Pranie dywaników łazienkowych - jak zachować je w czystości?

Pranie dywaników łazienkowych - jak zachować je w czystości?

Dywanik łazienkowy to dodatek dekoracyjny i niezwykle funkcjonalny. Zapewnia nam doznania estetyczne oraz gwarantuje, że każda kąpiel i prysznic kończą się równie miło, jak zaczynają. Utrzymanie tego akcesorium w nieskazitelnej czystości to jednak nie zawsze proste zadanie. Poniżej prezentujemy nasze sposoby na pranie dywaników łazienkowych – zachęcamy do ich poznania!

Jak prać dywaniki łazienkowe? Częstotliwość ma znaczenie

Ciepła i wilgotna łazienka to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi różnego rodzaju bakterii oraz mikroorganizmów. Oprócz dezynfekcji elementów ceramicznych, armatury i podłogi, warto pamiętać o mniej oczywistych punktach, które również powinny znaleźć się na liście elementów do regularnego wyczyszczenia. Jednym z nich są dywaniki łazienkowe. W zależności od ilości domowników i częstotliwości użytkowania łazienki powinny być one prane co najmniej raz na trzy tygodnie. W przypadku domów pełnych małych i aktywnych dzieci warto rozważyć dokładne czyszczenie nawet raz na tydzień.

Czy dywaniki łazienkowe można prać w pralce?

Pytanie to nasuwa się niemal samoistnie. W końcu większość artykułów tekstylnych czyszczona jest właśnie w pralce. Zanim jednakże umieścimy nasz ulubiony dywanik w bębnie maszyny upewnijmy się, że taki sposób jest rekomendowany przez producenta. W większości przypadków wystarczy spojrzeć na metkę, która widoczna jest od spodu. Co jednak w sytuacji, gdy nadruk jest niewidoczny lub po prostu nasz dywan nie został właściwie opisany? Wówczas właściwym krokiem jest weryfikacja materiałów, jakie wykorzystano do stworzenia spodniej części akcesorium. Modele z gumową podstawą nie nadają się do prania w pralce. Intensywne ruchy bębna mogą bowiem doprowadzić do pęknięcia lub nawet oderwania wspomnianej części. To z kolei może skończyć się obniżeniem walorów estetycznych dywanika lub całkowitym jego zniszczeniem. Jeśli jednak nasz dywanik nie jest wyposażony w gumowy spód, wówczas istnieje duża szansa na to, że nadaje się on do prania w pralce. Najbezpieczniejszą opcją, która z powodzeniem może być czyszczona w maszynie, są miękkie maty kąpielowe przypominające gruby ręcznik. Pamiętajmy zatem, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze lepiej jest postawić na pranie ręczne. Proces ten, chociaż pracochłonny, daje nam pełną kontrolę zarówno nad temperaturą, jak i naciskiem na tkaninę. Jeśli jednak decydujemy się na czyszczenie w pralce, zadbajmy o właściwy detergent i niską temperaturę prania oraz niski stopień wirowania.

Czym wyczyścić poplamiony dywanik łazienkowy?

Do prania silnie zabrudzonych dywaników przydaje się roztwór wody i sody oczyszczonej. Domowa mieszanka o proporcjach 1:1 doskonale radzi sobie z większością plam, a nawet z nieprzyjemnym zapachem tkaniny. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać powierzchnię maty, a następnie pozostawić na kilka minut. Po upływie 10 - 15 minut nadmiar substancji należy oczyścić z pomocą zwilżonej szmatki. Krok ten można też zastąpić standardowym praniem – ręcznym lub w pralce, w zależności od dywanika. Mieszanka sody oczyszczonej i wody doskonale radzi sobie nie tylko z nieprzyjemnym zapachem i zabrudzeniami, ale także z nagromadzonymi między włóknami drobnoustrojami. Do regularnego prania dywaników łazienkowych wystarczają z kolei standardowe detergenty do prania ubrań lub dedykowane środki ze sklepów. Pamiętajmy jednak, że bez względu na długość i gęstość włosia, nadmiar płynu jest bardzo ciężki do wypłukania. Z tego względu nie należy dozować zbyt dużych porcji.

Pranie dywaników łazienkowych - podsumowanie

Odpowiednia technika czyszczenia oraz regularność to podstawa troski o czysty dywanik łazienkowy. Stosując się do wspomnianych porad, mamy szansę nie tylko przywrócić naszym ulubionym dekoracjom nieskazitelny wygląd, ale sprawić również, że będą one cieszyć nas przez długie lata!

Autor: Natalia Hebda
Pasjonatka dekoracji wnętrz ze szczególnym zamiłowaniem do minimalistycznych, a zarazem eleganckich stylizacji. Każdego dnia poszukuje nowych rozwiązań, jak uczynić dom jeszcze przytulniejszym i lepiej zorganizowanym.
Odwiedź nas:

To Top