Jak wyczyścić dywan? Domowe sposoby

Jak wyczyścić dywan? Domowe sposoby

Dywan to dodatek praktyczny i estetyczny. Aranżacja bezpośrednio na podłodze sprawia jednak, że jest on szczególnie narażony na częste plamy i zabrudzenia. Cotygodniowe odkurzanie nie wystarcza, aby akcesorium cieszyło nas nieskazitelnym wyglądem. Jak wyczyścić dywan, aby przywrócić mu dawny blask? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać!

Od czego zacząć czyszczenie dywanu?

Pierwszy etap skutecznego czyszczenia dywanu to oczywiście odkurzanie. Dzięki niemu w błyskawiczny sposób pozbywamy się wszelkich okruszków, niewielkich zabrudzeń, a nawet sierści domowych zwierzaków. Krok ten jest szczególnie istotny, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że gromadzące się na powierzchni dywanu drobiazgi z czasem przenikają w głąb włókien, a przez to stają się jeszcze cięższe do usunięcia. Długość i dokładność odkurzania warto dopasować nie tylko do ilości widocznych zanieczyszczeń, ale również do rodzaju produktu. Dywan z długim włosiem wymaga znacznie dłuższego czyszczenia niż klasyczny model z krótkim włosiem. Czyszczenie dywanów warto wzbogacić o jeszcze jeden, w miarę możliwości regularny zabieg. Trzepanie na świeżym powietrzu pozwala na skuteczne pozbycie się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, z którymi nie poradził sobie wcześniej odkurzacz. Wspomniane etapy można uznać nie tylko za sprawdzone metody czyszczenia dywanów, które warto wykonywać systematycznie, ale również jako formę przygotowania do kolejnego kroku, którym jest pranie.

Jak wyczyścić dywan z plam?

Na półkach sklepowych znaleźć możemy masę różnorodnych środków chemicznych, które okazują się pomocne w walce o piękny i czysty dywan. Zanim skorzystamy z gotowych rozwiązań sprawdźmy, czy domowe metody nie okażą się wystarczające. Do wybawienia większości zabrudzeń wystarczy nam ocet, który i tak znajduje się zazwyczaj w większości kuchni. Wodę z octem mieszamy w proporcji 2:1, a następnie aplikujemy bezpośrednio na plamy – na przykład za pomocą gąbki lub ściereczki. Aby wzmocnić działanie mikstury, możemy dosypać do niej odrobinę proszku do prania kolorów.

Jak wyczyścić dywan z pomocą sody oczyszczonej?

Na bardzo brudny dywan pomocna okazuje się również soda oczyszczona. Ten bezwonny środek, podobnie zresztą jak ocet, znajdziemy w każdej kuchni. Aby wykonać pastę odplamiającą, należy wymieszać 1-2 łyżeczki sody z kilkoma łyżkami wody. Konsystencja nie powinna być zbyt lejąca, dlatego wodę należy dodawać stopniowo. Uzyskaną miksturę nanosimy na plamę za pomocą gąbki lub szczotki. W przypadku długotrwałych i wyjątkowo uporczywych zabrudzeń środek należy dokładnie wetrzeć w głąb materiału – tak, aby wniknął między włókna. W porównaniu do metody wykorzystującej ocet, wspomniana technika jest bezwonna. Należy jednak dodać, że soda cechuje się silniejszym działaniem, dlatego korzystając z niej, zachowajmy ostrożność.

Jak wyprać dywan, aby go nie uszkodzić?

Wymienione powyżej sposoby zawsze warto zwieńczyć praniem całej powierzchni dywanu. Zanim jednak przystąpimy do tak inwazyjnego działania, upewnijmy się, że wybrany model może być czyszczony w taki sposób. O ile w przypadku dywaników łazienkowych jest to standardem, tak mówiąc o modelach zdobiących nasze sypialnie i salony, nie możemy zakładać, że producent uwzględnił takie działanie. Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest sprawdzenie etykiety lub metki dołączonej do naszej ozdoby.

Czym prać dywan?

Pranie dywanu w domowym zaciszu to zadanie tym bardziej pracochłonne, im większa jest powierzchnia dodatku. Oczywiście łatwiej jest zlecić takie zadanie profesjonalistom, którzy najczęściej wykorzystują w tym celu specjalistyczne sprzęty. Nie zawsze jednak chcemy decydować się na takie rozwiązanie. W takich przypadkach jedynym właściwym kierunkiem dla działań jest odpowiedź na pytanie, jak wyprać dywan ręcznie? Czyszczenie na mokro z wykorzystaniem amoniaku to najczęściej stosowana metoda prania dywanu. Do jej przeprowadzenia niezbędna jest mieszanka wykonana z dwóch litrów wody i szklanki amoniaku. Substancję należy następnie wetrzeć w powierzchnię tkaniny z pomocą szczotki lub gąbki. Jeśli proces ten nie zapewni nam pożądanego efektu, możemy go powtórzyć. Po całkowitym wyschnięciu włosia całość należy odkurzyć.

Jak wyprać dywan ręcznie w domu?

Czyszczenie i pranie dywanu w domowym zaciszu jest nie tylko możliwe, ale i stosunkowo proste oraz niedrogie. Jeśli jednak przedstawione powyżej metody okazują się zawodne, nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnięcie po środki czyszczące ze sklepowych półek. Ostatnią deską ratunku jest oczywiście profesjonalne czyszczenie. Dywan jest dekoracją, która niestety mimo tekstylnej formy, rzadko podlega możliwości prania w pralce. Na szczęście istnieją liczne metody, które pozwalają na skuteczne wyczyszczenie powierzchni z włosiem. Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej techniki okażą się przydatne!

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

To Top