamontowany przy rozdzielni rur, będzie doprowadzać przefiltrowaną wodę do wszystkich urządzeń AGD i kranów. Filtry i zmiękczacze wody stosowane na kranach wystarczą, jeśli woda w kranie jest średnio twarda, a regularne stosowanie soli odkamieniającej daje oczekiwane efekty.

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

 

 

To Top