Wąski pokój dla dwójki dzieci - praktyczne porady

Wąski pokój dla dwójki dzieci - praktyczne porady

Urządzanie pokoju dla dziecka to zadanie wymagające. Aranżacja musi bowiem sprostać nie tylko naszym oczekiwaniom, ale przede wszystkim malucha zamieszkującego dane wnętrze. Wyzwanie to jest szczególnie trudne, kiedy przestrzeń jest niewielka, a w dodatku ma w niej mieszkać rodzeństwo. I o ile pokój o układzie kwadratu daje nam kilka możliwości, o tyle sprawa ma się gorzej, gdy musimy urządzić wąski pokój dla dwójki dzieci. Przedstawiamy kilka sprawdzonych trików pomocnych w czasie projektowania przestrzeni tego typu.

Wąski pokój dla dwójki dzieci – abc aranżacji małej przestrzeni

Gdy liczba pomieszczeń w domu jest ograniczona, to wspólny pokój dla dzieci staje się koniecznością. Stworzenie projektu, który w równym stopniu wyrazi osobowość każdego z rodzeństwa, często stanowi dla rodziców duże wyzwanie. Doskonałym pomysłem jest zaczerpnięcie inspiracji na sypialnię z dwoma łóżkami.

W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak zorganizować mały i wąski pokój, aby był funkcjonalnym miejscem odpoczynku, nauki oraz twórczej zabawy.

Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Mały pokój dla rodzeństwa to konieczność w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wygospodarowania dwóch odrębnych pomieszczeń. Pod względem aranżacyjnym jest to jednak niezwykle wymagające zadanie, zwłaszcza gdy na niewielkiej przestrzeni pomieścić musimy nie jedno, ale dwa miejsca do spania. Na szczęście istnieje kilka sprytnych sposobów na to, jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju!

Jednym z najbardziej powszechnych rozwiązań, jakie znajdują zastosowanie w takiej sytuacji, stanowią meble o dwupoziomowej kondygnacji. Ich olbrzymią zaletą jest fakt, że zajmują niewiele miejsca na podłodze. Decydując się na łóżko piętrowe do małego pokoju możemy być pewni, że zaoszczędzimy nieco przestrzeni, w której miejsce będą mogły zostać zaaranżowane inne sprzęty. Minusem mebla tego typu jest jednak aspekt bezpieczeństwa. Faktem jest, że większość konstrukcji projektowana jest w sposób zapobiegający ewentualnym wypadkom, jednak w przypadku dzieci nigdy nie możemy być pewni, że takie zabezpieczenia będą wystarczające. Łóżko piętrowe nadaje się zatem dla dzieci od 6 roku życia. Według badań to właśnie w tym wieku dzieci przestają obracać się podczas snu o 360 stopni czy spadać z łóżka.

Mały pokój dla dwójki dzieci – wnętrze niczym układanka

Jeśli w pokoju mają spać młodsze dzieci, to alternatywą jest rozkładane łóżko młodzieżowe. Olbrzymią zaletą mebli tego typu jest ich wielofunkcyjność. Wśród modeli regulowanych możemy wymienić warianty, które podstawowo oferują jedno miejsce do spania, z kolei po rozłożeniu zmieniają się w wygodną leżankę dla rodzeństwa.

Osobną kategorię stanowią posłania jednoosobowe, które skrywają w sobie przestrzenie do przechowywania. Wyposażenie typu 2 w 1 to opcja, na którą zdecydowanie warto zwracać uwagę. Funkcja łóżka i szafki sprawia, że jeden mebel spełnia potrzeby dwóch odrębnych elementów wyposażenia. W modelach z wysuwaną szufladą zmieści się nie tylko pościel, ale również zabawki lub ubrania. W niewielkim pokoju dla dwójki dzieci wyposażenie wielofunkcyjne jest najrozsądniejszym wyborem.

Jak podzielić pokój na dwie strefy?

Wąski pokój dla dwójki dzieci z podziałem na strefy to kompozycja wymagająca przemyślanego planu. Zaletą układów tego typu jest to, że zapewniają one maluchom poczucie prywatności. Jest to szczególnie istotne, jeśli między rodzeństwem występuje spora różnica wieku. W niewielkim pokoiku z pewnością nie warto stawiać na wyraziste podziały, np. z pomocą ścianek działowych. Przytłaczają one przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona jeszcze mniejsza. Na szczęście mamy kilka sprawdzonych pomysłów na nieco bardziej subtelny, ale równie efektowny podział!

Pierwszym etapem jest oczywiście ustalenie, która część wnętrza należeć będzie do danego dziecka. Rozłamu można dokonać w sposób klasyczny, a więc na lewą i prawą stronę, jak również metodą nieco bardziej nietuzinkową, która naszym zdaniem w wąskim pokoju dla dwójki dzieci może sprawdzić się nieco lepiej. Polega na rozbiciu wnętrza na dwa trójkąty. W takim układzie łóżka warto zaaranżować na skrajnych, przeciwległych końcach pokoju, dzięki czemu meble znajdą się w maksymalnej odległości od siebie.

Wąski pokój dla dzieci – alternatywne sposoby na podział wnętrza

Umiejętne operowanie kolorami może zapewniać nam bardzo pozytywne wrażenia wizualne, które przełożą się także na aspekty praktyczne. W pokoju rodzeństwa zdecydowanie warto dokonać podziału z pomocą barw. Plusów takiej techniki można wymienić wiele – po pierwsze, dzieci mogą same wybrać ulubiony motyw przewodni, który zdobić będzie ich część.

Po drugie, decydując się na jasne, pastelowe odcienie, możemy być pewni, że nawet wąski pokój dla dzieci stanie się optycznie nieco większy. W małych przestrzeniach, w których brakuje dużej ilości światła słonecznego, najlepiej jest postawić na biel. Może być ona wykorzystywana nie tylko na wybranych ścianach, ale również na meblach. Jasne fronty wyposażenia wyglądają stylowo i ponadczasowo, pięknie wydobywają również wybrane przez pociechy barwy dominujące.

Przestrzeń do nauki w pokoju dla rodzeństwa

Organizacja strefy do nauki to element niezwykle ważny w sytuacji, gdy pociechy są już w wieku szkolnym. Komfortowe stanowisko wyposażone w biurko młodzieżowe i wygodne siedzisko to absolutna konieczność. Faktem jest jednak, że klasyczne meble zajmują sporo miejsca. Małe biurko konsola to praktyczna alternatywa. Wymiary konstrukcji tego typu są nieco mniejsze, jednak nie powodują obniżenia komfortu użytkowania. Blat mebla jest węższy, przez co zajmuje znacznie mniej miejsca w ograniczonej przestrzeni.

Niezbędnym dopełnieniem strefy nauki jest oczywiście krzesło obrotowe, które musi gwarantować odpowiednie wsparcie dla sylwetki dziecka. Właściwie dobrany model cechuje się wyprofilowanym oparciem oraz funkcją regulacji położenia siedziska – jest to absolutne minimum. Ponieważ maluchy wydają się rosnąć w oczach, nie warto stawiać w tym wypadku na klasyczne siedzisko pozbawione regulacji. Im więcej elementów podlega opcji korekty, tym większa pewność, że mimo zmieniającego się wzrostu dziecka, krzesło wciąż będzie dobrze dopasowane!

Kreując przestrzeń dla dwójki dzieci pamiętajmy, że pokój musi wpisywać się w liczne wymogi – od upodobań mieszkańców, przez aspekt ich bezpieczeństwa, po wysoki komfort użytkowania całego otoczenia. W wyposażeniu najlepiej jest stawiać na meble wielofunkcyjne, które umożliwiają ograniczenie wielkogabarytowych sprzętów do minimum. Chcąc zapewnić rodzeństwu maksimum wygody, postarajmy się o stworzenie aranżacji z podziałem na strefy.

Najsprytniejszym sposobem na stworzenie wrażenia podziału, jest ten bazujący na umiejętnym operowaniu kolorami. Pozwólmy maluchom decydować o ich przestrzeni, na przykład umożliwiając im wybór motywu przewodniego. By dzieciaki poczuły odrobinę bratersko-siostrzanej jedności, zaproponujmy, aby oświetlenie, dywan czy zasłony wybrały w porozumieniu ze sobą. Wspólny wybór elementów, które scalą kompozycję w spójną całość z pewnością ułatwi im pokochanie nowego pokoju dzielonego!

To Top