Mała wąska sypialnia w bloku - jak ją urządzić?

Mała wąska sypialnia w bloku - jak ją urządzić?

Mała wąska sypialnia w boku na pozór nie oferuje nam wielu możliwości aranżacyjnych. Często czujemy się przymuszeni do wyboru najpraktyczniejszych, a zarazem niezbyt atrakcyjnych dla oka rozwiązań. Dzięki precyzyjnemu przygotowaniu mamy szansę stworzenia przestrzeni funkcjonalnej, ale w ten sam czas stylowej. Aranżacja niewielkiego pokoju wcale nie musi być bowiem oparta na kompromisach.

Wąska sypialnia – sprawdzone pomysły na wyposażenie

Nie da się ukryć, że w małym pokoju wypoczynkowym najlepiej sprawdza się sofa z funkcją spania. Klasyczne łóżka zajmują nie tylko sporą ilość miejsca na podłodze, ale oferują nam również tylko jedną funkcję - nocnego wypoczynku. Rozkładane siedzisko to gwarancja komfortowej przestrzeni do relaksu w ciągu dnia i to w dowolnej pozycji - zarówno siedzącej, jak i leżącej. Co ważne, kanapa po rozłożeniu stwarza obszar do snu odpowiedni nie dla jednej osoby, ale dwóch! W ciągu nocy konstrukcja zajmuje nieco więcej miejsca, jednak warto zauważyć, że nie stanowi to wówczas żadnego problemu. Nieodzownym dopełnieniem wybranego posłania są małe stoliki nocne. Przydają się nie tylko do aranżacji oświetlenia, ale także do umieszczenia pod ręką wszelkich niezbędnych drobiazgów. Kubek z wodą, ulubiona książka, ładowarka na telefon – aby ukryć poszczególne akcesoria, których nie chcemy mieć na widoku, wybierzmy model wyposażony w szufladę lub drzwiczki. W zamykanej komorze szybko ukryjemy wybrane bibeloty.

Wąska sypialnia w bloku z szafą

Bardzo wąska sypialnia nie musi oznaczać rezygnacji z pojemnej szafy, która bez problemu pomieści wszystkie nasze ubrania. Najważniejszy elementem wpływającym na to, czy dany mebel okaże się funkcjonalny w użytkowaniu, są drzwiczki. Modele wyposażone w otwieranie oparte na mechanizmie przesuwnym okazują się najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Klasycznie otwierane warianty wymagają od nas dogłębnego przyjrzenia się przestrzeni oraz dokonania dokładnych pomiarów w celu upewnienia się, że otwierające się na zewnątrz drzwiczki nie spowodują dyskomfortu w użytkowaniu pokoju i innych elementów wyposażenia. Ciekawą opcję stanowi również zabudowa – często aż po sam sufit. Szafy projektowane pod zabudowę gwarantują mnóstwo przestrzeni do przechowywania. Decydując się na taki mebel pamiętajmy jednak, że wąska sypialnia może zostać przytłoczona przez tak wielkogabarytowy element.

Bardzo wąska sypialnia – triki na optyczne powiększenie pokoju

Jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej, optymalnym sposobem na zaaranżowanie wąskiej sypialni jest wybór rozkładanej sofy jako posłania. Nie da się jednak ukryć, że najwyższy poziom komfortu zapewnia łóżko. Jeśli więc chcemy postawić na mebel tego typu, to w wąskiej sypialni najlepiej sprawdzi się układ oparty na obrzeżach wnętrza. Centrum pokoju powinno w miarę możliwości pozostać puste, gdyż dzięki temu nawet najmniejsze pomieszczenie wydaje się nieprzytłoczone, a przez to nieco większe. W kwestii doboru ramy rekomendujemy modele pozbawione okazałych zagłówków, które zabierają cenne centymetry. Do tego wystarczy już tylko komfortowy materac dobrany do potrzeb użytkowników. Doskonałym elementem ozdobno – funkcjonalnym, którego nie może zabraknąć w wąskiej sypialni, jest lustro wiszące. Montowane na ścianie nie tylko nie zabiera miejsca na podłodze, ale sprawia również, że przestrzeń jawi się jako nieco większa! Dzieje się tak za sprawą swoistej iluzji, na którą wpływ ma efekt odbicia. Co więcej, gładka tafla sprawa, że w pokoju gości nieco więcej światła – a jak powszechnie wiadomo, wnętrze pełne blasku jest znacznie atrakcyjniejsze dla oka.

Wąska sypialnia – aranżacja niczym układanka

Mała wąska sypialnia w bloku to duże wyzwanie aranżacyjne. Planowanie układu mebli można porównać do puzzli – każdy element powinien znaleźć swoje idealne miejsce. Pokój wypoczynkowy to nasza prywatna oaza, dlatego etap projektowania jest tak istotny. Po rozplanowaniu największych gabarytowo mebli zdecydowanie warto zastanowić się nad aranżacją dekoracji, które spotęgują walory estetyczne wnętrza i wpłyną pozytywnie na atmosferę pokoju. W niewielkiej sypialni sprawdzą się doskonale wszelkiego rodzaju akcesoria tekstylne, które błyskawicznie wnoszą do kompozycji powiew rodzinnej atmosfery i odprężenia. Poza oczywistym dopełnieniem wybranego posłania o kolorowe poduszki, proponujemy także zakup dywanika do sypialni. Umiejscowiony tuż obok posłania sprawi, że każdy poranek będzie nieco przyjemniejszy. W końcu nie ma nic gorszego niż doznania płynące z dotyku chłodnej podłogi zaraz po przebudzeniu. Miękkie, tekstylne dodatki powinny być dopasowane kolorystycznie do całej aranżacji – zarówno koloru ścian, mebli, jak i pozostałych detali kompozycyjnych. Jeśli we wnętrzu dominuje ciemna paleta barw, to warto wzbogacić ją o akcenty jasne. Ciepłe beże dobrze wpływają na zmysły, a także dbają o rozpromienienie całego wnętrza. W sypialni efekt tego typu jest bardzo ważny, dlatego akcesoria w pastelowych, ciepłych odcieniach, to zawsze dobry pomysł.

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top