Jak wyczyścić kanapę? Domowe sposoby

Jak wyczyścić kanapę? Domowe sposoby

Niezależnie od tego, czy jesteśmy dumnymi rodzicami, posiadaczami czworonogów, czy po prostu gustujemy w jasnych meblach, które łatwo ulegają zabrudzeniom, pranie kanapy to proces, który bywa bardzo pracochłonny. Regularnie oczyszczanie tapicerki to najlepszy sposób na unikanie trwałych i trudnych do usunięcia plam. Jak się za to zabrać? Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody!

Czyszczenie kanapy domowymi sposobami – czy to dobry pomysł?

Pomimo szerokiej gamy dostępnym na rynku detergentów, często zastanawiamy się, czym wyczyścić kanapę, aby efekt był dobry pod każdym względem? Fani domowych sposobów z pewnością chcą stawiać na pranie tapicerki z pomocą naturalnym środków. Metody opierające się na łatwo dostępnych mieszankach i prostych do przeprowadzenia w domowym zaciszu czynnościach cechują liczne korzyści. Do plusów możemy zaliczyć niskie ryzyko uszkodzenia materiału. W porównaniu do środków chemicznych, w przypadku których niebezpieczeństwo uszkodzenia mebla jest stosunkowo wysokie, tutaj zagrożenie jest nieco niższe. Naturalne metody być może wymagają nieco więcej czasu na przyniesienie widocznych efektów, jednak przy odrobinie cierpliwości uzyskamy podobny rezultat w znacznie mniej ryzykowny i bardziej ekologiczny sposób.

Jak wyczyścić kanapę z pomocą domowych składników?

Dokładne czyszczenie kanapy okazuje się najłatwiejsze w przypadku skórzanych mebli wypoczynkowych. W większości zabrudzeń wystarcza bowiem przetarcie poplamionej powierzchni zwilżoną ściereczką. Co jednak zrobić, kiedy mamy do czynienia z tłustą substancją lub farbą? Dobierając konkretny sposób, musimy mieć na uwadze, że zbyt inwazyjny specyfik może nieodwracalnie zmatowić lub uszkodzić materiał. Naszą propozycją jest domowa mieszanka bazująca na occie i oliwie z oliwek w proporcjach 1:1. Roztwór należy przelać do butelki z atomizerem lub pozostawić w naczyniu, w którym namoczymy ściereczkę do czyszczenia. Kolejnym krokiem jest przetarcie zabrudzenia z pomocą zwilżonej tkaniny lub bezpośrednie spryskanie plamy, a następne jej delikatne przepolerowanie. Oliwa z oliwek pomaga w pielęgnacji naturalnego obicia, pozostawiając na tkaninie lekki film ochronny, z kolei ocet pełni tutaj funkcję detergentu usuwającego zabrudzenie. W przypadku trudniejszych do wybawienia zabrudzeń na obiciu, pomocne może okazać się czyszczenie na sucho, które opisujemy w dalszej części lub przy użyciu ściereczki zwilżonej w mieszance sody oczyszczonej z sokiem z cytryny i wodą. Jak przyrządzić taką miksturę? Dwa litry wody należy połączyć z sokiem z jednej cytryny oraz z dwiema łyżeczkami sody. Po wymieszaniu w roztworze moczymy szmatkę, która następnie lekko przecieramy zabrudzenie.

Czyszczenie kanapy na sucho – dlaczego warto?

Cotygodniowe sprzątanie powinno obejmować również pielęgnację naszych mebli wypoczynkowych. W tym celu wystarczy staranne odkurzyć siedzisko i oparcie z pomocą odkurzacza. W ten sposób błyskawicznie usuniemy drobinki kurzu, które po skumulowaniu mogą doprowadzić do powstania nieestetycznych szarych przebarwień. Nie zapominajmy również o szczelinach widocznych w łączeniach poszczególnych elementów konstrukcji sofy i kanapy - to tam najczęściej nagromadzone są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. W celu ich usunięcia wykorzystajmy wąskie końcówki dołączane do większości odkurzaczy. Czyszczenie kanapy na sucho służy nie tylko powierzchownemu odświeżeniu tapicerki, ale może nam także pomóc w skutecznym usuwaniu plam. Jak w praktyce wygląda pranie kanapy na sucho i kiedy się sprawdza? Polecamy wykorzystanie tej techniki podczas czyszczenia plam o tłustej bazie. W tym celu sięgnijmy po mąkę ziemniaczaną, sodę oczyszczoną lub talk, którym należy posypać zabrudzenie, a następnie wetrzeć je bardzo delikatnie w zanieczyszczenie za pomocą miękkiej szczoteczki. Po odczekaniu od kilkunastu minut do nawet godziny, wybrany obszar wystarczy odkurzyć. Jeśli sposób ten okaże się zawodny, możemy przekształcić go w metodę na mokro – wówczas po ponownym potraktowaniu plamy proszkiem należy ją przetrzeć zwilżoną w wodzie ściereczką lub spryskać wodą, a następnie przetrzeć miękkim materiałem.

Pranie kanapy – profilaktyka to podstawa

Najlepszym sposobem na to, jak wyczyścić kanapę, jest metoda opierająca się na profilaktyce i niedopuszczaniu do powstawania zabrudzeń. Oczywiście na nagłe wypadki nie mamy wpływu, jednak to, co możemy zrobić, to wspomniane już m.in. regularne odkurzanie tapicerki. Jeśli chcemy zadbać o piękny wygląd naszego mebla, to unikajmy spożywania na nim wszelkiego rodzaju posiłków i przekąsek. W przypadku tapicerowanej naturalna skórą sofy, miejmy na uwadze, że tkanina ta wymaga szczególnej troski i cyklicznej pielęgnacji. Materiał musi być bowiem impregnowany, na przykład z pomocą wymienionej już wcześniej oliwy z oliwek. Dzięki temu ma on szanse zachować piękny wygląd na długie lata, a co więcej, z pomocą tłustej warstwy staje się on odporny na różnego rodzaju zabrudzenia! Na koniec chcemy podkreślić, że w przypadku niektórych zanieczyszczeń, jedynym właściwym wyjściem może okazać się zatrudnienie specjalisty, który zastosuje optymalne metody i środki czyszczenia. Skorzystanie z fachowej usługi może być jedynym sposobem na uratowanie ukochanego mebla.

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

To Top