Poznaj nowe trendy w stylu boho.

Poznaj nowe trendy w stylu boho.

Czy styl boho jest wciąż gorącym trendem czy powoli przemija? Obserwując wnętrzarskie trendy, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że 2023 jest rokiem „minimalizmu”. Projektanci i influencerzy przekonują nas do idei ograniczania ilości dodatków. Bardziej wartościowa staje się jakość, a nie - ilość. To dążenie do oczyszczenia przestrzeni jest pierwszym znakiem nadchodzących zmian w postrzeganiu stylu boho.

JAK ROZUMIEĆ STYL BOHO?

Styl boho ma charakter luźny, artystyczny i eklektyczny. Łączy elementy z różnych kultur, tworząc nieformalną, kreatywną i niepowtarzalną przestrzeń. Aranżując wnętrze boho, dysponujemy dużą swobodą. Jeśli jednak nie zachowamy umiaru w ilości form i struktur, ryzykujemy popłynięciem w kierunku chaotycznie urządzonej przestrzeni.

W ciągu ostatnich kilku lat styl boho mocno ewoluował, dostosowując się do naszych potrzeb. Wprowadzenie do stylu boho minimalistycznych idei, nadaje wnętrzom harmonii i powiewu świeżości. Jak urządzić dom boho w zgodzie z najnowszymi trendami? Oto kilka prostych wskazówek!

1. KOLOR NIE GRYZIE

Jeśli do tej pory uważaliście, że wnętrze boho toleruje tylko beż to łapcie się za oparcia. Mamy news, który zrzuci Was z krzeseł: nadchodzi era kolorów! Styl boho wraca do swoich korzeni!

Jak sama nazwa wskazuje, styl boho wywodzi się z artystycznego podwórka bohemy. Była to XIX-wieczna cyganeria, która gardziła mieszczańskimi konwenansami. Twórczą niezależność wyrażali poprzez ubiór i sztukę. W latach 60-tych XX wieku spuściznę bohemy pokochali hipisi. Wnieśli oni do stylu boho bezpretensjonalną radość i luz, wyrażoną w kolorach.

Od roku 2010, styl boho coraz bardziej łagodniał, nabierając mainstreamowego charakteru. Wnętrza boho charakteryzowała stonowana, jednolita kolorystyka, czerpiąca inspirację z balijskiego klimatu piaszczystych plaż. „Beżowe wnętrza” stały się wkrótce synonimem stylu boho, a my – jako odbiorcy – powoli zaczęliśmy zapominać o artystycznej historii.

Powrót intensywnych barw i kontrastów to ukłon w stronę undergroundowej historii. W nadchodzących trendach na salony wkraczają turkusy, pomarańcze, miodowe żółcie, zgaszone czerwienie, pąsowy róż. Na ich tle świetnie prezentują się delikatne rattanowe fotele i meble z surowego drewna o ciepłym odcieniu. To eklektyczne połączenie pozwoli niepokornym duchom na wyrażenie swojego artystycznego „ja”. Daje dużą swobodę aranżacji, której brakowało w ostatnich latach.

Dzięki wprowadzeniu do wnętrza kolorów możemy ograniczyć ilość dodatków i wolnostojących małych mebli typu pufy, stolików kawowych, drabinek czy dekoracyjnych regałów. Zamiast stawiać na przepych rzeczy, dajemy szansę kolorom i wzorom.

2. DODATKI Z DUSZĄ

Ozdoby ścienne ze słomy, dyskontowe makramy, wiklinowe lampki, czy plecione kwietniki, które definiowały dotychczasowy styl boho, można spokojnie schować do szafy. Zamiast niezliczonej ilości niskobudżetowych bibelotów, stawiamy na prostotę, jakość wykonania i wyrazistość. Dekorację ściany stanowią duże lustra w ramie z rafii lub surowego drewna. Mile widziana jest również sztuka. Jeśli malowanie to Twoje drugie ja, łap za pędzle i wyraź siebie poprzez twórczość.

Staramy się nie obsadzać półek ozdobami aż po brzegi. Postaw na 3 główne punkty, które mają dla Ciebie wartość sentymentalną lub pochodzą z lokalnej galerii sztuki. Komodom i konsolom dodadzą elegancji masywne wysokie lampy stołowe z gliny, kamienia lub matowej ceramiki.

3. BOHO W PRAKTYCZNYM WYDANIU

Minimalizm to nie tylko ograniczanie się do niezbędnych rzeczy wokół nas. To również sztuka wyboru przedmiotów ponadczasowych i trwałych. Popularne do tej pory dekoracyjne, ale niekoniecznie praktyczne, dywaniki jutowe, zastępują dywany sizalowe z bawełny lub syntetycznych włókien. Ich rustykalny wygląd świetnie wpasowuje się w klimat bohemy, jednak są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji.

Okrągłe chodniczki lub te o nieregularnych kształtach znikają z salonów i przedpokojów. Ich miejsce zajmują dużych rozmiarów dywany, rozmieszczone pod meblami. Mogą być one w intensywnych kolorach i o etnicznych wzorach, np. azteckich. Połącz różne wzory i kultury, tworząc interesujące kompozycje.

Meble wypoczynkowe powinny być nie tylko piękne , ale i wygodne. Do stylu boho pasują zarówno meble obite materiałem typu plecionka, jak i zamsz. Niezwykle modne meble z brązowej ekoskóry dodadzą charakteru salonowi boho. Mile widziane są również meble vintage lub te inspirowane designem z lat 60-70'tych.

Zastanawiając się, czy wnętrze w stylu boho jest w ogóle dla Ciebie, pamiętaj o najważniejszym: styl boho zakłada stworzenie przestrzeni, która jest przyjazna i zaprasza do relaksu. Jeśli uda Ci się unikać sztywnych układów i pozwolisz na przepływ energii między różnymi obszarami – stworzysz nietuzinkowe wnętrze. Boho to przede wszystkim wyraz indywidualności i kreatywności. Pozwól sobie na eksperymentowanie i tworzenie wnętrza, które odzwierciedla Twoje osobiste upodobania.

To Top