Jak wysuszyć pomarańcze do świątecznych dekoracji?

Jak wysuszyć pomarańcze do świątecznych dekoracji?

Suszone dekoracje z cytrusów wyglądają efektownie i zdecydowanie zwracają uwagę. Co więcej, wprowadzają do naszych domów magiczny i niezwykle subtelny zapach kojarzony ze świętami. Jak wysuszyć pomarańcze, aby wyglądały atrakcyjnie i na długo zdobiły nasze otoczenie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej – zachęcamy do lektury.

Suszone pomarańcze do dekoracji - jak je przygotować?

Suszone pomarańcze to akcent bezsprzecznie kojarzony z okresem Bożego Narodzenia. Pachnące plastry wzorowo wpisują się w kategorię ekologicznych i niedrogich dekoracji świątecznych. Ozdoby tego typu możemy kupić w sklepach lub przygotować własnoręcznie. Proces tworzenia jest nie tylko łatwy i szybki, ale naszym zdaniem jest również okazją do zabawy. Zachęcamy do zaangażowania całej rodziny, gdyż czas spędzony na tworzeniu własnoręcznych ozdób będzie doskonałą pamiątką z przedświątecznych przygotowań! Czego potrzebujemy? Oczywiście kilku świeżych pomarańczy. Owoce należy dokładnie umyć, gdyż z racji egzotycznego pochodzenia, są one zabezpieczone różnego rodzaju substancjami i woskami. Aby pozbyć się chemicznej powłoki, cytrusy należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem cytryny oraz wyszorować szczoteczką. Po oczyszczeniu pomarańcze kroimy na około centymetrowe plastry (od 7 do 10 milimetrów). Zbyt cienkie kawałki mogą zwinąć się w trakcie suszenia, z kolei z byt grube będą wyglądać nieestetycznie.

Suszenie pomarańczy w piekarniku

Przygotowane wcześniej plasterki możemy wysuszyć na wiele sposobów z podobnym efektem. Najbardziej popularnym miejscem do szybkiego osuszenia pomarańczy jest piekarnik. Kawałki cytrusów starannie wykładamy na blachę wyłożoną folią aluminiową, która zapobiega przywieraniu. Całość wkładamy do piekarnika ustawionego na około 70 stopni Celsjusza, z włączonym termoobiegiem. Ciężko oszacować dokładny czas potrzebny na osiągnięcie najlepszego efektu - uzbrójmy się zatem w cierpliwość, ponieważ proces ten może potrwać nawet kilka godzin. Plastry należy regularnie kontrolować i oceniać ich stan wysuszenia. Co więcej, co jakiś czas warto zmienić ich strony, gdyż zapewnia to równomierne wysuszenie.

Jak wysuszyć pomarańcze bez piekarnika?

Piekarnik nie jest jedynym miejscem, w którym możemy suszyć nasze pomarańcze. Do innych metod zaliczamy: * Suszenie na grzejniku – właściwie przygotowane plasterki układamy na grzejniku, którego powierzania pokryta jest folią aluminiową. Ciepło uwalniające się z urządzenia działa podobnie jak piekarnik, jednak zdecydowanie wolniej. Proces suszenia może tu zająć nawet 24 godziny. Decydując się na taką metodę, musimy zadbać o to, aby grzejnik przez cały czas ustawiony był na maksymalny poziom grzania. Podobnie jak w przypadku piekarnika, tutaj również plastry należy co jakiś czas obracać. * Suszenie w suszarce - umieszczenie plasterków w suszarce do owoców i grzybów jest metodą najmniej wymagającą. Narzędzie to przystosowane jest do szybkiego pozbawiania wody, dzięki czemu dekoracje mogą zostać przygotowane nawet w 6-8 godzin! Co więcej, ustawione na poszczególnych stopniach plastry nie muszą być obracane.

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top