Jak urządzić mały przedpokój w bloku?

Jak urządzić mały przedpokój w bloku?

Mieszkania w bloku, szczególnie te z lat 90-tych i wcześniejszych, mają jeden wspólny mianownik – mały przedpokój. Urządzając przedpokój niewielkich rozmiarów, głowimy się nad tym, gdzie trzymać buty, na czym wieszać kurtki oraz jak zgrać nasze życiowe potrzeby z marzeniem o stylowo udekorowanej przestrzeni. W tym artykule poznasz proste triki, jak zaaranżować niewielką przestrzeń, by cieszyła oczy i była przyjazna codziennemu funkcjonowaniu.

Mały przedpokój jest nie tylko przedsionkiem - pełni on również rolę centralnego punktu mieszkania. W nowym budownictwie jest on zazwyczaj przestrzenią połączoną z salonem i otwartą kuchnią; w starszych blokach – przedpokój podzielony jest drzwiami do poszczególnych pomieszczeń (pokoi, łazienki, kuchni).

Jak nadać tak niefortunnej przestrzeni dodatkowego znaczenia i wydobyć z niego pełnię możliwości aranżacyjnych? Oto kilka porad dotyczących urządzenia małego przedpokoju przy maksymalnie wykorzystanej przestrzeni.

KROK 1: Zanim wybierzesz meble.

DRZWI.

Jeśli Twój przedpokój jest łącznikiem wielu pomieszczeń, zastanów się, czy wszystkie muszą mieć zamontowane drzwi wewnętrzne. Dlaczego? Dobrym przykładem są pokój dzienny i kuchnia – do tych pomieszczeń wchodzimy i wychodzimy z nich nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Czy za każdym razem zamykasz za sobą drzwi? Nie. To byłoby nienaturalnym nawykiem, prawda? Wyjęcie skrzydła drzwi i zdemontowanie framugi to świetny patent na zyskanie kilku dodatkowych centymetrów na swobodną komunikację w mieszkaniu. Gdy salon połączony jest z kuchnią ścianą, która nie jest nośną, możecie ją całkowicie wyburzyć, stawiając w jej miejsce wyspę kuchenną lub ścianę ażurową.

Kolejny aspekt to kierunek otwierania drzwi wejściowych i wewnętrznych. Jeśli otwierają się do środka przedpokoju, rozważ ich zmianę na drzwi otwierające się na zewnątrz. To zapewni więcej przestrzeni.

PODŁOGA.

Na etapie remontu mieszkania w bloku lub jego urządzania „od zera”, warto pochylić się nad tematem podłogi w przedpokoju. Wybierając taką samą podłogę do przedpokoju i pozostałych pomieszczeń, optycznie nadamy wnętrzu przestronności. W takim wariancie najlepiej sprawdzi się podłoga z paneli winylowych, żywicy lub wysokiej klasy paneli laminowanych. Jeśli nasze mieszkanie wyposażone jest w ogrzewanie podłogowe, praktycznym rozwiązaniem jest położenie na całej powierzchni podłogi – płytek gresowych.

W sytuacji, gdy w naszym domu podłoga w przedpokoju jest inna niż w pozostałych pomieszczeniach, możemy pobawić się złudzeniem optycznym. Kładąc na posadzkę dywan o kolorystyce zbliżonej do podłogi w pokojach sąsiadujących, nadamy przedpokojowi głębi.

Pamiętaj, by oprócz walorów estetycznych dywanu, zapoznać się z jego właściwościami użytkowymi. W przedpokoju sprawdzą się dywany i chodniki z włókien syntetycznych. Rozejrzyj się za dywanami zewnętrznymi – są genialnie łatwe w utrzymaniu czystości, nawet jesienią.

ŚCIANY.

Podczas malowania ścian przedpokoju, pamiętaj, że jasne, czyste barwy będą neutralnym tłem dla mebli i dodatków. Pomalowanie sufitu w tym samym kolorze co ściany, nada niewielkiemu wnętrzu harmonii.

KROK 2: Aranżacja przedpokoju.

MEBLE.

W małych przedpokojach lepiej unikać nadmiaru mebli i dekoracji. Postaw na minimalistyczne podejście, aby zachować wrażenie przestronności. Zamiast zestawu komody, półki na buty i wieszaka stojącego, lepiej wybrać szafę w zabudowie lub specjalnie zaprojektowane meble modułowe do przedpokoju. Składają się one zazwyczaj z jednego elementu, łączącego w sobie siedzisko z miejscem na buty i podręczne drobiazgi, wieszaki oraz półkę na torebki i kapelusze.

Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne niż wieszak stojący na podłodze.

LUSTRA.

Duże lustro na jednej ze ścian przedpokoju doda światła i optycznie powiększy przestrzeń. Wybierz lustro bez ramy, sięgające od sufitu aż po podłogę. Jeśli w przedpokoju jest wnęka pod szafę w zabudowie, zaplanuj wygląd szafy, uwzględniając w projekcie drzwi przesuwne, których skrzydła wypełnione będą taflą lustra.

OŚWIETLENIE.

Dobrze oświetlony przedpokój wydaje się większy. Wybierz jasne, energooszczędne źródła światła. Możesz także dodać punkty świetlne skierowane w różnych kierunkach, aby rozświetlić najciemniejsze zakamarki, np. nad drzwiami czy nad półkami wiszącymi.

W niewielkim przedpokoju korzystniej będzie wyglądać kinkiet sufitowy lub oświetlenie na szynie sufitowej. Zwisająca, obszerna lampa skupi na sobie uwagę i może pogłębić wrażenie ciasnego pomieszczenia.

ELEMENTY DEKORACYJNE.

1. Wykorzystaj kosze i pojemniki do przechowywania różnych drobiazgów, takich jak rękawiczki, klucze, czy gazety. Wybieraj przedmioty z przezroczystego materiału.
2. Poszukaj wieszaków, które poza zawieszeniem odzieży oferują dodatkowe funkcje, takie jak haczyki na klucze czy miejsce na listy.
3. Dodaj do wnętrza kilka roślin doniczkowych. Ożywią przestrzeń i nadadzą jej przyjemny klimat. Jeśli masz mało miejsca na podłodze, wykorzystaj ściany do zamontowania półek na ozdoby czy kwiaty.

Pamiętaj, że kluczem do udanego zaaranżowania małego przedpokoju jest zastosowanie prostych i funkcjonalnych rozwiązań, które nie tylko sprawią, że przestrzeń będzie wyglądać na większą, ale także ułatwią codzienne funkcjonowanie. Regularnie utrzymuj porządek w przedpokoju, unikając gromadzenia zbędnych rzeczy – dobry nawyk pomoże Ci w odnalezieniu piękna przestrzeni, która wita Cię od progu drzwi.

To Top