Pokój nastolatka

Pokój nastolatka

Dojrzewanie to czas, kiedy dziecko zaczyna szukać nowych, własnych ścieżek i pragnie poznać siebie. Często zaczyna słuchać innej muzyki, przyprowadza do domu nowych znajomych, ma różne zainteresowania. Rolą rodzica jest dać dziecku wolność decyzji, trzymając rękę na pulsie. Tę radę można z powodzeniem przenieść na płaszczyznę urządzania pokoju nastolatka. Proponujmy, inspirujmy, ale ostateczny wygląd pokoju pozostawmy w gestii właściciela. Jeśli nie z rozsądku, to dla naszego świętego spokoju!

3 STREFY

O ile przestrzeń w pokoju na to pozwala, postaraj się wydzielić strefy do nauki odpoczynku i wolnego czasu. Zachowanie balansu w przestrzeni dziecka zaspokoi jego wewnętrzne potrzeby samorealizacji. Określenie poszczególnych stref pomoże w utrzymaniu porządku i segregacji rzeczy.

STREFA NAUKI

Zapewnienie komfortowych warunków jest szczególnie ważne w pokoju rodzeństwa. Są dzieci, które nie mogą mieć biurek blisko siebie, bo szybko się rozpraszają. Warto to zaobserwować i wyznaczyć strefy w bezpiecznej odległości na tyle, na ile pozwalają wymiary pokoju Wygodny i ergonomiczny fotel/krzesło oraz dopasowane do wzrostu biurko to inwestycja nie tylko w zdrowie fizyczne, ale i rozwój intelektualny. Miejsce do nauki, przy którym dziecko nie zachowuje prawidłowej postawy to ryzyko wad kręgosłupa i wzroku, bólów głowy oraz braku koncentracji. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie mebli, z którymi nasz nastolatek rozpocznie wrześniową przygodę.

STREFA ODPOCZYNKU

Wygodne miejsce do spania to must have rozwoju naszego dziecka. Podczas snu ciało regeneruje się, a umysł przygotowuje na kolejny dzień. Zapewnij wygodny, niezbyt miękki materac. Jeśli pokój jest nieduży, postaw rozkładaną sofę z funkcją spania i praktyczną komorą na pościel. W ciągu dnia posłuży do spędzania wolnego czasu. W małych, ale wysokich pokojach dobrze sprawdza się antresola, pod którą można postawić biurko lub sofę/ siedziska, gdzie nastolatek będzie fajnie spędzać czas ze znajomymi. Dla niektórych ważną sprawą jest nocowanie koleżanek i wtedy warto przewidzieć dodatkowe miejsce do spania np. łóżko z wysuwaną szufladą z materacem lub wolną przestrzeń w pokoju na materac. Jeśli nastolatek lubi czytać książki/ komiksy przed snem to warto pamiętać o kinkiecie lub lampce blisko łóżka. Zadbaj o dobry sen. Wybierz pościel bawełnianą, która „oddycha” i w większym stopniu niweluje potliwość niż pościel poliestrowa. Sprawdzaj co kilka miesięcy czy poduszka Twojego dziecka nie wymaga wymiany.

STREFA WOLNEGO CZASU

O ile powierzchnia nam na to pozwala, wydzielmy w pokoju przestrzeń do spędzania wolnego czasu. W zależności od zainteresowań nastolatka będzie ona miała inną formę. Zadaj dziecku pytanie, jak najbardziej lubi spędzać wolny czas i wspólnie zastanówcie się nad organizacją przestrzeni w pokoju. Dla gamera przyda się wygodna pufa sako i mała szafka rtv, która pomieści konsolę i kolekcję gier; dla miłośnika książek – kącik czytelniczy z regałem, fotelem i lampą stojącą; dla kreatywnej duszy zamknięta szafka, która pomieści wszystkie przybory artystyczne; dla dorastającej dziewczyny - toaletka. Otoczenie ma ogromny wpływ na rozwój zainteresowań i umiejętności nie tylko małych dzieci, ale i nastolatków. Ważne jest też żeby zastanowić się nad budżetem jaki mamy, kiedy zakładamy kolejny remont.

STREFA PRZECHOWYWANIA I ORGANIZACJI

Nastolatkowie często wyrażają siebie poprzez ubrania i gadżety (kto ubierał się za małolata tylko na czarno, ten zrozumie ;) ). Potrzebne są regały i szuflady, organizery ścienne - na zdjęcia, rysunki, grafiki, medale, biżuterię. Dekorując ściany plakatami nastolatkowie, personalizują wnętrze, czują że mają realny wpływ na swoje otoczenie.

BABIE LATO pracownia rodzinnych wnętrz
Odwiedź nas:

To Top