Trend cottagecore – sielskie życie we wnętrzach

Trend cottagecore – sielskie życie we wnętrzach

Co kryje się pod tajemniczym pojęciem „cottagecore”? W najprostszym ujęciu: jest to styl życia, polegający na docenieniu wiejskich klimatów i natury. Wnętrza w stylu cottagecore nawiązują do wyglądu dworków szlacheckich epoki wiktoriańskiej. Bazują na postarzanych drewnianych meblach, ceramicznych i glinianych dodatkach, dekoracjach z suszonych kwiatów i materiałach naturalnych typu wiklina.

Cottagecore

Nie wiesz do końca, o czym mówimy? Wnętrza w stylu cottagecore świetnie obrazują sceny z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. Spróbuj przypomnieć sobie sekwencje z Dworku w Soplicowie, w szczególności te z Zosią (Alicja Bachleda-Córuś) w roli głównej, a z pewnością poczujesz sielski klimat dworku szlacheckiego! Ok, już? Widzisz to oczyma wyobraźni? Jeśli zastanawiasz, czy jesteś w stanie odwzorować cottagecore w swoim wnętrzu, zapoznaj się z praktycznymi poradami Moniki Iwańczuk – Dyczko, właścicielki rodzinnego, drewnianego 100-letniego domu i autorki bloga na Instagramie @dyczkom.

Gdybyś miała w kilu słowach określić styl cottagecore byłyby to:

Sielsko - anielsko to moje ulubione określenie, często je słyszę, od przyjaciół, znajomych jak przekraczają próg naszej, wiejskiej chaty, czy od obserwatorów na Instagramie . Kolejne to: dom z duszą, idylla, spokój, natura. W domu cottagecore musi być przytulnie i rodzinnie.

Czy można urządzić wnętrze w sielskim stylu w mieszkaniu w bloku?

Jestem na duże TAK! Wiejskie życie można przenieść także do wnętrza mieszkania w bloku. Jasne barwy, przełamane motywem kwiatowym, stare meble, które zawsze będą ponadczasowe, odpowiednie tkaniny (np. len odda najbardziej charakter tego stylu). Cicho mogę powiedzieć, że ten wiejski klimat, który zawrócił mi w głowie podczas remontu chaty, planuję wprowadzić do nowoczesnego wnętrza naszego miejskiego mieszkania w bloku. Stare, odrestaurowane meble i odpowiednie tkaniny, naczynia - może kiedyś pokażę, jak przeniosłam wieś do miasta!

A czego nie uda się odwzorować w nowoczesnym budownictwie?

Z pewnością elementów takich jak okna i drzwi. Nasz dom (od strony werandy) wita gości starymi drzwiami z kolorowymi szybkami. Wpadające przez nie słońce wprowadza do wnętrza niesamowitą energię i zaprasza krajobraz do środka. Ogrom satysfakcji (i żmudnej pracy) przyniosło nam odrestaurowanie okien i drzwi, ale i tutaj - efekt przerósł nasze oczekiwania!

Czy dom cottagecore wypełniony jest wyłącznie meblami vintage czy znajdzie się w nim miejsce na meble stylizowane?

Zarówno meble vintage jak i stylizowane na vintage są mile widziane w wiejskim domu. We wnętrzu wykorzystaliśmy stół, krzesła i inne meble, które były w starej chacie od lat i dalej cieszą oczy. W salonie stoi obszerna kanapa, która na pierwszy rzut oka zaprasza swoją przytulnością oraz biurko, stylizowane na vintage. W Waszym sklepie znalazłam kilka perełek, które idealnie wpasowałyby się w trend cottagecore!

Jakie dodatki zbudują wiejski klimat w domu?

Wspomniane meble to podstawa. Sielski klimat subtelnie podkreślają naturalne tkaniny takie jak len. Must-have to kolorowe badyle, w ceramicznych wazonach czy w donicach oraz plakaty przedstawiające naturę i wiejskie widoki (łąki, pola podczas żniw, strumyk).

Dlaczego warto poddać się trendowi cottagecore?

Wsi spokojna, wsi wesoła, taki obraz wsi niech nas zachęca do tego, by choć na chwilę uciec od miejskiego zgiełku i oddać się urokom sielskiego życia! Kiedy pojawia się wolna chwila pakujemy kilka rzeczy i uciekamy do starego, nowego domu - do naszego cottagecore ;) Każdemu życzymy takiego miejsca na regenerację sił!

właścicielka rodzinnego, drewnianego, ponad stuletniego domu i autorka bloga na Instagramie @dyczkom
Odwiedź nas:

To Top