Jak prawidłowo wieszać zasłony?

Jak prawidłowo wieszać zasłony?

Jak prawidłowo zawiesić zasłony, by wyglądały ładnie i spełniały swoje funkcje? Tekstylia okienne, tak jak każde dekoracje w naszym domu, powinny zostać dobrane zgodnie ze sztuką urządzania wnętrz. I chociaż zasłony i firany można stylizować na wiele sposobów, to zasady ich montażu związane są z ogólnie przyjętymi zasadami proporcji. Planując aranżację okien czy drzwi balkonowych, warto poznać kilka sztuczek, dzięki którym nasze wnętrze będzie wyglądać stylowo.

JAK WYSOKO WIESZAĆ ZASŁONY?

Zacznijmy od tego, czego NIE ROBIĆ. W domach naszych mam i babć możemy spotkać najczęściej popełniany błąd w aranżacji okiennej: karnisz powieszony jest za nisko i jest za krótki. Zbyt nisko zawieszony karnisz sprawia, że optycznie pomieszczenie wydaje się niższe, a zasłony zachodzące na widmo okna zabierają światło dzienne i wyglądają, jakby lewitowały na tle ściany.

Trzymamy się zatem złotej zasady: zasłony i firany wieszamy pod samym sufitem oraz na szerokości całej ściany z oknami. Jeśli mamy możliwość zawiesić zasłonę na suficie (za pomocą szyny sufitowej) – zróbmy to!

Bez względu na to, czy mieszkasz w kamienicy o 3 metrowych ścianach, czy w domu z niskimi sufitami – zawsze staraj się by zasłony i firany sięgały od sufitu do podłogi. Dzięki temu pomieszczenie wyda się przestronne i eleganckie. Jeśli ściana z oknami poprzecinana jest skosami, bądź ustawione są pod nią meble – rezygnujemy z firan i wieszamy zasłony na maksymalnej szerokości wolnej przestrzeni ściany.

JAK OKREŚLIĆ SZEROKOŚĆ ZASŁON?

Zasłona jako element dekoracyjny ma za zadanie upiększyć pustą przestrzeń wokół okna. Zgodnie z tą zasadą zasłony należy wieszać na ścianie, pilnując przy tym, aby materiał nie zachodził na ramę okna. Aby uzyskać taki efekt, zarówno listwa sufitowa jak i karnisz, powinny wystawać na szerokość min. 50 cm poza krawędź boczną otworu okiennego.

Jeśli krawędź znajduje się zbyt blisko ściany – trudno, wtedy musimy pogodzić się z zastałą sytuacją. Zasłona będzie wówczas z jednej strony nachodzić na okno. Wtedy zdecydowanie lepszym wyborem będzie listwa sufitowa niż karnisz! Dzięki niej uda na się ukryć asymetrię ściany, a po zasłonięciu zasłon, będą one symetrycznie dzielić szerokość ściany.

Określając szerokość zasłony weźmy pod uwagę sposób ich marszczenia. Nasze zasłony na gotowych taśmach wave i flex uszyte są tak, że marszczenie ma proporcję 1:2. Dzięki tak dużemu zapasowi materiału, po zasunięciu zasłony na okno, wciąż się ona faluje. Wahając się nad wyborem szerokości zasłon, lepiej zdecydować się na większy rozmiar. Wtedy będziemy mieć pewność, że po zmarszczeniu taśmy czy ułożeniu kółek, zasłona wciąż będzie pięknie udrapowana.

JAK WYMIERZYĆ IDEALNĄ DŁUGOŚĆ ZASŁON?

Zacznijmy od określenia 4 opcji długości zasłon:

1. Zasłony do parapetu. Jeśli pod parapetem okna znajduje się mebel (np. stół jadalniany, sofa lub blat mebli kuchennych), dopuszcza się wieszanie zasłon do wysokości parapetu. W takiej sytuacji zasłony powinny kończyć się tuż nad linią parapetu. Absolutnie nie dobieramy zasłon, których brzeg wychodzi poza linię parapetu.

2. Zasłony równo z podłogą. To najczęściej wybierany wariant długości – prawdopodobnie ze względu na aspekty praktyczne. Zasłony delikatnie unoszące się nad podłogę, nie zbierają kurzu w materiale, a podłogę wygodniej jest odkurzyć. W takim wypadku mierzymy długość zasłon od miejsca zawieszenia do podłogi i odejmujemy od tej długości 2 cm.

3. Zasłony opadające. Zdecydowanie ulubiony sposób aranżacji zasłon wśród projektantów wnętrz. Do wysokości zasłon dodajemy wówczas 5 cm. Tę opcję polecamy szczególnie w przypadku zasłon welwetowych czy typu dimout. Ważne by materiał należał do kategorii tkanin lejących i elastycznych. Takie miękkie zasłony są odporne na sezonowe zmiany temperatury i wilgotności, dzięki czemu unikniemy niemiłej niespodzianki, że zasłona nagle stała się zbyt krótka (długa). Zasłony uszyte ze sztywnych materiałów będą nieestetycznie załamywać się przy styku z podłogą.

4. Zasłony leżące. Dla fanów awangardowych rozwiązań polecamy zasłony, które romantycznie opływają podłogę. Do ich wysokości dodajemy 20, a nawet 30 cm długości. Najlepiej wyglądają przy materiałach lekkich, lnianych lub imitujących len czy woalowych.

Biorąc się za mierzenie zasłon, pamiętajcie, że mierzymy je od miejsca ich zawieszenia (nie od miejsca mocowania karnisza czy listwy!) do podłogi. Jeśli zasłona ma wisieć na szynie sufitowej, wówczas za punkt górny bierzemy lico sufitu.

JAK DOBRAĆ RODZAJ UPIĘCIA?

W zależności od tego, jakim sposobem zawieszenia dysponujemy, możemy wybierać między różnymi rodzajami upięć:

1. Karnisz tradycyjny – tutaj sprawdzi się zasłona na kółkach, z tunelem, na szelkach lub z dekoracyjnym upięciem flex. Do wszytych zaczepów flex można zamontować metalowe kółka i w taki sposób zawiesić dekoracyjnie udrapowaną zasłonę z równymi odstępami między zakładkami.


2. Szyna sufitowa (listwa sufitowa)
– do tego typu mocowania dobieramy zasłony na taśmie. Wyróżniamy różnego rodzaju taśmy, np.: SMOK, WAVE i FLEX. Taśma flex jako jedyna ma wszyte plastikowe gotowe elementy, które mocujemy bezpośrednio do ślizgów na szynie sufitowej. Za pomocą haczyka flex możemy operować wysokością zawieszenia zasłony w zakresie 5 cm.

JAKI WYBRAĆ RODZAJ UPIĘCIA ZASŁON?

Taśma SMOK i WAVE wymaga dokupienia specjalnych zaczepów, tzw. ślimaków i ślizgów na żyłce, które zaczepiamy o taśmę i mocujemy w szynie sufitowej. Wymienione rodzaje taśm zapewniają równomiernie rozłożone drapowanie. Dzięki temu zasłona jest idealnie pofalowana od sufitu aż do podłogi, a fale nie znikają nawet przy przesuwaniu zasłony.

Jaki rodzaj upięcia zatem wybrać? Kieruj się osobistymi preferencjami. Jeśli stawiasz na wygodę i perfekcjonizm, wybierz taśmy z gotowym marszczeniem. Sprawdzą się one również w domach, gdzie mali mieszkańcy mają w zwyczaju „ciąganie” zasłon. Nieustanne poprawianie falowania zasłon na tradycyjnych zaczepach typu „żabki” czy na kółkach może być uciążliwe. Nowoczesne systemy mocowania rozwiązują ten problem, a Ty możesz cieszyć się elegancką dekoracją okna bez względu na sytuacje!

To Top