Siedzisko pod oknem - czego nie może na nim zabraknąć?

Siedzisko pod oknem - czego nie może na nim zabraknąć?

Siedzisko pod oknem to popularna wizja, którą chętnie realizują profesjonalni dekoratorzy wnętrz. Coraz częściej decydują się na nią również domatorzy. Jakie są kluczowe zalety takiego rozwiązania? Jest ich wiele, jednak do najważniejszych, zdecydowanie możemy zaliczyć łatwy dostęp do naturalnego światła słonecznego oraz widok na okolicę. O tym, w jaki sposób najlepiej zaplanować i zrealizować kompozycję tego typu, opowiadamy w tekście poniżej. Zachęcamy do zapoznania się z praktycznymi radami, które z pewnością okażą się pomocne.

Gdzie najlepiej sprawdzi się siedzisko przy oknie?

Z pewnością większość z nas kojarzy obraz szczególnie popularny w filmach, w którym to główni bohaterowie oddają się relaksowi w wygodnej przestrzeni zaaranżowanej bezpośrednio przy oknie. W miejscu, w którym najczęściej znajduje się parapet, zlokalizowane jest komfortowe siedzisko. Sypialnia to pomieszczenie, w którym taka kompozycja sprawdza się najlepiej. W końcu to właśnie pokój wypoczynkowy jest strefą, w której zawsze możemy liczyć na ciszę i spokój. Jeśli prywatna oaza spokoju to coś, o czym marzymy od dawna, wówczas zaplanowanie wspomnianej przestrzeni w sypialni wydaje się świetnym pomysłem. Siedzisko pod oknem w pokoju dziecięcym może okazać się spełnieniem marzeń maluchów i nastolatków. Poniżej proponujemy i opisujemy najróżniejsze opcje, zarówno te popularne, jak i nieco mniej oczywiste.

Siedzisko pod oknem a grzejnik – jak zrobić to dobrze?

Największą przeszkodą, która często powoduje, że siedzisko pod oknem wydaje się planem nie do zrealizowania, jest grzejnik. Warto jednak podkreślić, że nie musimy w takiej sytuacji rezygnować z naszych zamiarów. Właściwie zaprojektowana strefa może zakładać wykorzystanie kaloryfera w formie dodatkowego atutu. W tym celu możemy postawić na dwie strategie. W ramach pierwszej, forma powinna być skonstruowana tak, aby pełniła jednocześnie funkcję siedziska i obudowy. Pod uwagę należy wziąć zatem nie tylko wygląd, ale również materiały. Muszą być wytrzymałe, gdyż podlegać będą znacznemu obciążeniu. Drugi pomysł nie wymaga pełnego zabudowania grzejnika. Stelaż, który zaprojektujmy dla takiej przestrzeni, musi jednak wciąż uwzględniać wielkość urządzenia i powinien obejmować je w całości. Siedzisko pod oknem, zlokalizowane nad kaloryferem, okazuje się przyjemną strefa wypoczynkową również w czasie zimy!

Siedzisko pod oknem – od czego zacząć?

Teraz przyjrzyjmy się sytuacji, w której przestrzeń pozostaje wolna i gotowa do aranżacji. W takim przypadku projekt jest znacznie prostszy do wykonania. Komponując wymarzone siedzisko pod oknem, warto pamiętać, że stelaż może przybierać najróżniejsze formy. Fakt ten polecamy wykorzystać! Jeśli w naszym otoczeniu brakuje miejsca do przechowywania, wówczas znakomitym pomysłem okazuje się stworzenie kompozycji uwzględniającej taką potrzebę. Budowa przypominająca komodę wypełnioną pakownymi przestrzeniami do organizacji, to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu naszego domu.

Czym warto wzbogacić siedzisko pod oknem?

Komfortowa przestrzeń do wypoczynku to nie tylko właściwie zaprojektowana podstawa, ale również szereg innych elementów zwiększających komfort. Siedzisko pod oknem musi być wyposażone w miękką powierzchnię do siedzenia. Jako baza najlepiej sprawdza się sprężynująca pianka, którą warto pokryć wytrzymałą tkaniną tapicerską w ulubionym kolorze. Jeśli nie mamy możliwości sięgnięcia po takie rozwiązanie, wówczas doskonałym pomysłem okazuje się skorzystanie z poduszek na krzesła. Ich ilość i wielkość należy dopasować do szerokości i długości siedziska. W tym przypadku ważne jest, aby zadbać o ustabilizowanie dodatków. Niepożądanym jest bowiem, aby poszycia przemieszczały się w czasie użytkowania. Jeśli chcemy zmaksymalizować przyjemność korzystania ze strefy wypoczynkowej z widokiem, wyposażmy nasz kącik również w poduszki dekoracyjne. Miękkie akcesoria zapewnią nam komfort oraz sprawią, że cała aranżacja będzie jeszcze bardziej atrakcyjna!

Siedzisko pod oknem – opcjonalne dodatki

Jeśli nasze siedzisko przy oknie jest miejscem, z którego chętnie korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia, wówczas do wykończenia powierzchni warto sięgnąć po kilka dodatkowych akcesoriów. Miękki koc to pozycja obowiązkowa na okres jesienno - zimowy. Współcześnie rzadko grożą nam przeciągi, jednak mimo to, przyjemne w dotyku okrycie może okazać się niesamowicie praktycznym elementem. W celu stworzenia klimatycznej atmosfery polecamy sięgnąć po oświetlenie dekoracyjne. Szeroki wybór lampek LED daje nieskończone możliwości kreowania przyjemnego dla zmysłów nastroju, który potęguje relaks. Zawieszone na oknie, będą się pięknie prezentować zarówno w ciągu dnia, jak i późnym wieczorem.

Jak zaaranżować siedzisko pod oknem w kuchni?

Siedzisko pod oknem w jadalni lub kuchni warto zaaranżować w nieco inny sposób, niż opisaliśmy powyżej. W przypadku wspomnianych pomieszczeń lepiej zdecydować się na umieszczenie całego zestawu jadalnianego w pobliżu miejsca z widokiem. Stół aranżujmy prostopadle lub równolegle do okna. Wybór konkretnego układu należy dostosować do wygody korzystania z pomieszczenia. Parapet kuchenny nie musi jednak pozostawać pusty. Na płaskiej powierzchni warto zaplanować ciekawą kompozycję o walorach dekoracyjnych. Jeśli lubimy korzystać z możliwości obserwacji sąsiedztwa, wówczas ozdoby nie powinny nadmiernie przysłaniać naszego pola widzenia. Aranżacja parapetu w kuchni może obfitować w naturalne zdobienia, takie jak rośliny kwitnące i zioła. Miejsce to można również wykorzystać w roli dodatkowej przestrzeni do przechowywania akcesoriów kuchennych.

Komfortowe siedzisko pod oknem – najlepszy pomysł na aranżację salonu

Pokój dzienny to przestrzeń, w której siedzisko przy oknie również nie jest złym pomysłem. Jest to szczególnie dobra opcja, jeśli pomieszczenie jest duże i przestronne. Dodatkowe miejsce do wypoczynku może okazać się szczególnie atrakcyjną propozycją dla osób, których sypialnia nie jest w stanie pomieścić takiej strefy lub z innych powodów wkomponowanie jej jest niemożliwe. Siedzisko pod oknem w salonie stworzymy również z pomocą klasycznych mebli wypoczynkowych. Wygodna sofa perfekcyjnie sprawdzi się w przypadku, gdy znaczna część ściany jest przeszklona, a widok rozpoczyna się już od poziomu podłogi. Takie rozwiązania budowlane są coraz popularniejsze i to właśnie w pokojach dziennych możemy je spotkać najczęściej.

Autor: Aneta Wójcik
Z aranżacją wnętrz związana zawodowo i z zamiłowania. Ceni minimalizm i kompozycje harmonijne, łączące piękno i funkcjonalność. Promotorka kreatywnego podejścia do projektowania domowej przestrzeni.
Odwiedź nas:

 

To Top