Styl skandynawski – czy wiesz o nim wszystko?

Styl skandynawski – czy wiesz o nim wszystko?

Wydaje Ci się, że styl skandynawski jest „wszędzie”? To wrażenie nie jest tylko złudzeniem - styl skandynawski wstąpił do polskich mieszkań z impetem około 15 lat temu i na dobre się w nich zadomowił. Przez ten czas jednak mocno ewoluował. Utarte w naszych wyobrażeniach wnętrza w kolorze skandynawskiej szarości, wypełnione białymi meblami i uzupełnione geometrycznymi kontrastowymi wzorami odchodzą powoli w niepamięć. Aranżacje typowe dla lat 2008-2018 wypierane są przez współczesny styl skandynawski. Charakteryzuje się on ciepłą jasną kolorystyką ścian i dużą ilością drewna. Biel jest jedynie dopełnieniem. Tak samo jak naturalne materiały zbliżone klimatem do stylu rustykalnego. Niezmienne pozostało to, za co pokochaliśmy styl rodem ze Sztokholmu: uporządkowanie, funkcjonalny design mebli, światło i jasność oraz naturalne materiały.

Styl skandynawski - opis i charakterystyka

Wzornictwo skandynawskie chętnie czerpie inspiracje z natury. Wnętrza w stylu skandynawskim, wypełnione są drewnem dębowym lub sosnowym. Dzięki temu sprawiają wrażenie przytulnych. Charakterystycznym elementem dekoracyjnym, nadającym wnętrzu trójwymiarowości, są ściany pokryte białą lub czerwoną cegłą. Materiałem wykorzystywanym do stworzenia takiej dekoracji ściennej są cegły rozbiórkowe albo gipsowe płytki dekoracyjne. W ostatnich latach na skandynawskich ścianach pojawił się kolejny trend - lamele drewniane.

Co wyróżnia skandynawskie meble? Minimalistyczne formy wpisane są w podstawowe figury geometryczne. Przedmioty zaprojektowane są ze szczególną starannością i pomysłowością. Nadawane są im dodatkowe funkcjonalności, które usprawniają codzienne życie w domowej przestrzeni. Towarzyszą im dodatki w duchu eko, których produkcja często jest zgodna z ideą zrównoważonego rozwoju.

W krajach położonych na Północy dni są krótkie, a światło naturalne jest jedynie gościem. W skandynawskich domach okna są odkryte oraz wolne od firan i ciężkich zasłon. Wnętrza wypełniają lampy stojące i stołowe, które w pochmurne popołudnia budują ciepły klimat we wnętrzu. Oświetlenie jest umiejętnie wykorzystywane do wydzielenia poszczególnych stref domu. Dzięki temu tworzą się sceny świetle, które sprawiają, że wnętrze nabiera głębi.

By lepiej poznać tajniki stworzenia skandynawskiego wnętrza, poznajcie co na ten temat ma do powiedzenia Sara, autorka bloga @behind_the_woods i miłośniczka tego stylu. Dzieli się praktycznymi poradami, które pomogą Wam zdecydować, czy styl skandynawski to „coś” dla Was.

Spotkałaś się z określeniem „nudne beżowe wnętrze?

- Spotkałam się z określeniem "smutne beżowe dziecko", które żyje w naszym "smutnym beżowym wnętrzu". Absolutnie się z tym nie zgadzam, bo nasze wnętrza, ściany czy meble to jest tło dla codziennego życia, które się w nich toczy, a życie to jest bardzo kolorowe.

Dzięki beżom, bielom i drewnie nie czuje się przebodźcowana. Zwłaszcza, gdy mój synek rozsypie po całym pokoju kolorowe zabawki. Nie uważam, żeby beże były nudne, jak dla mnie są uniwersalne, kojące i są idealną bazą pod życie!

Jak uzyskać równowagę między drewnem a bielą?

- W swoich wnętrzach działam bardzo intuicyjnie. Jeśli chodzi o biel i drewno, staram się działać na zasadzie kontrastów i przeciwieństw. Skoro jest biały dywan to będzie drewniany stolik, skoro jest biała szafa RTV to dodatki na niej i lamele będą drewniane, aby się na jej tle odznaczały.

Podążając tym tropem, staram się dopasowywać resztę mebli w domu. Drewno i biel są tak wdzięcznym materiałem, że w prosty sposób możemy je ze sobą połączyć.

Jak dobierać odcień drewna, kupując meble przez internet?

- Zakup przez internet zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko niedopasowania koloru. Np. nóżki naszych mebli zostały nazwane jasny buk, a stół bielony dąb. W rzeczywistości odcienie są niemal identyczne. Najtrudniejsze w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego odcienia jest fakt, że różnie dany mebel się prezentuje na zdjęciu w zależności od padania światła. Kwestią sporną jest również rodzaj nośnika, na jakim to zdjęcie oglądamy. Nasz stół inaczej wyglądał gdy podglądałam go na laptopie i inaczej na telefonie. Więc jak sobie z tym poradzić?

Jeśli nie możemy zamówić próbek to, aby się upewnić, staram się kierować nazwami odcieni nadanymi przez producentów i porównuję je, wpisując w google "dąb bielony vs jesion". Dzięki temu widzę mniej więcej czy odcień bardzo się różni czy jednak na żywo będzie to praktycznie niezauważalne. Ważne, aby robić to na tym samym urządzeniu. Można też podejrzeć na stronie mebel, który już mamy i na podstawie jego zdjęcia poszukiwać podobnych mebli do kompletu. To jest mój sposób.

Jakie dodatki królują w Twoim domu? Wprowadzasz sezonowość do wnętrza?

- Lubuję się w rzeczach prostych i jednolitych, aczkolwiek ostatnimi czasy pokochałam wzór pętelkowy i wiem już, że na pewno z takiej plecionki pojawi się w naszej sypialni łóżko - beżowe naturalnie.

Sezonowość to jest to, co wnętrza lubią najbardziej. Nie ograniczam się do strojenia domu jedynie na Boże Narodzenie. Sezonowe dodatki pojawiają się znacznie częściej. Nie jest to zmiana wszystkich dodatków w domu, a pojawienie się symboli dedykowanych dla danego okresu w roku.Np. już niedługo pojawią się symbole wiosny, kwitnące gałązki w wazonie, rześkie plakaty w ramach. Później przyjdzie czas na kwiat bzu, zwiastujący lato. Jesień czy zima nie obędzie się bez świeczek i dodatkowych lampek, które pozwalają przetrwać długie wieczory. U mnie najbardziej przy sezonowym dekorowaniu domu sprawdzają się kwiaty cięte, różne gałązki, suche trawy, które są znakiem rozpoznawczym danego miesiąca/kwartału w roku oraz plakaty w ramkach. Tak niewiele, a wnętrze nabiera zupełnie innego klimatu!

To Top