Styl minimalistyczny we wnętrzach - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Styl minimalistyczny we wnętrzach - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Skąd wzięła się moda na minimalizm? Styl minimalistyczny ma swoje korzenie w japońskiej filozofii wabi-sabi. Koncept „wabi-sabi” określa ideę prostego życia, które skoncentrowane jest na czerpaniu satysfakcji z codzienności i tego, co już posiadamy. Dowiedz się, jak odnaleźć minimalistyczne piękno w autentyczności i harmonii oraz zainspiruj się domem Marty z bloga @wielkopolska_stodola.

PIĘKNO TKWI W PROSTOCIE

Styl minimalistyczny został pierwszy raz wyraźnie zdefiniowany w 1965 roku w artykule „Minimal Art.”, napisanym przez prezesa Brytyjskiego Towarzystwa Estetycznego - Richarda Wollheima. Pierwsza fala zainteresowania stylem minimalistycznym spłynęła do wnętrz w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Dziś, styl minimalistyczny, przeżywa okres renesansu. Razem z modą na świadome życie w duchu less-waste, rośnie popularność minimalizmu.

Z filozofii „wabi-sabi” czerpią różne dziedziny. Dlaczego nurt minimalistyczny stał się tak bardzo popularny akurat w urządzaniu wnętrz? Projektowanie wnętrz w naturalny sposób wiąże się z poszukiwaniem równowagi i spokoju. Nasze domy to idealne środowisko do nauki i trenowania uważności. Otaczająca nas przestrzeń jest lustrzanym odbiciem tego, jak żyjemy.

Skupiając się na tym, co jest naprawdę ważne, możemy nauczyć się zachwycać nad rzeczami minimalistycznymi - wolnymi od rozpraszających zdobień i intensywnych kolorów. Według japońskiego minimalizmu przedmioty domowe powinny być funkcjonalne i dobre jakościowo. Wszystko to, co robimy, by je upiększyć, wpływa negatywnie na ich harmonię i jest po prostu zbędną ingerencją w naturalne piękno.

STYL MINIMALISTYCZNY W ARCHITEKTURZE DOMU

Domy minimalistyczne mają proste bryły. Często są to budynki parterowe o przestronnych pomieszczeniach, otwartych przestrzeniach oraz z dużą ilością wysokich okien. Otaczające nas widoki są najpiękniejszą i najbardziej naturalną dekoracją naszych ścian, a okna mają pomóc w ich ekspozycji i zapraszają świat zewnętrzy do środka domu.

Do wykończenia budynków wykorzystuje się surowe materiały takie jak kamień, drewno, metal, szło czy cegła. Na geometrycznych płaszczyznach ścian prezentują się one elegancko i interesująco.

WNĘTRZE W STYLU MINIMALISTYCZNYM

Jak wprowadzić minimalizm do naszego domu? Wnętrza minimalistyczne charakteryzuje ład, harmonia i porządek. Wszystkie meble i bibeloty, nie pasujące do całościowej koncepcji wnętrza, zaburzają równowagę pomieszczenia.

Styl minimalistyczny jest oszczędny nie tylko w formie, ale również w kolorystyce. Wnętrza minimalistyczne koncentrują się na jasnych odcieniach barw bieli, szarości, beżach oraz kontrastowej czerni. Stonowana kolorystyka urozmaicana jest grą świateł – oknami z żaluzjami, lustrzanymi frontami, dekoracyjnym oświetleniem czy ażurowymi ścianami. Odważne połączenia kolorów np. beżu i fuksji również nie są tu mile widziane.

Efekt ascetycznego, minimalistycznego wnętrza uzyskamy, ograniczając ilość mebli i dodatków do niezbędnego minimum. W sypialni powinno stać łóżko i szafki nocne (ewentualnie szafa, jeśli nie mamy osobnej garderoby), a w salonie - sofa, stolik kawowy i szafka RTV. Z tego powodu, styl minimalistyczny częściej spotykamy w domach jednorodzinnych, gdzie odpowiednia ilość pomieszczeń zapewnia przestrzeń do przechowywania. Jeśli jednak nie mamy zbyt wielu rzeczy, to styl minimalistyczny z pewnością pomoże nam w utrzymaniu porządku oraz optycznie powiększy niewielką przestrzeń mieszkania.

Minimalistyczna architektura wnętrz bazuje na podstawowych kształtach geometrycznych (kwadrat, prostokąt, koło), oszczędnych w zdobienia. Nie znajdziemy tu mebli z bogatymi żłobieniami, łączącymi w sobie różne materiały i tekstury. Fronty mebli mają zazwyczaj uchwyty ryflowane lub otwierane systemem tip on.

PRZYTULNY MINIMALIZM

Jak przełamać surowość minimalistycznego wnętrza? Najbardziej trafionym dodatkiem tekstylnym w minimalistycznym stylu jest dywan. Odpowiednio dobrany kolor i kształt sprawi, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru. W sypialni postaw na elegancją jednolitą narzutę. Łóżko zaścielone warstwowo, przy użyciu różnego rodzaju tekstyliów )pościel, koce, narzuty, poduszki dekoracyjne) to opozycja do minimalizmu.

Styl minimalistyczny stawia na dodatki wysokiej jakości. Zamiast komponować galerię ścienną z ramek wypełnionych plakatami, lepiej zainwestować w jedno dzieło sztuki (obraz lub artystyczną grafikę).

Zielone rośliny to uniwersalny dodatek, który sprawdza się w każdym wnętrzu. Unikamy jednak rozstawiania szeregu mini doniczek na parapecie i na otwartych półkach. Styl minimalistyczny podkreśla masywne betonowe lub gliniane donice stojące. Zasadź w nich wysokie rośliny zielone o dużych liściach (np. monstera, palma czy strelicja). W wazonie na stole, zamiast ciętych świeżych kwiatów, umieść kwitnącą gałąź wiśni lub kompozycję z suchych traw.

Wiedzę teoretyczną mamy za sobą. Teraz czas dowiedzieć się, jak żyje się w minimalistycznym wnętrzu oraz na co powinniśmy się przygotować, planując aranżację domu w tym stylu. Marta Stochaj, właścicielka minimalistycznego domu, podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami.

Czy projekt architektoniczny „stodoły” od początku zakładał aranżację w stylu minimalistycznym?

Szczerze powiedziawszy nie, lecz po doświadczeniach życia dużej rodziny w małym mieszkaniu naszym założeniem było, aby wszyscy i wszystko miało swoje miejsce. To był pierwszy krok do uleczenia się z „nadmiaru”, jaki miałam wrażenie, że nas przytłacza.

Pomieszczenia w nowym domu planowane były w sposób ergonomiczny, a ja miałam na etapie projektu architektonicznego tylko jednego bzika - ilość światła. Zależało mi na tym, by pomieszczenia były jasne i dobrze doświetlone.

Za co cenisz minimalistyczne rozwiązania w swoim domu?

Minimalistyczne rozwiązania to przede wszystkim dostateczna ilość miejsca do przechowywania. To był mój kolejny bzik na etapie projektowania wnętrz. Dużo szaf! Dość obszerne zabudowy stolarskie, będące elementem wystroju, mają za zadanie ukryć to, co zbędne dla oka i niezbędne do funkcjonowanie 5-osobowej rodziny. Zlicowanie ze ścianami szafy to sposób na utrzymanie domu w estetycznym ładzie, a także ułatwienie szybkiego posprzątania przestrzeni.

Im mniej wolno stojących mebli i półek, tym mniej miejsca na „odkładanie”. Chyba każdy wie, że stąd właśnie bierze się bałagan. Ważne jest także to, że podczas przeprowadzki pozbyłam się wielu niepotrzebnych rzeczy - nawet garderobę ograniczyłam do minimum. Zostawiłam tylko rzeczy praktyczne i niezbędne.

Czy czasem masz ochotę dodać do wnętrza coś, co „zaburzy” ład i harmonię?

Oj tak, w tej kwestii minimalizm to bardzo trudna sztuka! Przed przeprowadzką ćwiczyłam ją we wszystkich sklepach z dodatkami do wnętrz. Wiem, że wiele koleżanek już przed przeprowadzką miało stosy dodatków, drobnych mebli i gadżetów. Ja trzymałam się bardzo rygorystycznie swojego postanowienia.

Asortyment w sklepach jest tak szeroki i kuszący, że na każdym kroku trzeba być twardym. Inna sprawa to, że jestem sentymentalna i mam ciągoty do bibelotów z duszą (takich u mnie pod dostatkiem, ale mają swoje wyznaczone miejsce w witrynie i nie rzucają się w oczy). Tak naprawdę zaledwie od kilku miesięcy wprowadzam do wnętrz dodatki. Dopiero w tym momencie wiem, czego tu brakuje i czego nam trzeba, a co jest zbędne i bez czego się obejdzie. Jednakże mimo, iż wciąż powoli czegoś przybywa to pilnuję przy tym ładu, konsekwencji i spokoju.

Czy urządzenie wnętrza w stylu minimalistycznym jest kosztowne?

Tutaj pojawia się ulubiona fraza wymijająca: „To zależy”. W naszym przypadku postawiliśmy w domu na naturalne drewno. Szafy i drzwi ukryte w fornirowanych frontach i ścianach, są wykończeniem na którym nie oszczędzaliśmy. Lecz powiedzmy sobie prawdę, w chwili obecnej jest cała masa pięknych materiałów wykończeniowych.

Moim zdaniem, by wnętrza domu mogły być postrzegane jako minimalistyczne - nie ważna jest cena a spójność! W minimalistycznym wnętrzu nie ma miejsca na wykończenie od sasa do lasa. Trzeba być zdecydowanym i konsekwentnie trzymać się założenia.

To Top