Jak bezpiecznie wnosić duże meble do domu?

Jak bezpiecznie wnosić duże meble do domu?

Kręte schody, wąskie drzwi i ciasne korytarze – brzmi znajomo? Zanim wymarzone meble rozgoszczą się w czterech ścianach naszego domu, muszą pokonać zawiłą drogę. Transportowanie mebli bez wcześniejszego przygotowania może skutkować zniszczeniem elementów, a w najgorszym wypadku – uszczerbkiem na zdrowiu. Jak bezpiecznie wnosić do domu duże meble?

Jak przygotować przestrzeń na nowe meble?

Przed przeniesieniem mebli przyjrzyjmy się trasie, jaką musimy pokonać. W pierwszej kolejności usuńmy wszelkie przedmioty, które mogą zakłócać płynność i wygodę procesu wnoszenia. Rozrzucone w korytarzu buty mogą być przyczyną potknięcia i nieszczęśliwego wypadku.

Szerokość i wysokość korytarza to wielkość, z którą zdecydowanie warto się zapoznać przed zakupem mebla. Jeśli mebel wymaga wniesienia go w pionie, to mierząc wysokość klatki schodowej, zwróćmy uwagę na oświetlenie sufitowe. W przypadku lamp wiszących, można podczepić je do sufitu za pomocą taśmy montażowej. Oświetlenie rozłożyste takie jak żyrandole polecamy zdemontować na czas wnoszenia mebli.

Zmierzenie otworów drzwiowych jest równie ważne co szerokość i wysokość pomieszczeń. Głębokość i szerokość kanapy lub innego sprzętu wielkogabarytowego powinny być zawsze odnoszone do szerokości drzwi. Na co zwrócić uwagę, mierząc drzwi? Przede wszystkim pamiętajmy, że wymiary skrzydła, to nie to samo, co wymiary otworu. Pod lupę weźmy faktyczną szerokość i wysokość wgłębienia, przez które musi zostać przeprowadzony mebel. By nie uszkodzić skrzydła drzwi, dla bezpieczeństwa - zdemontujmy je.

Zabezpieczenie mebli przed wnoszeniem

Czasami o sukcesie wniesienia mebla po schodach czy przejścia przez drzwi decydują dosłownie milimetry. Elementy, transportowane w oryginalnych opakowaniach kartonowych, nie mieszczące się w żaden możliwy sposób - otwieramy. Często opakowania od producentów wypełnione są zabezpieczającą warstwą styropianu czy folii bąbelkowej, które dodają zbędnych centymetrów. Wówczas wyciągamy je.

W przypadku narożników sprawa wydaje się najbardziej skomplikowana. Warto jednak podkreślić, że krótszy bok nazywany otomaną, niemal zawsze podlega rozmontowaniu. Dzięki temu mebel może zostać rozłożony na dwa mniejsze, prostsze do przetransportowania elementy.

Przenosząc meble już zmontowane (np. wewnątrz domu lub przy przeprowadzce), powinniśmy wykonać kilka czynności, ułatwiających nam to zadanie:

1. Z szaf, szafek i komód wyciągamy szuflady, drążki, wieszaki, półki i inne ruchome elementy, które dodają kilogramów.

2. Z witryn demontujemy szklane drzwiczki.

3. Łóżka rozkładamy na podstawowe elementy (rama, wezgłowie, szuflady, materace, etc.).

4. Drzwiczki, szuflady montowane w meblu na stałe, zalepiamy taśmą klejącą tak, by nie otworzyły się w najmniej spodziewanym momencie.

5. Znosząc stół po schodach, odkręcamy nogi – dzięki temu minimalizujemy ryzyko zarysowania ściany.

6. Szklane blaty z ostrymi rantami owijamy szczelnie kocami, zabezpieczając przed wysunięciem się elementu z otuliny.

Technika czyni zawodnika

Do wnoszenia mebli powinniśmy podejść z głową. Zanim zabierzemy się za wielkogabarytowe paczki w pojedynkę, zorganizujmy sobie pomoc. Ciężkie, nieporęczne elementy powinniśmy wnosić w parze. Przed pierwszym przysiadem, ustalcie sposób komunikacji, określając obowiązujące kierunki. W gorączce wnoszenia mebli po schodach nie ma miejsca na dochodzenie, w czyje „prawo” się obracamy.

Obawiasz się, że mebel „wejdzie na styk”? Postaraj się o nawigatora! Pomocnik poinstruuje Was, jak operować meblem. Osoba, która będzie stać wyżej, ponad Wami, będzie mieć lepszą widoczność i perspektywę niż osoby obciążone bryłą mebla.

Jeśli macie do pokonania kilka pięter lub klatka schodowa ma skomplikowaną budowę, zaplanujcie miejsca na odpoczynek. Wnoszenie mebli to jedna z najczęstszych przyczyn nadwyrężeń kręgosłupa i kolan. Dla bezpieczeństwa załóżcie rękawiczki z gumowymi paliczkami. Dzięki nim przyczepność będzie lepsza. To jest istotne, szczególnie w przypadku mebli tapicerowanych i elementów owiniętych kocami. Przy podnoszeniu mebli pamiętajcie o uginaniu kolan – ciężar obciąży nogi, a nie kręgosłup. Prostujcie się „na trzy”, ustalając wcześniej, w których miejscach łapiecie mebel. To ułatwi Wam działanie!

Czego nie robić samemu?

Bez nadzoru specjalisty absolutnie nie decydujmy się na wciąganie mebli przez balkon. Samodzielne obwiązywanie mebli sznurkiem czy paskiem i przerzucanie go przez balkon może skończyć się fatalnie.

Profesjonalne firmy, zajmujące się wciąganiem mebli, wyposażone są w dźwigi, które są odpowiednio zabezpieczone. Taki sprzęt znajduje się w bezpiecznej odległości od ścian budynku i okien, a ładunek obwiązywany tak, by zapobiec jego wysunięciu się w trakcie wciągania na górę. Jeśli wiemy, że nie damy rady wnieść mebli przez drzwi czy klatkę schodową, zwróćmy się po fachową pomoc.

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

 

 

To Top