Stoliczku, nakryj się!

Stoliczku, nakryj się!

Obrus świąteczny to nie jest „jakiś tam kawałek materiału”. Jego zadaniem jest wprowadzić gości w podniosły nastrój i z godnością znosić czerwone plamy barszczyku. Przy kolacji wigilijnej sprawdzą się tekstylia plamoodporne o wysokiej gramaturze – tak, by w razie wypadku, nie stresować gości potrzebą wstania od stołu i zabezpieczenia go przed historyczną plamą. To tyle w kwestiach technicznych. A co z estetyką? Jak komponować bieżniki, obrusy i serwety z pozostałymi dodatkami? Na co zwrócić uwagę, wybierając wzór i kolor? Kilka wskazówek poniżej! Nie mając konkretnych upodobań kolorystycznych, przejrzyj dekoracje choinkowe, które już masz w swojej kolekcji i wybierz dominujący kolor. Pozostałe ozdoby schowaj do szafy. Bez względu na to czy wybrany kolor to czerwień, zieleń, granat czy biel - zastanów się, jaki odcień dopełni kompozycję.

ZIELEŃ + ZŁOTO + KREM

Zieleń pięknie dopełni złoto oraz krem. Dekoracje z kolorowego szkła takie jak witraże zawieszone w oknach, zielone szklane pojemniki na czekoladki i wazony ustawione na regale czy zielone i złote poduszki na kanapie będą subtelnie nawiązywać do zielonego obrusu na stole. Akcent zieleni może pojawić się przy kominku w postaci pledu niedbale przerzuconego przez oparcie fotela. Przytulności doda kremowy futrzany dywanik podstawiony pod stojakiem choinki.

GRANAT + KARMAZYN + ZŁOTO/SREBRO

Elegancki granat wybije się na tle karmazynowej czerwieni, złota lub srebra. Jest to głęboki odcień, więc planując świąteczny wystrój nie powinniśmy przesadzić z jego ilością. Wybierając granatowy obrus czy bieżnik, uzupełnijmy stylizację minimalistycznym czarnym lub betonowym wazonem z gałęzią głogu, i zastawą z elementami złota. Może pojawić się wówczas na bombkach choinkowych i jako kolor składowy szkockiej kraty (poszewki, kokardy, girlandy, skarpety świąteczne, pledy). Ah, i pamiętaj - granat kocha światło świec!

CZERWIEŃ + SZAROŚĆ + BIEL

Czerwień w kontrastowym połączeniu z zielenią może męczyć. We wnętrzach korzystniej prezentuje się w towarzystwie szarości i bieli, nadając skandynawskiego klimatu. Wówczas kolorem bazowym jest biały obrus, a czerwień pojawia się w takich akcentach, jak stroik/wieniec na stół z dodatkiem jarzębiny czy gwiazdy betlejemskiej. Jeśli w salonie stoi szara skandynawska sofa możemy narzucić na jej plecy czerwony pled. Święta w skandynawskim stylu uzupełni choinka ubrana w naturalne, drewniane ozdoby z dodatkiem bieli i szarości.

BIEL + BURGUND + ZŁOTO

Jeśli nie przepadamy za tradycyjną czerwienią, równie świątecznym odcieniem jest burgund, który fenomenalnie prezentuje się zarówno ze złotem, jak i srebrem. Możemy wówczas wybrać biały obrus ze złotym lub srebrnym zdobieniem, który uzupełnimy burgundowymi serwetami. Burgund może pojawić się w kolorze poduszek na siedziska krzeseł lub na sofie.

Autor: Ewelina Rozwód
Marketing Manager w Restilo - pisze, filmuje i komunikuje. Wierna idei, że wnętrza są uosobieniem charakteru mieszkańców, a prawdziwe życie - inspiracją do tworzenia wygodnej przestrzeni domowej.
Odwiedź nas:

To Top