Jak wybielić firanki? Pranie i pielęgnacja.

Jak wybielić firanki? Pranie i pielęgnacja.

Wiosna to idealny czas, by zadbać o domowe porządki. Pierwsze słoneczne dni pozwalają na wietrzenie pościeli, trzepanie dywanów i mycie okien. Podczas wiosennych porządków nie powinniśmy zapomnieć o zasłonach i firanach. Ich regularna pielęgnacja i czyszczenie pomogą zapobiec żółknięciu i szarzeniu materiałów. Jeśli jednak promienie słoneczne pozostawiły po sobie ślad na naszych ulubionych tekstyliach, sprawdź jak wybielić firanki domowymi sposobami. Gwarantujemy, że odzyskają dawny blask!

Jak przygotować firanki do prania?

1. Pamiętajmy o usunięciu z firanek wszelkich dodatkowych elementów, takich jak plastikowe zaczepy, metalowe profile. Pozostawione elementy mogą przyczynić się do nieodwracalnych uszkodzeń na materiale. W przypadku firan gotowych z przelotkami nie musimy oczywiście martwić się wyjmowaniem oczek – nie stanowią one zagrożenia.

2. Elementy wpięte w taśmę marszczącą na stałe, wśród których znajdują się różnego rodzaju haczyki czy ślizgi, nie wymagają usunięcia przed praniem.

3. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Jest to bezpieczna zasada, która zapobiega ewentualnemu farbowaniu, deformacji tkaniny i innego rodzaju uszkodzeniom.

4. Przed praniem firan nie trzeba rozprostowywać taśm, marszczących materiał. Nowoczesne taśmy są wykonane z cienkich żyłek, które przepuszczą wodę. Jeśli mamy firanki starego typu na taśmach bawełnianych, wówczas warto je rozprostować przed praniem, by pozbyć się zanieczyszczeń zgromadzonych w zagięciach materiału.

5. Firany z drobnymi elementami dekoracyjnymi zabezpieczmy przed praniem w pralce woreczkiem dedykowanym do czyszczenia delikatnych ubrań.

6. Ciężkie firanki pierzemy pojedynczo – pełen bęben pralki spowoduje trudne do odprasowania wygniecenia oraz może uszkodzić tkaninę.

Skuteczne pranie firan – zacznij od namaczania!

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z delikatnymi tkaninami takimi jak firany żakardowe lub z woalu czy z cięższymi materiałami takimi jak tkaniny poliestrowe i bawełniane - każda dekoracja okienna musi być regularnie prana i odświeżana. Dzięki temu jej materiał będzie odbijać światło słoneczne, a my nie będziemy kichać od kurzu.

O czym pamiętać w przypadku, gdy mamy do czynienia z uporczywymi plamami, poszarzałym materiałem lub uciążliwym zapachem? Rozpocznij pranie firanek od namaczania! Aby osiągnąć najlepszy rezultat, dodajmy do ciepłej wody sok wyciśnięty z jednej lub 2 cytryn i pozostawmy całość na około 1 godzinę. Taka mieszanka pomoże pozbyć się niepożądanych zapachów. Jeśli nasze firanki zdobią okno kuchenne to prawdopodobnie są one pokryte drobinkami tłustych plam, powstałych przy gotowaniu. Mieszanka wody z sokiem cytryny świetnie da sobie z nimi radę.

Jak wybielić firanki domowymi sposobami?

1. Wykorzystanie sody oczyszczonej.

Do standardowego prania w proszku dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Składnik ten zazwyczaj znajduje się w każdym domu, gdyż często sięgamy po niego w trakcie gotowania lub sprzątania.

Jeśli nasze zabrudzenia są silnie widoczne, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się namoczenie firan w roztworze składającym się z 1 szklanki sody i 4 litrów wody. Po upływie kilku godzin ozdoby tekstylne należy wyprać w sposób klasyczny w pralce. Soda oczyszczona znakomicie niweluje większość zabrudzeń i przywraca tkaninie piękny, biały kolor.

2. Pranie z tabletką do zmywarki.

W przypadku, gdy metoda z wykorzystaniem sody nie zapewni nam oczekiwanego efektu, wówczas możemy wybielić firanki, dodając do prania tabletki do… zmywarki! Dodanie tego typu detergentu bezpośrednio do bębna pralki znacząco wzmocni efekt standardowego środka piorącego. Wcześniej upewnijmy się jednak, że tkanina nie należy do wyjątkowo delikatnych. Tabletki do zmywarki zawierają silne związki chemiczne, które mogą zaszkodzić firanom z woalu czy kreszowanymi.

3. Ocet dobry na wszystko!

W przypadku firan z woalu, które wykonywane są z włókien sztucznych, pomocny okazuje się ocet. Nie zniechęcaj się nieprzyjemnym zapachem! Po wysuszeniu będzie niewyczuwalny. Najprostszym sposobem na jego zastosowanie jest dodanie połowy szklanki octu do klasycznego prania z proszkiem. Efekt wybielenia zostanie znacząco wzmocniony, a co więcej, nasze firany nie będą się elektryzować.

4. Wybielanie firanek chemicznym wybielaczem.

Jak chemicznie wybielać delikatne białe firanki? Najdelikatniejszą metodą wybielania firan jest przygotowanie roztworu z ciepłej wody i wybielacza tlenowego. W celu zastosowania adekwatnej do naszych potrzeb ilości środka, należy postępować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Po zanurzeniu zasłon upewnijmy się, że tkanina będzie moczyć się przez co najmniej 5 - 8 godzin. Po tym czasie wypierzmy firany ręcznie lub w pralce, z wykorzystaniem programu dla delikatnych materiałów. Aby wzmocnić efekt rozjaśnienia, dodajmy pół szklanki octu do płynu do płukania.

Suszenie ma znaczenie

Prawidłowe suszenie firanek zapobiegnie uciążliwym wygnieceniom. Możemy temu zapobiec już na etapie prania, wkładają firanki do bębna pralki złożone w kostkę. W procesie suszenia najważniejsze jest, by wybrany materiał leżał prosto, bez zagnieceń. Możemy wykorzystać do tego oparcie kanapy i rozłożyć firanki równomiernie. Jeśli firanka ma wszyte zaczepy do jej zawieszania – użyjmy ich do zawieszenia mokrej firanki na karniszu czy barierce balkonowej. Nie polecamy wystawiać białych firanek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli firanki wymagają przeprasowania po praniu, zróbmy to za pomocą gorącej pary. Dla osób, które nie znoszą prasowania, idealne okażą się firanki kreszowane, których absolutnie nie wolno prasować!

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

 

 

To Top