Pomysł na aranżacje szarej sypialni

Pomysł na aranżacje szarej sypialni

Wnętrza monochromatyczne to pozycja interesująca, która zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Nie ulega wątpliwościom, że kompozycje tego typu są intrygujące, przez co przyciągają spojrzenia. Czy ich wykonanie wymaga wyjątkowych zdolności? Zdecydowanie nie, jednak warto zauważyć, że w procesie aranżacji czeka na nas kilka pułapek. Sypialnia w szarościach nie kryje przed nami tajemnic, dlatego poniżej zdradzamy kilka ciekawych pomysłów na aranżację tego typu.

Sypialnia w kolorze szarym – monochromatyczne piękno

Największym zagrożeniem płynącym z monochromatycznych aranżacji jest stworzenie kompozycji nudnej i pozbawionej wyrazu. Właśnie dlatego już na wstępie warto podkreślić, że w projektach bazujących na jednym, dominującym kolorze, jest miejsce dla wyrazistych akcentów w innych barwach. To właśnie detale przełamują monotonię i dodają pomieszczeniom wyrazu. Kluczem do sukcesu jest jednak ilość – dodatkowych barw nie może być za dużo oraz nie powinny one występować na zbyt pokaźnych powierzchniach. Sypialnia w szarościach to zatem miejsce, w którym mogą, a nawet powinny pojawiać się wyraziste w swych odcieniach niuanse. Jest to najlepszy dowód na to, że szary dywan można z powodzeniem zastąpić modelem w kolorze butelkowej zieleni. Wkomponowanie dodatku tego typu wymaga jednak pewnej dozy ostrożności.

Sypialna w szarościach – od czego zacząć?

Proces aranżacji pokoju wypoczynkowego zdominowanego przez grafit i popiel, warto rozpocząć od odpowiedzi na następujące pytanie: czy szare ściany w sypialni są jedynym właściwym rozwiązaniem dla monochromatycznej kompozycji? Faktem jest, że barwy widoczne na płaskich powierzchniach ścian wyraźnie dominują przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że odcień z wybranego motywu musi się na nich pojawić. Doskonałą alternatywą w omawianym przypadku jest biel, która może zdobić wszystkie ściany lub wyłącznie wybrane. Jest to pomysł, który rekomendujemy szczególnie do przestrzeni cechujących się niewielkim metrażem lub z ograniczonym dostępem do światła dziennego. Biel wyraźnie podbija poczucie przestronności, które jest bardzo pożądane w małych i ciemnych pomieszczeniach. Jeśli więc nasza sypialnia jest nieduża, to postawmy na maksymalnie jasną oprawę np. łączącą jasny popiel z bielą.

Wyposażenie szarej sypialni

Szarość skrywa w sobie mnóstwo walorów. Grafit, popiel, a nawet przełamana biel – wachlarz odcieni jest tutaj niezwykle bogaty. Kreując monochromatyczną aranżację, warto pamiętać, że wyposażenie wnętrza może być bardzo zróżnicowane – nawet w obrębie jednej barwy. W zależności od tego, jaka barwa zdobi nasze ściany, wielkogabarytowe elementy mogą być ciemne lub jasne. W przypadku białych ścian śmiało postawmy na szare meble. W małych wnętrzach sięgnijmy jednak po fronty w delikatnym popielu, który nie przytłoczy ograniczonej przestrzeni. W sypialni o dużym metrażu bez problemu sprawdzi się z kolei ciemny grafit. Szara sypialnia to miejsce, w którym mogą pojawiać się również inne akcenty kolorystyczne. Jeśli zatem wyposażenie w odcieniu szarym, bez względu na odcień, nie przemawia do naszego gustu, wówczas postawmy na przykład na jasny dąb. Motyw drewna, bez względu na zabarwienie, doskonale ociepla wnętrze, a w przestrzeniach bazujących na szarościach bardzo często dominuje efektu chłodu. Wrażenia tego typu należy bezwzględnie unikać, gdyż sypialnia to pokój, w którym zmysły powinny być odprężone i wyciszone. Szafa w kolorze dębowym błyskawicznie ociepla otoczenie i bez problemu wkomponowuje się w monochromatyczną paletę barw.

Dodatki do szarej sypialni

Dodatki odgrywają niesamowicie ważną funkcję w naszym otoczeniu. Z jednej strony są cieszącą nasze oczy dekoracją, z drugiej - ich moc zmiany wyrazu wnętrz nie podlega wątpliwościom. W monochromatycznej sypialni ważnym elementem jest właściwy balans kolorystyczny. Jeśli finalna aranżacja wydaje się zdominowana przez niepożądany odcień, to dodatki pomogą nam odczarować ten efekt. Na szczególną uwagę zasługują naszym zdaniem elementy tekstylne, w tym na przykład szara narzuta na łóżko. Miękka tkanina o wyrazistej strukturze błyskawicznie potęguje wrażenie ciepła i domowej, kojącej atmosfery. Warto zauważyć, że akcesoria niekoniecznie muszą wpisywać się w dominujący motyw kolorystyczny. Szara poduszka może być zmieniona na białą, a nawet beżową! Jeśli nasze wyposażenie utrzymane jest w naturalnej barwie drewna, wówczas jasny brąz miękkiej ozdoby wzorowo dopasuje się do otoczenia. Repetycja kolorystyczna to sprawdzony pomysł na stworzenie harmonijnej kompozycji, w której wszystkie detale są ze sobą połączone. Decydując się na wprowadzenie akcentu odbiegającego od założonej dominaty, upewnijmy się jednak, że dany kolor pojawi się w min. 2 miejscach. Oczywiście z ilością nie należy też przesadzać, gdyż zbyt duża liczba barwnych detali może odwrócić uwagę od motywu przewodniego.

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

To Top