Jakich firan nie trzeba prasować?

Jakich firan nie trzeba prasować?

Prasowanie to czynność, która nie cieszy się zbyt dużą sympatią. Gładkie i pięknie prezentujące się tkaniny to jednak coś, co zdecydowanie trafia w nasze gusta. Właśnie dlatego firany bez prasowania cieszą się tak dużą popularnością! Nie wszystkie modele mogą być jednak aranżowane bez stosownego przygotowania. Które akcesoria cechują się materiałem odpornym na zagniecenia oraz jak skutecznie ukrywać ewentualne defekty pofalowanej powierzchni? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej – zachęcamy do lektury!

Sekret tkaniny wolnej od zagnieceń – firanki bez prasowania

Nie ulega wątpliwościom, że na powstawanie zagnieceń najbardziej podatne są tkaniny naturalne, takie jak bawełna. Firany, których nie trzeba prasować to takie, w których składzie materiałowym dominują sztuczne włókna. Tiul, organza i żakard to doskonałe przykłady. Odpowiednio dobrany materiał to niejedyny sekret nieskazitelnej prezentacji wizualnej naszej oprawy okiennej. Co ciekawe, wzór zdobiący akcesorium to element, który również ma wpływ na widoczność drobnych niedoskonałości powierzchni. Im bogatszy deseń, tym większe prawdopodobieństwo, że ozdoba będzie prezentować się doskonale nawet bez prasowania. Duże, efektowne kwiaty? A może kolorowe wzory geometryczne? Gotowe firany o wzorzystej powierzchni wzorowo ukrywają niewielkie zagniecenia.

Nieskazitelne firany bez prasowania

Sposób aranżacji firany na taśmie lub przelotkach również może wpływać na widoczność ewentualnych zagnieceń. Głębokie fale i drapowania znakomicie ukrywają drobne niedoskonałości widoczne na powierzchni materiału. Nie bez znaczenia jest również metoda prania. Największy wpływ na prezentację akcesorium ma ostatni etap czyszczenia, a więc suszenie. Jeśli chcemy uniknąć powstawania nieestetycznych zagnieceń, upewnijmy się, że tkanina zostanie rozwieszona bezpośrednio po praniu. Wilgotne firany z powodzeniem mogą być wieszane od razu w docelowym miejscu – na karniszu lub szynie. Dzięki temu prostemu trikowi materiał pod wpływem własnego ciężaru ulega wygładzeniu. Samo pranie również może wpływać na powstawanie zagnieceń. Właśnie dlatego w miarę możliwości starajmy się czyścić firany ręcznie lub w pralce, z wykorzystaniem najdelikatniejszego trybu. Efekt nieskazitelnej powierzchni można nieco spotęgować poprzez stosowanie delikatnych detergentów do zmiękczania tkanin. Substancje tego typu sprawiają, że zagniecenia nie są utrwalane.

Firanki bez prasowania – krótkie podsumowanie

Przedstawione powyżej triki i metody dotyczące m.in. tego, jak prać firanki oraz jakie modele wybierać, aby mieć pewność, że nie będą eksponować zagnieceń, to sprawdzone sposoby na atrakcyjną prezentację wizualną naszej oprawy okiennej. Syntetyczne włókna, choć zdecydowanie mniej narażone na powstawanie zagnieceń, nie gwarantują nam pożądanego efektu. Firany żakardowe, z woalu lub tiulu, to jednak wciąż pozycje warte polecenia. Osobną kategorią, która również wpisuje się w kryterium firan bez prasowania, stanowią dekoracje wykonane z tkaniny kreszowanej. W przeciwieństwie do klasycznych, gładkich włókien, materiał tego typu cechują się wyrazistą fakturą. W tym przypadku efekt zagnieceń jest jak najbardziej celowy i pożądany. Jeśli zatem chcemy mieć pewność, że nasza oprawa okienna będzie prezentować się doskonale, to wszelkiego rodzaju materiały poddane procesowi kreszowania będą najlepszym rozwiązaniem.

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top