Modern farmhouse - jaki to styl?

Modern farmhouse - jaki to styl?

Gdzie szukać aranżacyjnego kompromisu między tradycją a nowoczesnością? Odpowiedź znajdziecie pod pojęciem „modern farmhouse style”.  Wpisując to hasło w wyszukiwarkę, wyskoczą Wam zdjęcia wnętrz rodem z amerykańskiego serialu, którego akcja toczy się na zielonych, malowniczych przedmieściach New Hampshire. Jeśli marzysz o nonszalanckim wnętrzu, oddającym sielski, wiejski klimat, to zapraszamy w gości do domu Anny, autorki bloga @odinspiracjidorealizacji i miłośniczki stylu modern farmhouse.

STYL MODERN FARMHOUSE - CHARAKTERYSTYKA

Styl modern farmhouse z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych i szeregowych. Nic dziwnego - jest spełnieniem marzeń o przytulnym domu, w którym toczy się wielopokoleniowe życie rodzinne.

Czy zatem styl modern farmhouse nadaje się wyłącznie do zabudowy jednorodzinnej? Absolutnie nie! Urządzenie przestrzeni w mieszkaniu w bloku również jest możliwe. Ważne jednak, by pamiętać o zachowaniu równowagi i nie przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością faktur i brył. Modern farmhouse jest bowiem stylem eklektycznym i nieumiejętne operowanie meblami i dodatkami może stworzyć wrażenie bałaganu.

W modern farmhouse można zauważyć wpływy stylów vintage, scandi, tradycyjnego i oczywiście – rustykalnego. Połączenie wiejskiego luzu z wielkomiejskim szykiem daje jednak więcej możliwości aranżacyjnych niż typowy styl cottagecore. Kolorystyka jest jasna – dominują beże i biele. Uzupełniają je czarne elementy oraz zieleń szałwiowa i pistacjowa, pąsowy róż, błękit pruski pruski i denim.

O ARCHITEKTURZE MODERN FARMHOUSE

Styl modern farmhouse charakteryzuje się dużą ilością światła naturalnego. Jeśli planowanie domu w stylu modern farmhouse odbywa się na etapie projektu architektonicznego, to zakłada on wielkoformatowe okna dzielone, z dekoracyjnymi szprosami (tzw. okna amerykańskie). Wnętrza są przestronne, o wysokich sufitach i szerokich wnękach okiennych. Dużą wagę przykłada się tutaj do aranżacji tarasu, który stanowi niejako przedłużenie tarasu i jest łącznikiem domu z otaczającą go naturą.

Ściany domów w stylu modern farmhouse (zarówno te wewnętrze, jak i zewnętrzne) pokryte są najczęściej kamieniem naturalnym lub cegłą (bieloną i czerwoną). Nie znajdziemy w tych wnętrzach surowego betonu czy marmuru. Bardziej popularny jest tu trawertyn, łupień, piaskowiec czy wapień.

ARANŻACJA WNĘTRZ W NOWOCZESNYM WIEJSKIM DOMU

Co wyraża kontrastowość wnętrza moden farmhouse? Przede wszystkim duet: meble & podłoga. Dla wnętrz wiejskich stosuje się deskę drewnianą. Jest ona często postarzana poprzez proces matowienia i szlifowania. Dzięki temu można wydobyć z niej rustykalną strukturę sęków. W stylu modern farmhouse taką surową podłogę zestawiamy z białymi meblami w stylu skandynawskim.

Jeśli natomiast na podłodze ułożono kafle, to te o neutralnej kolorystyce lub wzorze hiszpańskim. Zimne w odbiorze wizualnym płytki, ociepla się wówczas drewnianymi meblami o bogatych zdobieniach w stylu angielskim lub vintage. Charakterystycznymi dla tego stylu są takie meble jak: przeszklone witryny, gabloty, kredensy.

SERCE DOMU W STYLU MODERN FARMHOUSE

Sercem domu w stylu modern farmhouse jest otwarty salon z kuchnią. Kuchnia zazwyczaj dopełniona jest wyspą kuchenną, przy której można usiąść i przygotować wspólnie posiłek. Fronty mebli kuchennych wykończone są szklanymi drzwiczkami, listwami dekoracyjnymi i ozdobnymi uchwytami.

Ponieważ „modern farmhouse style” ma zachęcać do życia rodzinnego, to nie dziwi fakt, że centralnym punktem salonu jest wygodny zestaw wypoczynkowy. Meble wypoczynkowe nie są ustawiane pod ścianą! Za plecami kanapy stoją konsole lub ławki, a przy ścianach wspomniane wcześniej meble do przechowywania.

Meble wypoczynkowe tworzą zazwyczaj kształt litery U i składają się z kanapy i dwóch foteli. Dopełnieniem jest stolik kawowy w kształcie ławy. Meble skierowane są najczęściej w stronę kominka, będącego nieodzownym elementem przytulnego, sielskiego wnętrza. Całość kompozycji zamyka obszerny mięsisty dywan w neutralnej kolorystyce.

DODATKI - RÓWNOWAGA MIĘDZY MIASTEM A WSIĄ

Wnętrza w stylu modern farmhouse mają w sobie coś z klimatu powieści Lucy Maud Montgomery. Poprzez dodatki rękodzielnicze oraz odpowiednie oświetlenie udaje się w nich zbudować melancholijny nastrój. Światło lamp stołowych odbija się w oknach i przyjemnie opływa draperie zasłon. Wysokie wnęki okienne ozdobione są zasłonami welwetowymi, zawieszonymi tuż przy samej linii sufitu i romantycznie opadają swobodnie na podłogę.

W sypialni królują łóżka minimalistyczne drewniane lub tapicerowane – w zależności od konwencji wnętrza. Pościel jest jednolita lub w delikatny, romantyczny wzór.

Ok, lekcje odrobione! Teorię mamy za sobą. Jak jednak wdrożyć założenia stylu modern farmhouse to prawdziwego domu? O tym i kilka innych praktycznych wskazówek zdradzi nam Anna.

Dlaczego zdecydowałaś się na aranżację domu w stylu modern farmhouse?

To nie tak, że pewnego dnia stwierdziłam, że będę miała dom w stylu modern farmhouse. Mam wrażenie, że to jak wygląda mój dom i to, że wpisuje się w ten styl to bardziej kwestia tego, że lubię klimat wiejskich domów, a jednocześnie proste formy. W każdym domu, czy mieszkaniu, w którym mieszkałam zależało mi na stworzeniu przytulnej przestrzeni, pełnej naturalnych dodatków, ale przy tym wygodnej i w pełni funkcjonalnej.

Aktualnie mieszkam na wsi, chciałam, aby dom wpisywał się w otoczenie lasu, łąk i pól, ale jego wnętrze nie było typowo w stylu cottagecore. Stąd nowoczesne, czasami minimalistyczne elementy. Takie jak przeszklona, metalowa szafka pod telewizor.

Jaki jest Twój klucz wyboru mebli i dodatków w domu modern farmhouse?

Podczas wyboru mebli do mojego domu zwracam uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim, by tworzyły spójną całość. I absolutnie nie chodzi o wybór mebli z jednej serii, bo prawdę mówiąc - nie lubię tego.

Styl modern farmhouse pozwala na kreatywne łączenie starego z nowym. Mój klucz to połączenie takich materiałów jak drewno i metal.

Urządzając wnętrze w tym stylu warto wybrać takie elementy jak klasyczne meble, nowoczesne oświetlenie i dodatki z drewna.

Warto pamiętać, że styl modern farmhouse ma być przytulny, ale i nowoczesny. Wybierajmy meble o prostych formach. Nie przesadzajmy w ilości dekoracji. Niech będzie przestronnie, jasno i z akcentami wiejskiej chaty.

Jakie prace DIY poleciłabyś do aranżacji wnętrza w wiejskim stylu?

Staram się robić wiele rzeczy samodzielnie i uwielbiam DIY. W zeszłym roku ułożyłam ceglane płytki na ścianie w wiatrołapie, by wnętrze przypomniało stary wiejski dom. Świetnym pomysłem na dekoracje DIY są drewniane deski kuchenne w różnych kształtach, które możemy wyciąć z resztek blatów lub desek z budowy. Taką deskę możemy też wykorzystać w łazience, kładąc na wannie.

W moim garażu stoi też kilka perełek z drugiej ręki, które czekają aż zmobilizuję się do pracy i je własnoręcznie odnowię. W pierwszej kolejności na warsztat wskoczy drewniana toaletka. Wymaga ona wyszlifowania, zabezpieczenia woskiem i dodania kilku dekoracyjnych detali, jak tapeta w szufladach. Meble vintage dają duże pole do popisu dla pasjonatów prac DIY!

Na moim blogu odinspiracjidorealizacji.com dzielę się praktycznie każdym etapem urządzania naszego domu oraz poradami, jak przeprowadzić prace remontowo-wykończeniowe samodzielnie.

To Top